Arıcılar Artık İlkbaharda İlave Besleme Yapmayacak

  0
  57

  Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından yürütülen ve Bakanlık tarafından finanse edilen Çayır Mera ve Yem Bitkileri Üretimini Geliştirme Projesi kapsamında Organik Arıcılık yapan arıcı çiftçilere Faselya (arıotu) tohumu dağıtımı gerçekleştirildi.

  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Adil Alan, yaptığı açıklamada, Faselya (arıotu)’nun bol çiçeğe sahip olması, uzun süre çiçekli kalması, çiçeklerinin bol miktarda polen ve balözü içermesi nedeniyle bal arıları tarafından yoğun bir şekilde ziyaret edilen bir bitki olduğunu söyledi.

  Rakımı 500 metreye kadar olan yerlerde sonbahar ekilişleri, 500 metreden yüksek yerlerde ilkbahar ekilişleri yapılarak 1,5-2 ay çiçeklenme süresiyle arıların faydalanmasının sağlanacağını aktaran Alan, bunun yanında dekara 40-50 kg tohum verimi ile 300-3 bin 500 kg/da yeşil ot verimi ile büyükbaş hayvanların kaliteli kaba yem ihtiyacı karşılanmış olacağını belirtti.

  Adıyaman’da organik arıcılığa geçiş sağlanmaya yönelik üç proje ile arıcıların organik arıcılığa geçirildiğini anlatan Alan, şunları kaydetti:

  “Arıotu ile arıcılarımızın ilkbahar döneminde çiçeğin ve balözünün az olduğu ve arıcıların zorunlu olarak ilave besleme yapmak zorunda kaldıkları dönemde doğal olarak çiçekten faydalanmaları sağlanacaktır. Arıcılarımızın bu ihtiyacını karşılamak için Bakanlığımızca finanse edilen İl Müdürlüğümüzce yürütülen “Çayır Mera ve Yem Bitkileri Üretimini Geliştirme” projesi kapsamında 500 kg Faselya (arıotu) tohumu alınarak Merkez, Kahta, Çelikhan ve Sincik İlçelerinde faaliyet gösteren organik arıcılık yapan çiftçilerimize dağıtılmıştır”

  PHA

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz