ADYÜ’de “Mimari Mirasımız ve İstanbul” Konulu Konferans

  0
  46

  Adıyaman Üniversitesi tarafından düzenlenen programda ünlü Mimar Necip Dinç  Mimari Mirasımız ve İstanbul” konulu bir konferans verdi.

  Rektörlük Konferans Salonu’nda gerçekleşen etkinliğe Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Pınarbaşı, Genel Sekreter Doç. Dr. Mehmet Kaygusuzoğlu, Adıyaman Müftüsü Mehmet Ali Öztürkçü, Adıyaman Süryani Cemaati Metropoliti Griğoriyos Melki Ürek, Üniversite akademik ve idari personeli ile öğrenciler katıldı.

  Mimar Necip Dinç, konferansında İstanbul’u, özellikle sur içi İstanbul’u, İstanbul’daki yedi tepeyi, İstanbul’un mimarisini, Osmanlı mimarisinin diğer mimari ile farklılıklarını ve mimari mirasın temel özelliklerini eserlerden örnek vererek anlattı.

  Osmanlı dönemine konuşmasında geniş yer ayıran Necip Dinç, Osmanlı’nın yetiştirdiği çıraklarda, aklı ve fikri selim özelliğini aradığını belirterek bu disiplinle mimaride mükemmelliği yakaladığını söyledi. Dinç, şöyle konuştu: “İstanbul surlarla çevrili ve suriçi, asıl İstanbul’dur. Bunun dışında kalan ve ‘Bilad-ı Selase’ dediğimiz önemli üç bölgesi ise, Üsküdar, Pera ve Eyüp Sultan’dır. Fatih Sultan Mehmet’in fetihten sonra inşa ettirdiği ilk külliye Eyüp Sultan Külliyesi, ikinci mühim eseri ise Fatih Külliyesi’dir. Tarihi Yarımada’da en önemli eserler Füruzağa Camii ve Edirnekapı hattı üzerinde sıralanmıştır.”

  Bu hattın üzerindeki külliyeleri anlatan Dinç, Osmanlı’nın en önemli taç kapıları hakkında da bilgiler aktardı ve sözlerini şöyle sürdürdü: “Mimar Sinan 1539’da baş mimar oldu. İlk olarak Haseki Külliyesini inşa etti. Şehzadebaşı Külliyesi, merkezi yapıyı keşfettiği eseridir. Belli yerlere inşa ettiği külliyelerle şehirciliği desteklemiştir. 300’den fazla eseri vardır. Menzil külliyeleri de yapmıştır. İstanbul surlarındaki kapılar güzergahları belirliyor. İstanbul fethedildiğinde eski eserlere sahip çıkılmış, dönüştürüp takviye yapılarak yaşatılmıştır ve şehirleşme bu şekilde sağlanmıştır. Bizim şehirlerimiz cami merkezlidir. Dini, sivil ve askeri olmak üzere üç kısımdır. Büyük ve klasik bir cami olarak Sultanahmet Camii bir şablondur. Bizim mimarimiz sadedir. Ecdadımız mimaride beş ‘t’yi benimsemiştir. Bunlar; terkip, tasnif, tanzim, tenasüp ve tenazurdur.”

  İstanbul ve Mimar Sinan hayranı Mimar Necip Dinç’in konferansı ile dinleyiciler, İstanbul ve mimariye farklı bir açıdan bakma fırsatı elde ettiler. Resim ve mimari çizimler ile desteklenen konferans ilgiyle takip edildi.

  Konferansın sonunda Rektör Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü, konuşmacı Mimar Necip Dinç’e teşekkür ederek plaket ve çiçek takdiminde bulundu.

   

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz