Aile Hekimleri iş bıraktı

  0
  82

  Adıyaman’da Aile Hekimleri Derneği üyeleri tarafından sağlık ocağında çalışan aile hekimleri 1 gün iş bırakarak eylem yaptı.

  Adıyaman 1 Nolu Aile Sağlığı Merkezi önünde toplanan 40 aile hekimi birlikte getirdikleri temsili tabut ve ellerinde pankartlar ile iş bırakma eylemi yaptıklar.

  Toplanan aile hekimleri adına konuşan Adıyaman Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr.Murtaza Baykan, Aile hekimliği çalışanları üzerinde yapılan baskıların artık dayanılmaz hale geldiğini öne sürdü.

  Baykan, “Aile hekimlerinin eğitimi için nöbet düzenlemesi yapıyoruz” diye başlayan sürecin, “Aile hekimlerine acilde ihtiyacımız var” şeklinde devam ettiğini, “Nöbetsiz sağlık sistemi olmaz” ve “Aile Hekimlerini aileleri ile daha çok bir araya getireceğiz” e dönüştüğünü ifade etti.
  Bakanlığın gerçekleri gizlemeye çalıştığını savunan Baykan, şunları kaydetti:

  ” Sorunun adı “teşvik edilmiş acile başvuru “sorunudur. Bu sorunun ne sebebi ne de çözümü aile hekimlerinde değildir. Bu sorun bahane edilerek aile hekimliği uygulaması bitirilmek istenmektedir. Hastane acillerine başvuruyu teşvik eden bizzat mevcut sağlık bakanlığımızdır. Sorunu gerçekten çözmek için hiç bir çözüm, proje üretemeyen bakanlık, en kolay yol olarak aile sağlığı merkezlerini acil gibi göstermeye çalışarak halkımızı yanıltmaktadır. Aile Sağlığı Merkezleri Acil Servis Değildir.
  Aile Sağlığı Merkezleri, koruyucu sağlık hizmetlerine öncelik vererek halkımızın geleceği için çalışan merkezlerdir. Herkesin kendi aile hekiminden hizmet alması prensibi yerine, nöbetçi hekimden hizmet alınmasının getirilmesi, aile hekimliği uygulamasın bitirerek, bu yerlerin aile sağlığı merkezi olma özelliğini kaybettirecektir. Bu şekilde eski sağlık ocağı sistemi tekrar getirilmek istenmektedir”
  Aile Sağlığı Merkezlerinin Koruyucu Sağlık Hizmetleri için çalışan merkezleri olduğunu anlatan Baykan, Aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarının gelecekten umudunu kestiğini,  20 bin aile hekimine ve aile sağlığı çalışanına daha ihtiyaç var diyen bakanlığı, mevcut aile hekimlerinin ve aile sağlığı çalışanlarının, sistemden kaçış için yollar aradığının farkında olmadığını ifade etti.

  Bakanlığın Aile hekimlerine ve aile sağlığı çalışanlarına haftada altı gün, günde on iki saatten, ayda 300 saat, çalışma süresi getirmek istediğini aktaran Baykan, şöyle devam etti:

  “Bakanlık, bu çalışma sürelerinin uluslararası çalışma kanunlarına, insan haklarına ve Anayasamızın dinlenme hakkına aykırı olduğunu bilmemekte midir? Biz aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanları olarak Aile Hekimliğine, Sağlık Bakanlığı’ndan daha fazla önem veriyoruz ve iyi bir aile hekimliği uygulamasına sahip olmak için herkesten fazla çalışıyoruz.
  Aile Hekimliği uygulamasını bitirenler ileride “sağlık sistemine ihanet edenler” olarak anılacaktır. Biz bu ihanetin içinde olmayacağız. Sağlık Sisteminin Kurtuluşu Aile Hekimliğinden Geçer.
  Biz, halkımızın sağlığının daha iyi takip edilebilmesi ve Aile Hekimliğinin bitirilmemesi için 12 Aralık 2014 Cuma günü tüm Türkiye’de 1 günlük iş bırakma eylemi yapacağız. Bu eylemi sesimizi duyurmak, halkımızın sağlığına sahip çıkmak için yapıyoruz. Bebeklerimiz sağlıklı doğsun, sağlıklı büyüsün, aşıları eksiksiz olsun, gebelerimiz aile hekimleri tarafından takip edilsin, yaşlılarımız dertlerini aileden biri olarak gördükleri, aile hekimlerine anlatabilsin diye yapıyoruz. Bugün aile hekimliğinin bitirilmesine halkımız adına itiraz ediyoruz. Halkımızı da bize destek olmaya çağırıyoruz.
  Ayrıca 13 Aralık 2014 Cumartesi günü tüm Türkiye’den gelen aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanları ile Ankara’da miting yapacağız. Yapacağımız mitinge tüm sivil toplum kuruluşlarını ve halkımızı davet ediyoruz”

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz