Asayiş Şube Müdürü Soydan: “Vatandaşlarımızı Güvenlik Kamerası Seferberliğine Davet Ediyoruz”

  0
  110

  Asayiş Şube Müdürü Ali Soydan, vatandaşları güvenlik kamerası seferberliğine davet etti.

  Adıyaman Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürü Ali Soydan, yaptığı açıklamada, yaklaşık 30-35 gün önce Osmaniye ilinden Asayiş Şube Müdürlüğü görevinden ayrılarak Adıyaman ilindeki Asayiş Şube Müdürlüğü görevine atandığını anımsattı.

  Adıyaman iline geldikten sonra özellikle Adıyaman’daki asayiş ve güvenlik hizmetlerine ne tür katkılarda bulunacağının çabası içerisine girdiklerini aktaran Soydan, “Sayın müdürümüzün desteğiyle, sayın valimizin desteğiyle insanlara daha nasıl güvenlik hizmeti sunabiliriz çabası içerisine girdik. Bunları yaparken elimizde bir yazılı metin, yazılı bültenin olması gerekiyor. Polisin asayiş olaylarıyla ilgili yapmış olduğu hizmetlerde sonuca gideceği unsurlardan birtanesi de güvenlik kamerası olduğunu gördük. Bunun üzerinde belli bir süre çalışma yaptık. Sayın valimizinde desteğiyle kameraların takılmasının zorunluluğunu ortaya koyma adına bir valilik genelgesi hazırlayarak, sayın valimizin imzasıyla yürülüğe alındı” dedi.

  Valilik Genelgesi Yürürlüğe Girdi

  Valilik genelgesi hakkında bilgi veren Soydan, şöyle devam etti:

  “Valilik genelgesi 13 Şubat 2017 tarihi itibariyle yürürlüğe girmiş bulunmaktadır. Valilik genelgesiyle ilimizde faaliyet gösteren halkın yoğun olarak bulunduğu akaryakıt istasyonları, renta car, noterler, bankalar, döviz büroları, kuyumcular, alış-veriş merkezleri, iş hanları, büyük marketler, internet cafeler, oyun salonları, umuma açık diğer işyerleri, oteller, pansiyonlar, sebze meyve komisyoncuları, sanayi siteleri, galericiler sitesi, otogar, site şeklindeki apartmanlar, Kamu kurum ve kuruluşları, özel ve resmi eğitim kurumları ile bu kuruluşlara ait misafirhaneler, öğrenci yurtları ile gerekli görülen diğer yerlere kamera takma zorunluluğu getirildi. Bunla ilgili bir ekip oluşturuldu, komisyon oluşturuldu, bu komisyonumuz vasıtasıyla esnaflarımız, resmi kurumlarımız tek tek gezilecek, bu kameraların takılması için 1 aylık bir süre tanılacak, kendilerine tabi bu süre tanınırken aynı zamanda ücretsiz bir danışmanlık hizmeti vereceğiz. Esnaflarımıza ve resmi kurumlarımıza bu danışmanlık hizmetindeki kastımız şu; kameraların takılacağı noktaları, açıları tespit etme adına esnaflarımıza ve resmi kurumlarımıza gerekli yardımda bulunacağız. Bu tamamen ücretsiz danışmanlık hizmeti, emniyetin sunmuş olduğu bir hizmet, bu bizim buradaki amacımız suç meydana gelmeden önce suçu önleme ve alınan önleyici tedbirlere rağmen suç meydana gelmiş ise faillerini en kısa sürede tespit edip yakalayaraki vatandaşlarımızın mağduriyetini gidermek”

  Vatandaşlarımızdan Büyük Katılım Bekliyoruz

  Vatandaşları bu kampaya davet eden Soydan, “Bizim amacımız burada bu kameralarla ilgili biz vatandaşlarımızdan resmi kurumlarımızdan esnaflarımızdan son derece büyük bir katılım bekliyoruz. Tabiî ki sayın valimizin imzalamış olduğu genelgenin uygulanması gerekiyor. Resmi bir emir bu, vereceğimiz bir aylık süre içerisinde bir ayın sonunda eğer bu kameralar esnaflarımız tarafından, resmi kurumlarımız tarafından takılmaz ise 5326 Sayılı Kabahatler Kanunu 32. maddesi gereği bir para cezasıyla karşı karşıya kalacaklar. Bizim buradaki amacımız; esnafımızı, resmi kurumlarımızı cezalandırmak değil, tamamen güvenlik hizmetinin içerisine çekmek ve katmaktır. Polise yardımlarını sağlamaktır. Bu para cezasından sonra, aynı işyerlerine, aynı kurumlara bir ay daha ek süre vereceğiz. Bu ek süre içerisinde yine aynı şekilde kameralar takılmaz ise tekrar para cezası tatbik etmek üzere tekrar bir ek süre vereceğiz. Bizim buradaki amacımız, insanları, kurumları, resmi kurumları cezalandırmak değil, tamamen güvenlik hizmetleri içerisine esnaflarımızı, resmi kurumlarımızı katılmasını sağlamaktır” ifadelerini kullandı.

  Adıyaman’ın Asayişinin İyi Olması İçin Gayret Edeceğiz

  “Huzurlu bir Adıyaman için asayişin en iyi sağlandığı bir Adıyaman’ın oluşması gayreti içerisindeyiz” diye açıklamada bulunan Soydan, şunları kaydetti:

  “Sayın valimizin de, sayın il emniyet müdürümüzün de görüşü, desteği, bu yönde. Bu konuda bütün esnaflarımızdan, bütün resmi kurumlarımızın son derece büyük bir katılım bekliyoruz, destek bekliyoruz. Asayiş olarak biz 7/24 hizmetinizdeyiz, ayaktayız, ekiplerimiz vasıtasıyla polis merkezlerimizd,e asayiş merkezlerimizle, terörle mücadele şube, uyuşturucuyla mücadele, kaçakçılıkla daha ismini sayamadığım diğer şubelerimizle birlikte, birimlerimizle birlikte, insanlarımızın Adıyaman insanının hizmetinizdeyiz, hizmet etmeye devam ediyoruz. Amacımız çıtamızı biraz daha yükletmek, suç oluşmadan önce Adıyaman’da huzuru sağlamak, suçu önlemek ancak meydana geldikten sonrada en kısa sürede failleri tespit edip yakalamaktır”

  Kameralar Çok Önemli

  Kameraların önemini örneklerle açıklayan Soydan, “Birkaç örnek vereyim; kameraların önemini vurgulayan, bundan bir hafta, 10 gün önce hemen emniyet müdürlüğümüze yakın bir noktada Ziraat Odasında bir hırsızlık olayı meydana gelmişti, yetkililer hatırlayacaktır bu konuyu. Ordan 2 tane bilgisayarımız çalınmıştı, biz bu konuyla ilgili çevrede kamera araştırması yaparken, gerek kurumun içerisindeki kameradan, gerekse kuruma yakın bir işyerinden temin ettiğimiz kameralar kısa bir sürede failimize ulaşmak suretiyle olayımızı çözdük. Yine ikinci bir olay; iki gün önce meydana gelen 400 yataklı hastanemize yakın bir noktada bir eczanede gece meydana gelen bir bilgisayar hırsızlığıyla ilgili yine işyerinde mevcut olan güvenlik kamerasıyla yapmış olduğumuz incelemede failimizi tespit ettik, yakalandı. İşyerine ait olan bilgisayar kasası, failin ikametinde ele geçirildi. İşyerinin bir şekilde mağduriyeti giderilmiş oldu. Buradaki anlatmış olduğum olaylar somut iki örnek, bunun binlerce örneğini anlatabilirim. Öyle olaylarla yakın noktalarda hiçbir kamera bulamıyoruz. Kamera bulamadığımız için sonuca gidemiyoruz. Doğal olarak vatandaşlarımız, esnaflarımız bizden olayın çözülmesini, failin alınmasını, yakalanmasını istiyorlar. İşte kameraların önemi burada son derece ortaya çıkıyor. Bütün resmi kurumlarımız, site şeklinde ikametlerimiz, bu genelgeyle, sayın valimizin imzalamış olduğu genelgeyle, kamera taktırmak zorunda kalacaklar. Biz zorunluluktan ziyade, bu güvenlik hizmetine vatandaşlarımızın katılımını bekliyoruz. Daha huzurlu, daha güvenilir bir Adıyaman için çabamız bu yönde, katkılarından dolayı herkese son derece teşekkür ediyorum, inşallah dilediğimiz kadar, dilediğimiz oranda kamera takılır, bizde güvenli bir Adıyaman’ı sağlamış oluruz” diye konuştu.

  Maddi Durumu İyi Olan Vatandaşlarımızı Davet Ediyoruz

  Soydan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

  “Maddi durumu yerinde olan vatandaşların güvenlik kamerası seferberliğine katılmalarını bekliyoruz, özellikle meydana gelen hırsızlık olaylarında maddiyata baktığınız zaman çalınan malzemelerin değeri kameraların takılma ve montaj fiyatlarından çok çok daha yüksek. Ortalama şuanda güvenlik sistemi 2 bin liraya taktırabiliyor ancak meydana gelen bir hırsızlık olayında çok yüklü miktarda elektironik eşyalar çalınabiliyor, altınlar çalınabiliyor. Bugün bir cep telefonun normal fiyatı 1.500- 2 bin arasında, bir cep telefonun fiyatı bile bir kameranın maliyetinden daha fazla, çalınan bir malzemenin bulunabilmesi için, tespiti için kamera çok çok önemlidir. Bu yönde ısrarımız işyerlerine ikametlere kamera taktırabilmeleri, bu kamera taktırma seferberliğine katılım sağlamalarını, vatandaşlarımızın son derece duyarlı olmasını bekliyoruz”

  Valilik tarafından zorunlu hala getirilen kararda ise şu açıklama yer aldı:

  “Suç ve suçluyla mücadeledeki etkisi, suç oluştuktan sonra ise faillerin tespiti ve delillendirilebilmesi açısından güvenlik kameraları büyük bir öneme sahiptir. İnsan gözünün atlayabileceği bir detay, güvenlik kameraları tarafından saniye saniye kayıt altına alınabilmektedir. Ayrıca “Delilden Sanığa Ulaşma” genel prensibinin yanında, suçun oluşmasını engelleyici etkisi de mevcuttur.
  Suçluluğun en aza indirilmesi için yapılacak her çalışmanın belli bir maliyeti olmasının yanında hem maddi hem de psikolojik getirileri çok daha fazladır. Toplumsal huzurun ve güvenliğin sağlanması, teknolojik imkânların kullanımını zorunlu kılmakta, işyeri vb. yerlerde güvenlik kameralarının takılmasının gerekli olduğu öngörülmektedir. Bu doğrultuda güvenlik kuvvetlerimiz dünyada birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de güvenlik amaçlı kameralarla suç bölgelerini ve halkımızın yoğun olarak bulunduğu cadde, sokak ve meydanları izlemeye almaktadır.
  Ancak, güvenlik kuvvetlerinin mevcut imkânlarla tüm suç işlenebilecek yerleri kameralarla izlemesi mümkün olmayacağından, gelişmiş batılı ülkelerdeki uygulamanın Adıyaman ilinde de uygulamaya sokularak, özel güvenlik hizmetlerinin devreye sokulması ve özel güvenlik hizmeti almasa da belirlenen işyerinin güvenlik amaçlı kamera kullanması amaçlanmıştır.
  Kapsam:
  Madde: 2 Adıyaman Valiliğince uygulamaya konulan bu program il ve ilçelerimizde faaliyet gösteren halkın yoğun olarak bulunduğu akaryakıt istasyonları, renta car, noterler bankalar, döviz büroları, kuyumcular, alış-veriş merkezleri, iş hanları, büyük marketler, internet cafeler, oyun salonları, umuma açık diğer işyerleri, oteller, pansiyonlar, sebze meyve komisyoncuları, sanayi siteleri, galericiler sitesi, otogar, site şeklindeki apartmanlar, Kamu kurum ve kuruluşları, özel ve resmi eğitim kurumları ile bu kuruluşlara ait misafirhaneler, öğrenci yurtları ile gerekli görülen diğer yerleri kapsar. Devletin Suçu önlemede alacağı tedbirlerin yanında vatandaşların kendi can ve mal emniyetini sağlamada işbirliği yapması, genel huzur ve asayişin sağlanmasında güvenlik hizmetlerine katkı sağlayacaktır. Zilyedin taşınır ve taşınmaz mallarını koruma görevi öncelikle kendisine aittir. Bir tecavüz ve suç oluşmasının engellenmesi için güvenlik kameraları en etkili ve caydırıcı yöntemlerden birisidir. Yakalanma riski yüksek olan yerlerde potansiyel suçluların suç işleme oranları azalmaktadır. Suçun işlenmesi için elverişli ortamın ortadan kaldırılması mağduriyetleri azaltacaktır. Suçlarda meydana gelen artış insanları doğrudan etkilemekte ve huzursuz etmektedir. Suç oluştuktan sonra suçlular yakalansa bile bu olumsuz etki ortadan kaybolmamaktadır. Bu yüzden suç oluşmadan alınabilecek tedbirlerin en önemlisi güvenlik kameralarıdır. Suç ve suçlu ile mücadelede şehir hayatinin gereklerinden birisi haline gelen güvenlik kameraları, gelişmiş ülkelerde yaygın ve etkin bir şekilde kullanılmaktadır. Suç oluşmadan önleyebilmenin maliyeti suç oluştuktan sonra yapılacak olan tüm çalışmalardan daha az maliyetlidir. Üstelik suçun toplum üzerinde oluşturduğu olumsuz etki hiçbir maliyetle ölçülmeyecek ölçüde sosyal ve psikolojik etkileri beraberinde getirir. Güvenlik kuvvetlerinin, suç soruşturmalarında sonuca gitmesinde etkili olan birinci ve en önemli unsur vatandaşlardan elde ettiği bilgilerdir. Vatandaşların desteğinden yoksun bir şekilde çalışan güvenlik kuvvetlerinin suçlular üzerinde etkili olması ve kendini kabul ettirmesi çok zordur. Güvenlik hizmetlerine vatandaşların katılımının sağlanması, suçla mücadelenin her aşama ve alanında geçerli olan bir temel ilkedir. Vatandaşın huzuru için çalışan güvenlik kuvvetlerinin suçlularla mücadelede vatandaşla işbirliğinin şart olduğu gerçeğinden hareketle, suçluların bildirilmesi, kendi işyeri güvenlik kamerası kayıtlarının suçları önlemede kullanılması, suça razı olmamanın bir göstergesidir. Emniyet Genel Müdürlüğünce uygulamaya sokulan Toplum Destekli Güvenlik Projesi de bu kapsamdadır.
  Toplumun yaşayan bir olgu olduğu düşünüldüğünde toplum sağlığını belirleyen en önemli etkenin suç oranının düşüklüğü olduğu görülecektir. Toplum huzurunun sağlanması her bireyin üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi ile mümkündür. Vatandaşların güvenlik kuvvetleri ile işbirliği yapması çok büyük fayda sağlayacağı gibi toplum destekli polislik için atılan önemli bir adımdır. Sorumluluk bölgelerinde bulunan kamu işyerleri ve özel işletmelerde işyeri veya işletmenin güvenlik açısından risk analizleri ek’te bulunan kontrol formuna göre yapılacak ve tespit edilen güvenlik eksiklikleri işletme sahiplerine tebliğ edilecektir. Güvenlik eksikliği tespit edilen yerlerin kamu işyerleri amirlerine veya işletme sahiplerine eksikliklerin giderilme yolları ve yöntemleri hakkında danışmanlık hizmeti verilecektir. Güvenlik eksikliği tespit edilen kamu işyerlerine ve özel işletmelere (1) aydan az olmamak üzere eksikliklerini giderebilecek kadar makul bir süre tanınacak, tanınan süre sonunda işyeri alması uygun görülen tedbirler yönünden tekrar kontrol edilecek, yükümlülüklerini yerine getirmeyen kamu işyerlerinin birim amirleri ve işletme sahipleri hakkında ilgili mevzuatlar gereğince yasal işlem yapılacaktır. Verilen süre sonunda özel işletmeler ve kamuya ait işyerleri kolluk kuvvetleri tarafından alınması gereken güvenlik tedbirleri yönünden denetlenir ve yerine getirilmeyen hususlar mülki idare amirliklerine gereği yapılmak üzere bildirilir. Suç ve suçlularla mücadelede etkili yöntemlerden birisi olan güvenlik kameralarının kurulması ve uygulanması ile ilgili uygulanacak kurallar aşağıda belirtilmiştir. Güvenlik kamerası kurulacak işyerlerinin sahipleri, müstecirleri, resmi kurumun başındaki yöneticileri kararın kendilerine tebliğinden itibaren (1) ay içerisinde belirtilen nitelikte güvenlik kamerası takmakla yükümlüdür.Yapılacak kontrollerde güvenlik kameralarının belirtilen sürede kurulmaması veya fonksiyonel(aktif) halde olmaması veya genelge hükümlerine aykırı davranılması durumunda İl idaresi Kanununun 66.maddesinde mevcut “İl Genel Kurulu veya İdare Kurulları yahut en büyük mülki amirleri tarafından kanunların verdiği yetkiye istinaden ittihaz ve usulen tebliğ veya ilan olunan karar ve tedbirlerin tatbik ve icrasına muhalefet eden veya müşkülat gösterenler veya riayet etmeyenler hakkında hareketi ayrı bir suç teşkil etmediği takdirde Kabahatler Kanununun 32. maddesi uygulanır.” amir hükmü gereğince, 5326 Sayılı Kabahatler Kanunun (32.) maddesi gereğince “İdari Yaptırım Kararı” uygulanacaktır”

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz