Adıyaman’ın İlk Mehteran Takımı Kuruldu

  0
  100

  Besni ilçesinde Adıyaman’ın ilk mehteran takımı kuruldu.
  Besni Şehit Eren Kupal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Mehteran takımı ayakta alkışlandı.
  Besni Şehit Eren Kupal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından Gençlik Ve Spor Bakanlığı Gençlik Projeleri Destek Programı kapsamında hazırlanan “Merhaba Ey Mehteran” projesinin açılış programı yapıldı.
  Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programın açılış konuşmasını yapan Okul Müdürü Ali haydar Tutuş, “Mehter, dostluk, sevgi, birlik ve kahramanlık ocağıdır. Şanlı bir geleceğin temel taşları, tarihinden haberdar bir neslin yetiştirilmesiyle gerçekleşir. Gençlik Ve Spor Bakanlığı’nın 2014 gençlik projeleri destek programı kapsamında desteklemiş olduğu “Merhaba Ey Mehteran” projesi başarılı bir şekilde yürütülmektedir. Projemiz kapsamında 40 öğrenciden oluşan mehteran takımı oluşturulmuştur. Ayrıca mehteran grubunda yer alan gençlerimizi hem motive etmek hem de milli ve manevi değerlerine sahip çıkan nesiller yetiştirmek gayesiyle başta Osmanlı payitahtı İstanbul, akabinde Çanakkale, Bursa, Konya ve Ankara illerine geziler düzenlenecektir. Bununla birlikte ilimizde farklı okul ve kurumlarda mehteran gösterisi yapılabilecektir. Böylelikle Halkın sosyal faaliyetlerde aktif rol alması sağlanacaktır” dedi.
  Besni İlçe Kaymakamı Emrah Yılmaz ise “İlçemizde ve bölgemizde ilk defa mehter takımı kuruluyor ve bu da ilk defa Besni’ye nasip oluyor. Besni birçok alanda damgasını Adıyaman’a, bölgeye ve Türkiye’ye vurduğu gibi, bu günde bu güzel etkinliği ortaya koyuyoruz. Ali haydar Hoca, mehterin ne olduğunu çok güzel anlattı. Dinlediğiniz zamanda ruhumuzu okuyacağı, bizleri heyecanlandıran bu mehter, gerçekten evlatlarımıza, gelecek nesillere aktarmamız gereken bir onur olduğunu düşünüyorum. Bu anlamda da okul idaresi ve bütün emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Ayrıca Gençlik Ve Spor Bakanlığı bu projeye maddi katkıda bulundu, onların da çok büyük destekleri var. Gençlik Ve Spor Bakanlığı’na da ayrıca çok teşekkür ediyorum. Malumunuz Besni Ticaret Meslek Lisesinin ismini değiştirdik. Buradan mezun olan bir şehidin ismini verdik. Böyle şehidimizin adının olduğu bir okulda mehter takımı kurulmasının anlamlı olduğunu düşünüyorum. Mehter takımı ilçemize hayırlı ve Uğurlu olsun” diye konuştu.
  Yapılan konuşmanın ardından Mehteran takımının gösterisi ilgiyle izlenirken, davetliler tarafından ayakta alkışlandılar.
  Okulun spor salonunda düzenlenen programa Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürü Ahmet Bağcı, Gençlik Merkezi Adıyaman İl Müdürü Fikret Keleş, Besni İlçe Kaymakamı Emrah Yılmaz, Besni Belediye Başkanı İbrahim Öztürk, İlçe Emniyet Müdürü Cemal Avan, kurum amirleri, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz