Basın Bir Kez Daha Haklı Çıktı

  0
  103

  “Karayolları Bölge Müdürlüğü Tarafından Duruş Gazetesi Aleyhine Açılan Davayı Duruş Gazetesi Kazandı”

   

  Duruş Gazetesi Hukuk Müşaviri Mustafa Alkayış;

  “Haklılığımız Yargı Tarafından da Kabul Edildi. Basın Özgürlüğü Adına Sevindirici Bir Sonuçtur.”

   

   

  Halkın menfaatine yaptığı haber sonrası karayolları bölge müdürlüğü tarafından hakkında açılan davayı Duruş Gazetesi İmtiyaz Sahibi Akif Beyaz kazandı.

   

  2013 yılında karayollarındaki eksikliklerden dolayı ilimiz sınırları içerisinde yaşanan üç ayrı kazada hayatını kaybeden toplamda 16 vatandaşın hakkını aramak için konuyu gündeminden düşürmeyen Duruş Gazetesi yayın politikasını kendisine hakaret olarak algılayan ve bundan dolayı gazete aleyhine önce tekzip, daha sonra da tazminat davası açan dönemin Karayolları Elazığ Bölge Müdürü Hüsamettin Özendi’nin talebi mahkemece

   

  ÜÇ AYRI KAZADA: 16 ÖLÜ

  Adıyaman için kara yıl olarak kabul edilen 2013 yılında üç ayrı kazada toplamda 16 kişi hayatını kaybetmişti. İlk iki kaza kısa süre aralıklarla Çakal Köprüsü üzerinde meydana gelmişti. 29 Mayıs 2013’te meydana gelen kazada, tarladan dönerken bindikleri minibüsün lastiğinin patlaması sonucu 9’u kadın 10 tarım işçisi hayatını kaybetmişti. Bu kazadan 10 gün önce yine aynı yerde meydana gelen kazada ise aynı aileden 5 kişi hayatını kaybetmişti.

  Adıyaman bu olayların üzüntüsünü yaşarken bu kez kara haber Adıyaman-Çelikhan yolundan geldi. Öğretmenleri taşıyan servisin kaza yapması sonucunda gencecik bir öğretmen hayatını kaybetmiş, 6 eğitimci de yaralanmıştı. Her iki olayda da karayolundaki eksikliklerin tartışılması ve gazetemizin bunları gündeme getirmesinden rahatsızlık duyan dönemin Karayolları Elazığ Bölge Müdürü Hüsamettin Özendi Duruş Gazetesi hakkında hakaretten dolayı tekzip ve tazminat davası açmıştı.

   

  DURUŞ GAZETESİNİN VE BASININ HUKUK ZAFERİ

  Karayolları Elazığ Bölge Müdürü Hüsamettin Özendi’nin Duruş Gazetesi aleyhine açılan davalar, mahkeme tarafından birer birer reddedildi. Önce 29 Mayıs 2014 tarihinde Adıyaman 1. Sulh Ceza Mahkemesi’nde görüşülen tekzip talebi, haberin eleştiri sınırı içerisinde kaldığı yönündeki kararla reddedilmişti. Daha sonra da 15 Eylül 2015 tarihinde Adıyaman 3. Asliye Hukuk Mahkemesi tazminat talebini reddetti. Bu karar Duruş gazetesinin haklılığını bir kez daha gözler önüne serdi.

  Konu ile ilgili bir değerlendirmede bulunan Duruş Gazetesi Hukuk Müşaviri Av. Mustafa Alkayış, “Demokratik ilkeleri benimseyen ülkelerde idareciler her eylem ve işlemlerinde kamuoyuna hesap verirler. İdarenin şeffaflığı özellikle basın aracılığıyla test edilir. İlimizde de arka arkaya meydana gelen trafik kazaları yerel basınımızın haklı olarak gündemini uzun süre meşgul etmiştir. Adıyaman kamuoyunun vicdanının bu süreçte kanadığını hep birlikte gördük. Yerel basında kamuoyunun bu ızdırabına tercüman olmaya çalıştı. İşte bu aşamada hiç beklemediğimiz hukuki bir mücadelenin içerisine girdik. Çok şükür ki, hem Sulh Ceza Mahkemesi, hem de Asliye Hukuk Mahkemesi haksız talepleri reddetti. Biz zaten baştan itibaren haklı olduğumuzu biliyorduk. Ancak özgür basının yargı eliyle susturulmaya çalışılmasını ifade özgürlüğü adına kabul etmiyorduk. Uzun süren hukuki mücadelemizin sonunda haklılığımız yargı tarafından da kabul edildi. Basın özgürlüğü adına sevindirici bir sonuçtur. Genel olarak ilimizin yerel basını özel olarak da DURUŞ Gazetesi, halkımıza tercüman olmaya devam edecektir” diye konuştu.

  Adıyaman’da Olay Gazetesi olarak Duruş Gazetesini ve İmtiyaz Sahibi Akif Beyaz’ı tebrik ediyor, Adıyaman için özverili bir şekilde yayın hayatını sürdüren bütün basın kuruluşlarına ve meslektaşlarımıza yayın hayatlarında başarılar diliyoruz.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz