Ağbaba: “TSK’nın Bir Çeteyle, Bir Katil Sürüsüyle, Operasyon Yapması Kabul Edilemez”

  0
  98

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, ” İş birliği yaptığı grup bir katil sürüsüdür. Birlikte işbirliği yaptığı denilen grup ÖSO denilen grup IŞİD’in El Nusrası olmak üzere dünyada terör örgütü olarak kabul edilen bir çok örgüt var” dedi.

  Adıyaman’da Cumhuriyet Halk Parti binasında düzenlenen toplantıya CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, İl Başkanı Mehmet Yıldırım, İlçe Başkanı Hanifi Çavuş ve partililer katıldı.

  Parti binasında partililere seslenen Ağbaba, Suriye’de yapılan operasyonun geç kalınmış bir operasyon olduğunu, bunun Özgür Suriye Ordusu ile apılmasının Türk Silahlı Kuvvetlerine ve Türkiye Cumhuriyetine yakışmadığı ifade etti.

   

  Birlikte iş birliği yapılan ÖZO’yu bir katil sürüsü olarak nitelendiren Ağbaba, şunları kaydeti: “Birlikte işbirliği yaptığı denilen grup, ÖSO denilen grup, IŞİD’in El Nusrası olmak üzere dünyada terör örgütü olarak kabul edilen bir örgüt. TSK 16 günden beri sınır hattında IŞİD’i uzaklaştırmak amacıyla ‘Fırat Kalkan’ı adı altında bir operasyon yürütüyor. Şimdiye kadar 4 şehidimiz oldu. Öncelikle şunu herkesin altını çizmesi gerekiyor. Türk Silahlı Kuvvetleri herkesin ortak övündüğü, Türkiye’deki herkesin övündüğü bir kurumumuzdur. Türk Silahlı Kuvvetleri her şeye rağmen bölgede güçlü bir ordudur. Ancak operasyon başladığı günde görüntüye baktığımız zaman Türkiye Cumhuriyetinde yaşayan her yurttaşın görüntüden rahatsız olması gerekiyor. Cerablus’ta operasyon yapıyor. Küçük bir kasaba, yapsın mı? Yapsın, geç kalınmış bir operasyon ama operasyonu yaptığı, kol kola girdiği, işbirliği yapıldığı gruplara bakınca, Türk Silahlı Kuvvetlerine, Türkiye Cumhuriyetine yakışmadığı görünüyor. Birlikte iş birliği yaptığı grup bir katil sürüsüdür. Birlikte işbirliği yaptığı denilen grup, ÖSO denilen grup, IŞİD’in El Nusrası olmak üzere dünyada terör örgütü olarak kabul edilen bir çok örgüt var. Türk Silahlı Kuvvetlerinin bir çeteyle, bir katil sürüsüyle operasyon yapması kabul edilemez. Ve bunu yapanlara, bu emri verenlere kınadığımı söylemek istiyorum. Bir Türk Silahlı Kuvvetlerinin komutanı eli katille kucaklaşamaz. Eli kanlı katille iş birliği yapamaz. Türk Silahlı Kuvvetlerinin Cerablus gibi bir ilçede operasyon yapmaya gücüde var, kuvveti de var. Bunun altını çizmek gerekiyor. ÖSO ile yapılan işbirliği doğru değildir. Kabul edilemez”

  HÜKÜMET IŞİD’E DESTEK VERDİ

  Hükümetin IŞİD’e destek verdiğinden dolayı güçlendiğini ileri süren Ağbaba, “AKP sınır ötesinde bir IŞİD’le mücadele sürdürüyor. IŞİD’le mücadele etmelimidir etmelidir. Bir şeyin altını çizmek lazım unutturmamak lazım IŞİD Türkiye’de güçlüyse, bölgede güçlüyse, Suriye’de güçlüyse, Türkiye Cumhuriyeti hükümetini yönetenlerin sayesinde güçlendi. AKP sınır ötesinde IŞİD’le mücadele sürdürüyor. IŞİD’le mücadele etmeli midir etmelidir. Bir şeyin altını çizmek lazım, unutturmamak lazım. IŞİD Türkiye’de güçlüyse, bölgede güçlüyse, Suriye’de güçlüyse, Türkiye Cumhuriyeti hükümetini yönetenlerin sayesinde güçlüdür. Adıyaman bunu çok iyi biliyor. Aileler şikayet etmelerine rağmen ,aileler başbakana gitmelerine rağmen, IŞİD korundu, dokunulmadı, terör örgütü olarak uzunca dönem kabul edilmedi. Şimdi sen Türkiye sınırlarını açtın, Türkiye sınırlarını bütün dünyadan gelen cihatis grupların geçmesi için açtın, şimdi IŞİD’e karşı tedbir alıyorsun. Şunu söylemek lazım sınır ötesinde operasyon yapılmalı mıdır? Yapılmalıdır. Ama önce kendi sınır içinde de operasyon yap, sınır içinde de IŞİD’e karşı bir önlem, alınmasını bekliyoruz. Hala sınır içinde IŞİD’e karşı operasyon yapılmamış, bir çalışma başlatılmamıştır. Türkiye’nin Rakka’ya gireceği söyleniyor. Amerika’yla beraber operasyon yapılacağı söyleniyor. Türkiye’nin bunu çok iyi hesap etmesi lazım. Türkiye’nin bunu çok iyi düşünmesi lazım. Önce bu operasyonu yapmadan önce Türkiye’deki IŞİD’i mutlaka yok etmesi gerekiyor. Bu bizim açık çağrımızdır. Mutlaka hükümet IŞİD’le ilgili çalışma yapmalıdır.” dedi.

  MECLİS ETKİSİZLEŞTİRİLDİ

   

  15 Temmuz darbe girişiminin meclisi etkisizleştirmek olduğunu belirten Ağbaba, şöyle devam etti: “15 Temmuz amacı meclisi lağvetmekti. Şimdi Olağan Üstü Halle kanun hükmünde kararnamelerle bunu yapmaya başladılar. Şimdi OHAL hükmünde kararnamelerle bunu yapmaya başladı. Maalesef başından beri söylüyoruz. Türkiye OHAL hükmünde kararnamelerle idare ettirilmemelidir. 4 siyasi parti darbenin önlenmesi için katkıda bulundu. 4 siyasi partiyi devre dışı bırakarak, kararların alınmasını yanlış olduğunu söylemek istiyorum”

  TEK BİR ADAMA BIRAKIYORLAR

  Türkiye’nin tek bir adama bırakıldığını savunan Ağbaba, “Yargı ilk kez sarayda toplandı, bakanlar kurulu sarayda toplanıyor. Adli yıl açılışı sarayda yapılıyor. Yasamayı yürütmeyi tek bir adama bırakıyorlar. Güçler ayrılığı değil, güçler birliği yapmaya çalışıyorlar. Bu durum modern dünyada kimsenin kabul edebileceği, demokrasinin kabul edeceği bir durum değil. 15 Temmuz’da darbe girişimi gerçekleşmemesi için iktidar muhalefet hep beraber iş birliği yaptı. Hep birlikte darbecilere karşı göğüs gerdi, darbeciler eğer başarılı olmuş olsalardı süper yetkili bir cumhurbaşkanı, süper yetkili bir tek adam, belki tek adam diktatörle karşı karşıya kalacaktık. Darbecilerin yürütmeyi, yasamayı, yargıyı belki bir ele bağlayacaklardı. Şimdi yaşadığımız şey bundan farklı değil. Şuanda maalesef OHAL kararıyla beraber bundan sonrası hükümete cumhurbaşkanı başkanlık ediyor, yargıyı sarayda topluyor” ifadelerini kullandı.

  CADI AVLARI SÜRÜYOR

  Darbe soruşturmasının ardından sürece değinen Ağbaba, konuşmasına şöyle devam etti: “15 Temmuz’dan beri Cumhuriyet Halk Partisi net bir tutum ortaya koydu darbeye karşı. Darbecilerin cezalandırılması için net bir tutum ortaya koydu. Başından beri bir cadı avı başlamasın istiyoruz. Bir cadı avına dönüşmesin istiyoruz. Kurunun yanında yaş yanmasın istiyoruz. Ama gözüken AKP bunu tam bir cadı avına başlatmış durumda. Dün biliyorsunuz Cumhurbaşkanı bir açıklamada bulundu. ‘At izi it izine karıştı’ dedi. Beyefendi başka ülkede yaşıyor, başka bir ülkenin cumhurbaşkanı bunu yapan sensin, senin başkanlık ettiğin hükümet, başkanlık yaptığın siyasi parti maalesef tam bir cadı avına dönüşmüş durumda. İlgisi olan, olmayan devletin zamanında kucağına attığı, zorla onlarla iş birliğine zorladığı insanlar, bankada hesabı var diye, sendika üyesi diye, kaynanası hangi bankada hesabı var diye meslekten atılıyor. Büyük mağduriyet var. Çok büyük mağduriyet var. Şuana kadar 60 bin üzerinde insan ihraç edildi ve hiçbir meslek yapmamak üzere ihraç edildi.

  Emekli maaşları, hakları ellerinden alındı. Maalesef insanlar çok mağdur durumda. Bank Asya’da hesabı olduğu için öğretmeni ihraç ediyorlar. Bank Asya yasal değilse neden izin verdin? İzin verdin, sonradan yasal olmadığını öğrendiysen kapataydın. Diyorlar ki 17-25 Aralık’tan sonraki hesabı olanlara meslekten atacağız. 17-25 Aralık’tan sonra bu ülkede hükümet sen değimliydin? Bakın Atatürkçü kimliğini bildiğimiz, sol kimliğini bildiğimiz, bu işlerle alakası olmayan çok insan maalesef meslekten atılmış durumda, hatta aileler cezalandırılıyor”

  SİYASET AYAĞINA DOKUNULMUYOR

  Darbe soruşturmasının siyaset ayağına dokunulmadığına dikkat çeken Ağbaba, “Darbenin en önemli ayaklarından birisi, en önemli paşalarından birisi Mehmet Dişli. AKP Genel Başkan Yardımcısı Şaban Dişli’nin kardeşi. Sen gariban öğretmeni işten atıyorsun ama darbeyi yöneten general hala AKP’yi yönetmeye devam ediyor. Örnek çok. İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanın damadı, Melih Gökçek, bunları herkes biliyor. Bu cemaatle ilgisi var, ilişkisi var. Eğer cemaatle ilişkili kurumlar kapatılacaksa ilk başta AKP kapatılmalı. Her yerde FETÖ avına çıkıldı, peki operasyon yapılmayan neresi var? Siyaset var, siyaset asker ihraç edildi, yargı ihraç edildi, tek dokunulmayan şey siyaset. Adam diyor ki ‘Bize FETÖ bulaşmaz’ göbeğine kadar bu işin içerisindeler. Eğer bir araştırma yapılırsa, bilin ki önemli bir kısım milletvekili bu işle ilişkilidir. Eğer sen o garibanlara bunu yapıyorsan, sana teklifimiz gel siyaset kurumunu da yap, siyaset ayağı mutlaka ortaya çıkartılması gerekiyor” şeklinde konuştu.

  5bfed572b0cb61ff8b6b 9bac14d417e4ed127fc2

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz