Almanya’nın Şampiyonu Türk Kıza ‘Gören Göz’ Cihazı

  0
  66

  Almanya’da düzenlenen bilgisayarda en hızlı yazı yazma yarışmasında birinci olan Türk kızı Ceyda Pala’ya memleketi Adıyaman’da ‘gören göz cihazı’ verildi.
  Görme engelli Ceyda Pala, Almanya’da iki defa birincilik elde etti. Almanya’da yaşayan Adıyamanlı Ceyda Pala, 2014 yılında Almanya’nın bilgisayarda en hızlı yazı yazma yarışmasında iki dalda birinciliği elde etti. Bir dakikada 299 karakteri sıfır hatayla tamamlayarak bilgisayarda yazdı. Ceyda Pala ayrıca öğrenci grubunda bilgisayarda mükemmel yazı yazma da bir dakikada 328 karakteri iki hatayla tamamlayarak yine birinciliği elde etti.
  Ceyda Pala’ya Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın başlattığı görme engellilerin gitmek istedikleri yere kolay ve hızlı bir şekilde ulaşmalarını sağlayan ‘gören göz’ cihazlarından verildi. Görme engelli Ceyda Pala, gören göz cihazını Adıyaman Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Vekili Musa Şimşek’in elinden aldı.
  Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Vekili Musa Şimşek, bu cihazı Almanya şampiyonu Ceyda Pala’ya vermenin mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, “Bakanlığımızın Türkiye genelinde 19 ilde dağıtımına başladığı Gören Göz cihazımızın 340.’sını Ceyda kızımıza takdim ediyoruz. Navigasyon özelliği ve sesli komut yardımıyla görme engellilerin erişilebilirliğini kolaylaştırmak üzere tasarlanan gören göz cihazı günlük hayatlarında kendilerine çok faydalı olacaktır. Hele gençlerimizin bunu kullanmaları bizleri ayrıca memnun etmektedir” dedi.
  Ceyda Pala’nın babası Mehmet Cevher Pala, Almanya’da böyle bir uygulama olmadığını belirterek, “Yaklaşık 9 yıldır kızımın eğitimi için Almanya’ya gidip geliyorum. Bu uygulamayı öğrendiğimde Almanya’daydım hemen Almanya’da kızımın eğitimiyle ilgilenen pedagoglara Türkiye’de gören göz uygulamasını anlattığımda çok şaşırdılar ve böyle bir uygulamanın merakı içerisine girdiler. O zaman gururlandım ki Türkiye’de olan bir uygulama kızımın eğitimi için geldiğim Almanya’da yoktu. Bu ülkemizin hangi noktalara geldiğini gösteriyor. Bu uygulamayı başlatan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına çok teşekkür ediyorum” dedi.
  Ceyda Pala, cihazın dağıtıldığını duyduğunda heyecanlandığını belirterek, “Ben Almanya’ya eğitim amaçlı gidip geliyorum. Ülkemde böyle bir cihaz dağıtıldığını öğrenince Adıyaman Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne başvurarak şartları öğrendim ve gerekli evraklarla birlikte müracaat ettim ve sağ olsunlar hemen cihazı nasıl kullanacağımı anlatarak teslim ettiler. Kendilerine çok teşekkür ediyorum. Bir teşekkürü de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına etmek istiyorum. Almanya’da bile olmayan bir uygulamayı Türkiye ve Adıyaman’da başlattıkları için” ifadelerini kullandı.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz