ATSO Başkanı Uslu : En Büyük Zararı Üretici Gördü

  0
  476

  Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Uslu, “Türkiye’de sorumluluk taşıyan insanların çok hassas olması gerektiği bir dönemi yaşıyoruz. Bin düşünüp bir konuşmamız gerekir” dedi.

  ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Uslu, yolsuzluk ve rüşvet operasyonlarının ekonomiye etkisini değerlendirdi. Ünlü işadamları ve 3 bakan oğlunun da isminin karıştığı rüşvet ve yolsuzluk iddiaları ekonomiyi ve piyasaları da etkilerken yaşananları değerlendiren ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Uslu, “Türkiye’de yine bir yerlerden düğmeye basıldığını hep beraber görüyoruz. Bunun ekonomiye etkisini özelliklede üretimde çok kayıpların olduğunu gördük. Son 1 hafta içerisinde Türkiye’nin yaklaşık 25 milyar dolarlık bir ekonomik kaybı olduğundan bahsediliyor. Bunlar ciddi rakamlar. Bunların olması kime fayda-zarar getirir. Elbette bundan Türkiye’de üretim yapan insanlar başlı başına zarar görecek. Birde bunu huzur ve güven açısından değerlendirecek olursak Türkiye’nin ciddi bir ivme kazandığı, yaşanan bu olayların barış sürecinin devam ettiği bir döneme gelmesi işin ayrı bir boyutu. Bundan da barış sürecinin ciddi bir şekilde sabote edilmeye çalışıldığı anlaşılıyor. Bir taraftan Türkiye’de konuşulan yolsuzlukların boyutunun çok önemli olduğunu düşünüyoruz” dedi.

  Adli sürecin devam ettiğini ifade eden Uslu, Türkiye Cumhuriyetinin güçlü bir devlet olduğunu belirterek, “Sayın Başbakanımız yolsuzluklar konusunda ne kadar hassas olduğunu her defasında dile getiriyor. Şu an yargıda işleyen bir süreç var. Bu süreçte kimsenin günahına girmek doğru bir şey değil. Bu konuda yorum yapmak bizim işimiz değil ama şunu söyleyebiliriz. Eğer bu görevdeki insanların birinci derecedeki yakınları bu işlerin içine girmişse ucu nereye giderse gitsin, boyutu ne olursa olsun bu ülke hukuk devletidir Türkiye Cumhuriyeti her zaman güçlü bir devlettir adaleti sağlamaya muktedir bir devlettir. Türkiye Cumhuriyeti ne kabile ülkesidir ne de başka ülkeyle mukayese edilecek bir devlettir. Dolayısıyla bu ülkede yanlış yapan herkes karşılığını misliyle almalıdır diye düşünüyoruz”

  “Bu ülkenin büyümesinin önünü kesmeye çalışanlar vardır” diyen ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Uslu, sözlerini şöyle sürdürdü, “Yani içeriden ve dışarıdan bu ülkenin gelişmesini istemeyen güçler vardır. Bu konuyla ilgili de hiç kimsenin gücü Türkiye Cumhuriyeti devletinin gücü üzerinde değildir. Ama bizim yetkililerden tek istirhamımız Türkiye Cumhuriyetinin büyümesini engellemeye çalışanların mutlaka ve mutlaka ucu kime dokunursa dokunsun yapılanlar karşılıksız kalmamalı diye düşünüyoruz. Aksi halde bu ülkenin büyümesine zarar getirir. Biz üreticiyi temsil eden bir kurum olarak ilahi adaletin tecelli edeceğinin altını çizmek istiyoruz. Aksi halde bu bir teşvik halini alır. Yarında bir başkaları benzer işler yapar. Bu da bu ülkenin gelişmesine engel olur. Dolayısıyla Türkiye iyi bir büyüme trendi yakaladı. Avrupa ülkeleri bile küçülüp ekonomik kriz yaşarken Türkiye sürdürülebilir bir kalkınmayı yakaladı. Son 1 haftada 25 milyar dolar kaybedilmesi ülkede kimseye bir şey kazandırmadı. Yine geçmişte olduğu gibi illegal yollardan para kazananlar faydalanmış, sade vatandaş zarar görmüştür. Türkiye’de sorumluluk taşıyan insanların çok hassas olması gerektiği bir dönemi yaşıyoruz. Bin düşünüp bir konuşmamız gerektiği bir dönemdeyiz. Biz burada bunları söylerken ne kimseyi cezalandırmak gibi bir yetkimiz var ne de böyle bir önyargıda bulunmak bizim işimizde değil ancak olup bitenlerden herkes rahatsız. Televizyonları açtığımızda adeta vücut kimyamız bozuluyor, Türkiye’de bunlarda mı vardı diye düşündüğümüz zamanlar oluyor. Bunlarında üstesinden gelineceğine inanıyorum. Sağduyulu düşünüp sakin olmamız lazım. Yine söylüyorum Türkiye Cumhuriyeti devleti hukuk devletidir hukuk çerçevesinde bütün sorunların üstesinden gelebilecek kudrete sahip bir devlettir. Ben bu işinde sakin bir şekilde sonlandırılacağına inanıyorum. Ama yetkililerden isteğimiz yapılanlar karşılıksız kalmasın aksi taktirde ülke zarar etmeye devam edecektir” dedi.

  ATSO USLU (1)ATSO USLU

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz