Anadil Hakkı Doğuştan Gelen Bir Haktır

  0
  102

  Dünya Anadil Günü vesilesiyle yazılı bir açıklama yapan AK Parti Adıyaman Milletvekili Dr. M.Murtaza Yetiş, “Ülkemizin kalıcı bir barışa, huzura kavuşmasının yolu yok saymaktan, yasaklayıcı tedbirler almaktan değil,sahip çıkmaktan tüm dillerin önünü açmaktan geçmektedir”dedi.

  Dünyada 6 bin civarında dilin konuşulduğunu belirten Yetiş,  “ancak 100 dil dünyada resmi dil olarak kullanılabiliyor. Diğer diller dünyada maalesef   yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Bütün diller eşit değerdedir. Hiçbir dilin diğer bir dilden üstünlüğü iddia edilemez. Bu nedenle tüm dilleri korumak için alınan tedbirlerin artırılması gerekiyor” dedi.

  AK Parti olarak demokratikleşme çerçevesinde Türkiye’de kullanılan dil ve lehçelere sahip çıkıldığını vurgulayan Yetiş, Kürtçeden Lazcaya, Abhazcadan Zazacaya, Arapçadan Süryaniceye kadar birçok dil ve lehçenin varlığını sürdürebilmesi için enstitüler kurulduğunu söyledi. “Çözüm süreciyle birlikte ülkemizde kayda değer sayıda insanımızın konuştuğu Kürtçe ve Lazca’nın önündeki engeller kalktı. 24 saat Kürtçe yayın yapan TRT Şeş yayına başladı. Özel Kürtçe eğitim kurumlarının açılmasının yanında  okullarda Lazca ve Kürtçe seçmeli dersler hayata geçirildi. Kürt ve  Laz Araştırma Enstitüleri kuruldu. Bütün bu gelişmeler memnuniyet vericidir” dedi.

  Bir dilin bir kültür olduğunu belirten yetiş, “kültürel çeşitlilik, çok seslilik bir ülkenin zenginliğidir. Bu zenginliği yok eden anlayış AK Parti ile birlikte ortadan kalkmıştır. Yüce Allah insanı ayrı ayrı renkler, ayrı ayrı diller ile var etmiştir. Dolayısıyla doğuştan gelen bir hak olan anadil herhangi bir gerekçe ile insan elinden alınamaz. Alındığı takdirde bu bir hak gaspıdır. İleri demokrasi hayalimiz varsa yıllarca yok sayılan dillere tekrar sahip çıkmamız, bu dillerin ölümünü engelleyici ciddi tedbirler almamız gerekiyor. Bu dillerin ölümü tüm bu dili konuşan o halkların ölümü anlamına gelmektedir. Ülkemizin kalıcı bir barışa, huzura kavuşmasının yolu yok saymaktan, yasaklayıcı tedbirler almaktan değil, sahip çıkmaktan tüm dillerin önünü açmaktan geçmektedir. Bu vesileyle dünya anadil gününü kutluyorum” dedi.

   

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz