Adıyaman’daki Tarihi ve Turistik Yerler Yakın Markaja Alınıyor

  0
  73

  Kültür ve Turizm Bakanlığı Adıyaman’daki tarihi ve turistik yerleri restore ederek, yerli ve yabancı turizme açmak için harekete geçti.

  Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı üst düzey bakanlık bürokratları ile birlikte Adıyaman’a çıkartma yaparak, il genelinde turizme potansiyel teşkil eden tarihi ve turistik yerleri gezerek buraları yakın markaja aldılar.

  Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı Başkanlığındaki bakanlık heyetini Vali Mahmut Demirtaş ve Adıyaman Milletvekilleri Havaalanında karşıladı.

  Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Arcı ve beraberindeki heyet ilk olarak Dünyanın sekizinci harikası olarak nitelendirilen Nemrut dağını ziyaret ederek devasa tanrı heykellerinin bulunduğu doğu ve batı terasta incelemelerde bulundu.

  Bakan Yardımcısı Arıcı, burada yaptığı açıklamada, Bakanlık üst düzey yöneticileri ile birlikte bir dizi incelemelerde bulunmak için Adıyaman’a geldiklerini belirterek, “Nemrut Dağına ilk defa geliyorum. Kommagene medeniyetinin tanrıları arasında bulunmak gerçekten büyüleyici bir şey. Yıllardan beri süre gelen bu kültürel varlıklarımızın gelecek kuşaklara aktarılarak bunların korunması gerekmektedir. Çünkü bunlar yüksek noktalarda ve tabiatla baş başalar. Yılların verdiği doğal yıpranmalar söz konusu. Amacımız Adıyaman’da kültür ve turizm alt yapısını iyileştirerek, buraları yerli ve yabancı turizme açmaktır.  Kültür ve Turizm bakanlığı olarak yatırımlarımız devam edecektir”dedi.

  Adıyaman’da kültür ve turizme potansiyel teşkil eden diğer tarihi ve turistik noktalarda da temaslarını sürdüreceklerini ifade eden Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı, “Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğümüzün ildeki tarihi ve turistik noktalarında kazı çalışmaları devam etmektedir. Yine Adıyaman’da bir panorama müzesi ile kültür merkezinin bir arada bulunduğu bir çalışmamız var. Bununla ilgili bir değerlendirme yapacağız. Yapımı tamamlanan Nemrut Hizmet Evinin bir an önce işletmeye açılması için TURSAB yetkilileri ile karşılıklı görüş alışverişinde bulunacağız.

  Adıyaman’daki tarihi ve turistik noktalara gerçekleştirdikleri inceleme ve temasları tek tek not alarak bunları 2014 yılı yatırım bütçelerinde göz önünde bulunduracaklarını belirten Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı, “Adıyaman ile Nemrut arasındaki mesafeyi 30 km kısaltacak olan Kral yolu çalışmalarına da değinerek, büyük bir kısmı Kültür ve Turizm Bakanlığı bütçesinden finanse edilen Kral yolunda çalışmalarımız seri bir şekilde devam etmektedir. Bu yolun bir an önce bitirilerek hizmete sunulması için 2014 yılı bütçemizde de gerekli yardımları yapacağız”dedi.

  Bölgede turizmi geliştirmek amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak yoğun gayret sarf ettiklerini belirten Bakan Yardımcısı Arıcı,” Adıyaman, gerek coğrafi gerek tarihi ve kültürel birikimi gerekse de sahip olduğu doğal turizm kaynakları açısından eşsiz bir zenginliğe sahiptir. Bilindiği gibi dünyada artık deniz-kum-güneş destinasyonları ağırlıklı geleneksel turizm anlayışı şekil değiştirerek, yerini kültür turizmi ve doğaya dayalı doğa turizmine bırakmaktadır. Bu anlayışla Bakanlık olarak Kültür Turizminde Nemrut  Dağını gururla dünyaya sunuyoruz. Barış süreci ile birlikte bölgenin büyük bir turizm hareketliliği yaşayacağına inanıyorum. Tarihi Tuz Hanını dokusuna uygun bir şekilde etrafındaki kalaycı, bakırcı ve demircileri içine alacak şekilde mutlaka restore edilip, burayı bir cazibe merkezi haline getirerek, Adıyaman’a gelen yerli ve yabancı turistleri mutlaka şehir merkezine çekmememiz lazım”dedi.

   

  Adıyaman’daki tarihi ve turistik yerlere yaptığı inceleme gezisi sonrası Perre Antik Kentine geçen Bakan Yardımcısı Arıcı, Perre’de daha önce yürütülen çalışmalarla ilgili bilgi alarak burada ikamet eden köylüleri dinledi. Buranın turizme kazandırılması ve kamulaştırılmasının çok geciktiğini ifade eden Bakan Yardımcısı Arıcı, “Perre’yi mutlaka turizme kazandırmamız lazım. Çünkü burası Adıyaman’a ve hepimize hayat verecektir. Pirin Köyümüzde oturan vatandaşlarımızı da mağdur etmeden bölgeye yakın bir yere yerleştirmemiz gerekmektedir. Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak Adıyaman’daki tarihi ve turistik noktalarda yapılacak çalışmalara hız vereceklerini ifade etti.

  İldeki tarihi ve turistik noktalara yapılan inceleme gezisinin ardından Adıyaman’daki restorasyon çalışmaları ve turizmdeki alt yapı sorunlarının çözülmesi ile ilgili TPAO Bölge Müdürlüğünde Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı Başkanlığında, Vali Mahmut Demirtaş, Adıyaman Milletvekilleri Mehmet Metiner, Murtaza Yetiş ve Bakanlık Bürokratlarının katılımı ile bir toplantı yapıldı.

  Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Sayın Abdurrahman Arıcı ve üst düzey Bakanlık Bürokratlarının ziyaretinden büyük memnuniyet duyduğunu belirten Vali Mahmut Demirtaş, “Adıyaman olarak Sayın Bakan Yardımcımızın ve Genel Müdürlerimizin bu gezilerinden çok şey bekliyoruz. Çünkü ilimiz açısından turizm önem arz etmektedir. İlimiz, ülkemiz ve dünya turizmi için büyük önem taşıyan bu tarihi ve kültürel varlıklarımızın biran önce ayağı kaldırılarak turizme kazandırılması büyük önem taşımaktadır” dedi.

  kultur_turizm_15 kultur_turizm_13

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz