ATSO’dan Dubai’ye İş ve İnceleme Gezisi

  0
  106

  Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) tarafından dünyanın en zengin üçüncü ülkesi olan Birleşik Arap Emirliklerinin (BAE) başkenti Abu Dhabi ve Dubai’ye iş ve inceleme gezisi düzenlendi.

  Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası Dubai ve Abu Dhabi’ye iş ve inceleme gezisinde bulundu. KOSGEB destekli düzenlenen organizasyona ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Uslu başkanlığında meclis üyeleri ve iş camiası temsilcileri katılırken gezi 16-20 Şubat tarihleri arasında gerçekleşti.

  ATSO heyeti resmi ziyaretlerinin ilkini Dubai Ticaret ve Sanayi Odasına gerçekleştirdi. Dubai Ticaret ve Sanayi Odası yetkilileri ile yapılan görüşmelerde Adıyaman’ın ve Dubai’nin tarihi, turistik ve ticari durumu ayrıca, Birleşik Arap Emirlikleri ile Türkiye arasındaki ticaret potansiyeli görüşüldü. Heyeti Dubai Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Atiq Juma Faraj Nasib ağırladı. Ziyarette konuşan ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Uslu, Adıyaman’ı tanıtarak kentin ekonomisini anlatırken Dubai Ticaret ve Sanayi Odası yönetimini Adıyaman’a davet etti.

  USLU: “İKİ DEVLET TEK MİLLETİZ”

  Uslu, “Türkiye ile Dubai arasında geçmişe dayalı bir tarihimiz vardır. Gerek siyasi gerek ekonomi açısından çok eski yıllara dayanan bir geçmişimiz var. Baktığımız zaman 2012 yılında Türkiye Dubai’ye 8.7 milyon dolar ihracat yaptı. Aslında iki devlet ama aynı millet olduğumuz için bu yeterli gelmemekte ve bunun daha ileri seviyeye gelmesi için bugün buradayız. Ben bu manada Çinlilerin bir atasözünü hatırlatmak isterim. Sen elmanı bana, ben sana versem birer elma olur. Ama sen fikrini bana, ben sana versem ikişer fikir olur. Sayın mevkidaşım en kısa zamanda sizleri Adıyaman’a bekliyoruz” dedi.

  NASİB: “ORTADOĞU’DAKİ EN BÜYÜK TİCARET ODASIYIZ”

  Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Dubai Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Atiq Juma Faraj Nasib, “Sizleri burada görmekten çok mutluyum. Türkiye’den çeşitli delegasyonların gelmesi bizleri daha da mutlu ediyor. Özellikle Adıyaman’dan bir delegasyonunda gelmesi beni çok mutlu etti ve meraklandırdı. Sizleri ağırlamadan önce güzel Adıyaman’ınızı araştırdım. Tarihi ve turistik bir şehir olduğu kanısına vardım. Çok eski tarihi olan bir ülkesiniz. Sizin geçmişiniz ve tarihiniz kırk bin yıllık. Çok iyi bir fırsata sahip olduğunuzu söylemek isterim. Sizlere Dubai Ticaret ve Sanayi Odasından bahsetmek istiyorum. Özellikle sizin herhangi bir alanda asistanlık veya yardım istediğiniz bir konuda size yardım etmekten çok büyük mutluluk duyarız. Biz Ortadoğu’daki en büyük Ticaret Odasıyız. 153 bin tane üyemiz var. Sadece geçen sene 30 bin yeni üyemiz oldu. Ve de bizim üyelerimizle 290 milyar dirhemlik bir satış hacmindeler. Biz Ortadoğu’daki uluslar arası olan tek Ticaret Odasıyız. Bizim denizaşırı ülkelerde ofislerimiz var. Bizim hedefimizde yirmiden fazla ülkeye girebilmek. Özellikle buradaki hükümete danışmanlık verme noktasında önemli bir yerdeyiz. Dubai’de gördünüz her şey esasında hükümetin özel sektörle birebir dirsek temasında çalışmasıyla oluşuyor” dedi.

  Konuşmaların ardından ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Uslu Dubai Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Atiq Juma Faraj Nasib’e Adıyaman yöresine ait el dokuma halı ve nemrut heykelcikleri takdim etti. Dubai Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Atiq Juma Faraj Nasib’de ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Uslu’ya Dubai’yi simgeleyen bir plaket takdim etti. Ziyaret sonrasında Dubai Ticaret ve Sanayi Odasının servislerini gezen ATSO heyeti Dubai Ticaret ve Sanayi Odasının işleyişi hakkında bilgiler aldı.

  Buradaki ziyaretlerini tamamlayan ATSO heyeti iş ve inceleme gezisinin üçüncü gününde Birleşik Arap Emirliklerinin başkenti Abu Dhabi’ye hareket etti. Abu Dhabi’de BAE Türkiye Büyükelçisi Vural Altay ve Abu Dhabi Ticaret Müşaviri Gökhan Adanalı ile görüştü.

  BÜYÜKELÇİ ALTAY: “TÜRK ŞİRKETLERİNİ CESARETLENDİRİYORUZ”

  BAE Türkiye Büyükelçisi Vural Altay Türk heyetlerini burada görmekten memnuniyet duyduklarını söyleyerek; “Bu seyahatlerin devam etmesinde fayda görüyoruz çünkü Türkiye’de herkes buraları gerektiği gibi tanımıyor. Özellikle Abu Dhabi ayağı biraz arka planda kalmış Dubai daha ön planda bir yer ama burada daha büyük fırsatlar var. Dolayısıyla bunlardan daha fazla yararlanmamız lazım. Bunun için her sektördeki kurumlarımızı burada daha fazla ilgi göstermesi konusunda cesaretlendiriyoruz. Sizin bölgeden de eminim ki buraya yönelik olarak yapılabilecek çok şey vardır. Umarım ileride başka vesilelerle buraya gelirsiniz” dedi.

  “Burada kendi evimizi ve bayrağımızı görünce daha da çok özgüven aldık” diyen ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Uslu, “Türkiye gelişen bir ülke. Dubai ise bir ticaret merkezi. Tamamen tüketen ve petrolün dışında bir geliri olmayan bir toplum. Bizlerse her sektörde gelişen bir ülkenin bir kentiyiz.” dedi.

  Konuşmaların ardından ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Uslu BAE Büyükelçisi Vural Altay’a yöresel el dokuma halı, Adıyaman’ı tanıtıcı broşür ve nemrut heykelcikleri  takdim etti.

  ATSO heyeti iş ve inceleme gezisinin son gününde Dubai Başkonsolosluğunda Ticaret Ataşesi Gülizar Yavaş ile görüştü. Dubai Ticaret Ataşesi Gülizar Yavaş’tan Dubai’nin ticaret hacmi, iş olanakları ve hakkında bilgiler alan ATSO heyeti Dubai temaslarını tamamlayarak yurda döndü. IMG_8761

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz