AK Parti Adayı Kutlu: “Kadınlarımız Başımızın Tacıdır”

  0
  95

  8 Mart Dünya kadınlar Günü vesilesiyle bir açıklama yapan AK PArti Adıyaman Belediye Başkan Adayı Hüsrev Kutlu, kadınların baş tacı olduğunu söyledi.

  AK Parti Adıyaman Belediye Başkan Adayı Hüsrev Kutlu, 8 Mart Dünya Kadınlar günü dolayısıyla yayımladığı mesajında, Peygamber Efendimiz (SAV)’in hayatından örnekler verdi. Kadınların baş tacı edilmesi gerektiğine vurgu yapan Kutlu, “Yüce Rabbimiz Ahzab suresinde, “Andolsun ki Allahın Resulü sizin için en güzel örnektir…” buyuruyor. O en güzel örnek olan peygamberimiz (SAV), ilk olarak Cebrail’le karşılaşıp vahye muhatap olunca, hemen evine, eşi Hz. Hatice’ye koşuyor. Eşiyle istişare ediyor. Karşılaştığı durumu ilk önce eşiyle paylaşıyor. Eşi Hz. Hatice de o’nu şöyle teselli ediyor. “Ya Muhammed korkma, bu durum kötü bir şey değildir. Sen yetimi, yoksulu, kimsesizi görüp gözetirsin, hep hayırlı işler yaparsın. Onun için karşılaştığın bu durum senin için iyiliktir ancak.” diyor. Efendimiz (SAV) kadınlara karşı hayırlı olmayı tavsiye etmiştir hep. Hayırlı olmayı da iki şekilde tarif etmiştir. Binicisi; Kadınlara karşı asla hakaret etmeme, İkincisi ise; Kadınları dövmeme “Kadınları ancak şerlileriniz döver” (H. Şerif). Peygamberimiz (SAV)’in hayatında kadınlara hakaret, onların moralini bozucu sözler söyleme ve onları dövme asla olmamıştır. Peygamber efendimiz (SAV) sadece kendi eşine ve kızına iyi davranmakla kalmamış, özellikle eşlerinin yakınlarına hatta eşlerinin arkadaşlarına bile iyilikte bulunmuştur. O “Cennet anaların ayakları altındadır” buyurandır. Kur’an da “Eşlerinize iyi, güzel davranın” buyruluyor. Veda hutbesinde “Kadınlarınızın sizin üzerinizde, sizinde kadınlar üzerinde hakkınız vardır. Kadınlarınız size Allah’ın emanetidir.” buyurmuştur. Yukarıda peygamber efendimizin hanımlarıyla ilgili örnekler verdik. 8 Mart dünya kadınlar günü vesilesiyle bu örnekler üzerinde bir düşünelim” diye konuştu.

  Günümüzde meydana gelen ‘kadına şiddet’ olaylarının, efendimiz (SAV)’in söylemlerinden yola çıkarak sona erdirilmesi dileğinde de bulunan Kutlu, “8 Mart dünya kadınlar gününün kadın erkek herkese mutluluklar getirmesini, insan hakları ve cinsiyet ayrımcılığı konusunda daha aktif bir duyarlılık ve bilinç seviyesine ulaşmamızda yeni bir başlangıç olması temenni eder, peygamberimiz (SAV)’in “Cennet annelerin ayakları altındadır” sözünün muhatabı olan tüm dünya kadınlarının 8 Mart dünya kadınlar gününü yürekten kutlarım.

   

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz