Alkayış: “Halkımız Kendisinin İstediği Gibi Hareket Etmeyen Siyasi Partileri Cezalandırıyor”

  0
  102

  Hukukçular Derneği Adıyaman Temsilcisi Avukat Mustafa Alkayış, halkın kendi istekleri dışında hareket eden siyasi partileri cezalandırdığını söyledi.

  Alkayış, yaptığı açıklamada, Türkiye Osmanlı İmparatorluğundan belli hem parlamenter sistemi hemde 1950’den beri çok partili hayatı yaşayan bir ülke olduğunu anımsattı.

  Halkın her dönem sandıklara ve seçime büyük önem verdiğini anlatan Alkayış, şöyle konuştu:

  “Kendisine yakın hissettiği, kendisinin istediği şekilde hakikaten destek oluyor. Kendisinin istediği gibi davranmayan siyasi partileri cezalandırıyor. Bu noktada Türkiye’de milletimiz gerçekten son derece bilinçli, son derece kendinden emin şekilde bir oy kullanıyor. Netice itibari ile 1 Kasım’da halkımız bir karar verdi, Ak Partiyi tek başına çoğunluğu oluşturacak şekilde iktidar yaptı. Ve muhalefete de ciddi manada ikazlarda bulundu. Biz şöyle inanıyoruz, hükümetin yaptığı icraatlar halka gider ve halkta bu icraatlardan memnun olur ise memnuniyetini dile getirir, yok memnuniyetsizliği var ise kendisine yeni bir kapı açar, başka siyasi partilere hak verir, yetki verir. 7 Haziran’da yapılan seçimlerde belki o zamanki siyasal iklimin etkisiyle Türkiye halkı bir partiye hükümet kurma yetkisi vermedi, siyasi partilerde kendi aralarında uzlaşıp, kendi arasında hükümet oluşturamadılar. Bunu gören halkımız gerçekten bu sefer yani bir hükümeti bile kuramaz iseniz size biz memleketi teslim edemeyiz, duruşunu gösterdi ve Ak Partiyi tek başına iktidar yaptı”

  – DEMOKRASİMİZ KÖKLEŞTİ

  Demokrasinin önemine vurgu yapan Alkayış, şöyle devam etti:

  “İnanıyorum ki bu hem demokrasimizi kökleştirmiştir, demokrasi bilincimizi arttırmıştır ve siyasi partilerde kendilerine çeki düzen verme, halkın beklentilerini karşılama, iyi organize olma ve milletin beklentileri doğrultusunda hareket etme noktasında bir ödev vermiştir. Netice itibari ile seçim geride kaldı, demokrasi uzlaşıdır, demokrasi birbirini anlama sistemidir. Brine iktidar görevi verdi, bir kısmına muhalefet görevi verdi. Şimdi bir araya gelerek, memleketin meselelerini, çözüm süreci, ekonomik sorunlar gerçekten çok aşırı kutuplaşan Türkiye’yi uzlaşı kültürüne getirmek, parlamento bunun üzerinde duruyor. İnanıyorum ki 1 Kasım’da yapılan seçimler, hem Türkiye’nin geleceği açısından, hem halkımızın geleceği açısından, hayırlara vesile olmuştur. Milletimiz önünü görebilme ufkunu görebilme imkanına sahip olmuştur. Bu seçimlerin Türkiye’ye hayırlı olmasını diliyorum”

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz