Adıyamanlı Hacı Adaylarına Temsili Tavaf

  0
  83

  Adıyaman Müftülüğü tarafından hac ibadetlerini yerine getirecek olan hacı adayları, Kabe maketi etrafında temsili tavaf yaptı.

  Müftülük bahçesinde gerçekleştirilen programda, İl Müftü Yardımcısı Musa Çiftçi, 2015’te kesin kayıt yaptıran hacı adaylarına, “Say, ihram giyme, hac nedir, hac süresinde yapılması gerekenler, ihrama girme, niyet ve Kabe’yi tavaf etme” gibi konularda, bilgi verdi.

  Hacı adayları, bahçeye konulan maket Kabe çevresinde dönerek tavafta yapılacakları uygulamalı olarak öğrendi. Daha sonra hacı adaylarına bulaşıcı hastalıklara karşı aşı yapıldı.

  Programın sonunca açıklamalarda bulunan Çiftçi, bu yıl 135 kişinin özel şirketlerle 214 kişinin de Diyanet İşleri Başkanlığı’nın organizesi ile kutsal topraklara gideceğini söyledi.

  Hacı adaylarına 5 günden bu yana seminerler verdiklerini belirten Çiftçi, “Bu seminerlerimizde hacı adaylarımıza sıfırdan bilgiler verdik. Bu günde temsili tavaf yaparak vatandaşlarımıza birçok konuda uygulamalı bilgiler verdik. Hacı adaylarımız orada yabancılık çekmesin, aşinalık kazansınlar diye eğitimlerimizi gösterdik” dedi.

  Uygulamalı eğitimlerin faydalı olduğunu ifade eden Çiftçi, hacı adaylarının da bu eğitimlerden memnun kaldığını dile getirdi.

  Hacı adaylarından Şehmus Işık ise eşi ile birlikte ilk kez hac ibadetini yerine getireceklerini belirterek çok mutlu olduğunu ve hac ibadetinin herkese nasıp olması dileğinde bulundu.

  Bu arada, kutsal topraklara gidecek ilk hacı kafilesinin 31 Ağustos’ta yola çıkacağı öğrenildi.

  PHA

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz