‘Anne Sütünün Önemi Ve Beslenme’ Semineri

  0
  49

  Adıyaman Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından düzenlenen ‘Anne sütünün önemi ve beslenme’ konulu seminerde, inek sütünün gereğinden fazla tüketildiği vurgulandı.
  Adıyaman Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından aile hekimlerine, aile sağlığı elemanlarına ve çocuk sağlığı uzmanlarına ‘Anne sütünün önemi ve beslenme’ konulu seminer verildi. Moderatörlüğünü Adıyaman Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mehmet Turgut’un yaptığı seminere Ege Üniversitesi’nden Prof. Dr. Raşit Vural Yağcı konuşmacı olarak katıldı.
  Seminerin açılış konuşmasını yapan Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mustafa Kutlu, anne sütünün önemine işaret ederek, anne sütünün bebeklerin gereksinimi olan tüm besinleri tek başına ilk 6 ay sağladığını belirtti.
  Mustafa Kutlu, “Anne sütü bebekler için yaşamsal öneme sahip olmakla birlikte annenin bebeğiyle sevgi bağı kurabilmesi için en iyi iletişim yolu emzirmedir. Anne sütünden, bebeği enfeksiyonlardan koruyacak olan bir takım koruyucu maddeler bebeğe geçmektedir. Anne sütüyle beslenmiş olan ve 6 aydan itibaren ek gıdalarla istenilen takvimde başlanılan çocuklar astım, alerji, diyabet ve kanser gibi birçok hastalığa karşı daha dirençli olmakla beraber ileriki hayatlarında psikososyal gelişiminin eksiksiz sürdürülebilmesi içinde anne sütü olmazsa olmazdır” dedi.
  Seminerde konuşan Ege Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Raşit Vural Yağcı, anne sütün çok önemli olduğu, ancak toplumda inek, keçi ve koyun sütüne gereğinden fazla önem verildiğine vurgu yaptı.
  Piyasada satılan bazı mamaların gerçek mama olmadığına işaret eden Raşit Vural Yağcı, gerçek mamaların tüketilmesi gerektiğini aktardı. Yağcı, “Yaratıcı herkesin canlısına ayrı süt verdi. İnsanın sütünde insana yarayan, ineğin sütünde buzağıya yarayan, keçinin sütünde keçi yavrusuna yarayacak vitamin ve protein var. Annenin sütünde insanoğlunun ihtiyacı olan her şey var. Keçinin ve ineğin sütüne neden bu kadar tutkuyla bağlıyız. İnek sütü su, pirinç unu, şekerin çok üstündedir. İnek sütü öldürmez. Ama inek sütü daha düşük zeka puanı olan çocuk büyütür. Daha kolay hasta olabilen, demiri düşük, a sosyal çocuk büyüttürür” dedi.

   

  AW057356

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz