AYAKKABICILIK MESLEĞI YOK OLUYOR

  0
  94

  Adıyaman’da ayakkabıcılık tamiri yapan esnaflar  bir mesleğinde bitme aşamasına gelmesinden dolayı zor günler yaşadıklarını ifade ederlerken  Yeni Çırak Yetişmediği İçin Mesleğin Yok Olmakla Yüz Yüze Kaldığını Belirttiler.

  “Çıraklık İçin Gelenler Hemen Ne Kadar Para Alacağız Diyorlar”

  Adıyaman’da uzun zamandır ayakkabı tamirciliği yapan esnaflar “Bizlerin  çıraklık zamanımda aileler çocuklarını getiriyordu ‘eti senin, kemiği benim diyordu’ ama şimdi öyle bir şey yok. İşe başlamak için gelen bazı çocuklar ise ‘ben kaç para alacağım, kaç saat çalışacağım’ gibi sorular soruyor. Biz böyle bir şey görmedik. Çırak önce bir gelir, işe bir bakar, temizliğine, işçiliğine bakılır, ondan sonra böyle şeyler konuşulur. Onun için de çırak yetişmiyor. Gelenlerde bu mesleği beğenmiyor.”

  Ayakkabılarını Tamir Getirenlerin az olduğunu ifade eden Ayakkabıcılar “Eskiden ayakkabıların hem çok pahalı hem de çok kaliteli olduğunu ifade eden Karabulut, “Ayakkabıya bir şey olsa çöpe atılmaz tamirciye getirilirdi. Günümüzde ise ayakkabılar çok ucuz olduğu için tamire gerek duymuyorlar ve çöpe atıyorlar. Bazı meslek dallarında olduğu gibi bizim mesleğimizde de çırak sıkıntısı yaşıyoruz sözlerini ifade ettiler.”

  BHA

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz