Ahilik Haftası Kutlandı

  0
  90

  Ahilik Haftası kutlamaları çerçevesinde Adıyaman tarihi Tuz Hanı’nda çeşitli etkinlikler düzenlendi.

  Törene Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu, İl Emniyet Müdürü Fikret Salmaner, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ziya Duranay, oda başkanları, bazı kurum amirleri ile esnaflar katıldı. Etkinlik kapsamında Vali Mahmut Demirtaş ve Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu ahilik kaftanı aldı.

  Vali Mahmut Demirtaş, ahilik teşkilatı 8 asırdır esnaf ve sanatkarlar arasında çıraklık, kalfalık ve ustalık oluşturulmuş çalışma hayatının yanı sıra sosyal hayata önemli katkılar sağladığını belirterek “Ahilik kültürünün olmazsa olmazı yüksek ticaret ahlakı günümüz esnaf ve sanatkarları arasında ilham kaynağı olmaktadır. Ekonomik ve ticari faaliyetlerinde yürütülen doğruluk, kardeşlik ve yardım severlik toplumsal değerlerin esas alınmasıdır. Bu nedenle toplumun temelini oluşturan ahilik kültürünün muhafazası, canlı tutulması birlik ve beraberliğimizin sürdürülmesi için hayati önem taşımaktadır” dedi.

  Belediye Başkanı Fehmi Hüsrev Kutlu ise ahiliğin esnaflar arasında bir oto kontrol sistemi olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

  “Toplumumuz yüzyıllardır bu şekilde kendi değerlerini muhafaza ederek gelmiştir. Bu gün de yine aynı değerlerimiz devam etmektedir. Kurulan sivil toplum kuruluşlarının başkanları kendi arasında koordinasyon kurarak yanlış yapanları uyarmaktadır. Bundan dolayı da esnaflar arasındaki ilişkiler güçlü bir şekilde devam etmektedir”

  Konuşmaların ardından Adıyaman Belediyesi halk oyunları ekipleri ile Adıyaman Üniversitesi tarafından düzenlenen ahilik ahlakını anlatan tiyatro gösterimi yer alırken daha sonra yılın ahisi olarak esnaflık yapanlara kalafatı giydirilerek, altın hediye edilmesinin ardından gelen misafirlere pilav dağıtıldı.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz