Adıyaman’ın Tarihi Tek Bir Alanda Toplanıyor

  0
  110

  İl genelinde bulunan tarihi mekanlar, Adıyaman Belediyesi tarafından Perre Antik Kenti karşısında yapımı sürdürülen Minia Adıyaman Müzesi’nde toplanıyor.

  Zengin bir tarihe ev sahipliği yapan Adıyaman’ın sınırları içerisinde bulunan Nemrut Dağı, Cendere Köprüsü, Eski Kahta Kalesi, Perre Antik Kenti, Arsemia, Karakuş Tepesi, Zey Köyü, Sahabe Saffan Bin Muattal türbesi, şehir merkezindeki Ulu Cami ve Mor Pavlus Mor Petrus Kilisesi’nin minyatürleri, Adıyaman Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından Perre Antik Kenti karşısında bulunan alanda devam eden Minia Adıyaman Müzesi’nde toplanıyor.
  Yapımı bitme aşamasına gelen Minia Adıyaman Müzesi’nin yaklaşık bir ay sonra ziyaretçileri kabul etmeye başlayacağını söyleyen yetkililer, bu çalışma ile Adıyaman’ın sınırları içerisindeki birbirinden önemli değerleri bir arada toplayacaklarını dile getirdiler. Yetkililer, “Oldukça zengin bir tarihe sahip olan ilimize gelen yerli ve yabancı turistleri il merkezinde tutmak için, Adıyaman ile ilgili bir ön fikir edinmeleri için Minia Adıyaman Müzesi projemizi hayata geçirdik. Bu proje ile her yıl yaklaşık 380 bin yerli ve yabancı turisti il merkezine çekmeyi hedefliyoruz” diye konuştular.
  Toplamda 1 milyon 22 bin TL olan bütçenin yüzde 75’inin İpekyolu Kalkınma Ajansı tarafından desteklenme taahhüdünde bulunulduğunu da söyleyen yetkililer, projenin tamamlanması ile Adıyaman’ın turizm ile ilgili önemli bir işi tamamlamış olacağını sözlerine eklediler.

  PHA

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz