Adıyaman’ın Bitmeyen Yol Çilesi Ve Hızlı Tren Bilmecesi

0
96

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda gerçekleşen Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın bütçe görüşmeleri sırasında söz alan TBMM Kâtip Üyesi ve CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere, Adıyaman’ın yatırımlar konusunda gerekli ilgiliyi görmediğini ve ulaşım konusunda ciddi sıkıntılar yaşadığını belirterek, “Besni, Gerger ve Çelikhan’ın yol çilesi ne zaman bitecek, hayali Hızlı Tren Projesi ne oldu?” diye sordu.

Adıyaman’da Yollar Niye Çıkmaz Yola Dönüyor?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının bütçe ve kesin hesap görüşmeleri sırasında söz alan Tutdere, Bakan Karaismailoğlu’na hitaben, “Önceki bütçe görüşmelerindeki tutanakları inceledim, 2018 yılında ulaşımla ilgili konuştuğum, dile getirdiğim sorunları 2019 yılında da dile getirmişim ve şu an 2020, aynı sorunları 2020’de de üzülerek belirteyim dile getirmek zorunda kalacağım. Çünkü Adıyaman ulaştırma ve altyapı projelerinde gerekli ilgiyi görmüyor. Adıyaman’la ilgili, ulaşımda maalesef iktidar sınıfta kalmıştır. Ne hikmetse komşu illerimizi Adıyaman’a bağlayan ana arter yollar Adıyaman’ın sınırlarına girdiğinde yarım kaldı ve çoğu da hâlâ yarım yamalak şekilde duruyor. Şanlıurfa-Adıyaman Yolu’nun Fırat üzerindeki köprüsü henüz tamamlanamadı. Gaziantep-Adıyaman Yolu’nun Besni’de bulunan Besni Kavşağı ve Viyadüğü henüz tamamlanamadı. Besni Viyadüğünde yaklaşık altı yıl önce başlayan ve yarım bırakılan çalışmalar sonrası demirler artık paslandı, çalışma alanı göl oldu ve bu göller artık çevredeki insanlar için, çocuklar için hayati tehlike arz eder hâle geldi. Yine, Diyarbakır-Adıyaman bağlantı yolunun özellikle Narince-Kahta kısmı henüz tamamlanamadı ve burası da sizlerden destek bekliyor. Adıyaman-Malatya Yolu’nun özellikle Çelikhan-Adıyaman kısmı maalesef yıllardan beri birçok kazaya ev sahipliği yaptığı hâlde, bir sürü canımızı aldığı hâlde defalarca Genel Kurulda, burada ifade etmemiş olmamıza rağmen bu yolla ilgili de henüz bir çalışma başlatılmamıştır. Sayın Bakan, biz, Adıyaman’a yapılan bu ayrımcılığın nedenini soruyoruz. Adıyamanlılar da bu soruların cevabını bekliyor. “Yol” deyince yollar Adıyaman’da niye çıkmaz yola dönüyor? Bunun cevabını sizlerden merakla bekliyoruz.” dedi.

Göksu Köprüsü Ne Zaman Yapılacak?

Konumu ve tek olması özelliğiyle Adıyaman için önem arz eden Göksu Köprüsünün durumunu daha önce pek çok kez gerek soru önergeleriyle gerekse Genel Kurul Konuşmalarında gündeme getirdiklerini ancak bakanlığın yıkım kararı bulunan bu köprüyle ilgili bugüne kadar somut herhangi bir adım atmadığını belirten Tutdere, “Adıyaman’ımızı, özellikle doğu ve güneydoğuyu batıya bağlayan Adıyaman çıkışındaki Göksu Köprüsü hakkında daha önce sormuş olduğum soru önergesine verdiğiniz cevapta “Hakkında yıkım bulunduğunu” siz kendiniz ifade etmiştiniz. Aradan epey zaman geçti ve Adıyaman birinci dereceden deprem bölgesi. Bu köprüyle ilgili bu aşamaya kadar herhangi bir çalışma yapılmadı. Herhangi bir can ve mal kaybı yaşanmaması için bu köprüyle ilgili çalışmaları ne zaman başlatacaksınız? Neden bu kadar gecikiyor? Her an deprem olabilir, deprem gerçeği ortadayken bu yolun hâlâ bu şekilde kullanılıyor olması büyük bir tehlike arz etmektedir.” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz