Adıyaman’da Trafik Haftası Kutlamaları Başladı

  0
  28

  Karayolları Güvenliği ve Trafik Haftası kapsamında düzenlenen programda başarılı polisler, jandarma görevlileri, öğrenciler ve sürücüler ödüllendirildi.
  Polisevinde düzenlenen törene Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, Garnizon Komutanı Albay Yusuf Yalçın, Vali Yardımcısı Levent Öztin, İl Emniyet Müdürü Fikret Salmaner, kamu kurum ve kuruluş müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, polis ve jandarma görevlileri katıldı.
  Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okumasıyla başlayan programın açılış konuşmasını İl Emniyet Müdürü Fikret Salmaner yaparak, “Ülkemizde ortalama her yıl 3 bin insanın trafik kazalarında hayatını kaybediyor. Bu kazalar sonucunda 14-15 milyar TL tutarındaki reel milli servetimizi kaybetmemize ve 220 bine yakın insanımızın yaralanıp sakatlanmasına neden olan ülkemizin en önemli ve değişmez sorunları arasında trafik kazaları yer alıyor. Kazaların asgari seviyeye indirilebilmesi amacıyla top yekün bir trafik seferberliği başlatılmıştır. Trafik kazalarının önlenmesinde toplumun her kesimine çok önemli görevler düşmektedir” dedi.
  Son yıllarda kara yolu taşımacılığında artan yoğunluk ile beraber dikkatsizlik, eğitimsizlik ve kural tanımazlığın beraberinde istenmeyen üzücü kazalara neden olduğunu belirten Vali Mahmut Demirtaş ise, “Yaşanan bu kazalar sonucu çok sayıda insanımız yaralanıyor, sakat kalıyor veya yaşamını yitiriyor. Bu tür üzücü sonuçlarla karşılaşmamak ve trafikte güvenliği sağlamak için altyapı eksikliklerini gidermek, denetimleri düzenli yapmak ve en önemlisi de vatandaşlarımızı bilinçlendirerek trafik kuralları konusunda duyarlılıklarını artırmak son derece önem arz etmektedir. Trafik kazalarını, sayıları ve sonuçları itibariyle en aza indirmek ve trafik güvenliğini sağlamak için ilgili kurumların, başta basın yayın organları ve sivil toplum kuruluşları olmak üzere toplumun bütün kesimlerinin destek ve katkıları önemlidir. Trafikteki sorunlara yönelik kalıcı çözümler ancak sağlam temellere dayanan ve toplumu içine alan etkili ve planlı projelerin uygulanması ile mümkündür. Bir toplumun uygarlık düzeyi o toplumun trafik kültürüyle ile doğru orantılıdır. Yani bir toplumda ne kadar az kaza oluyorsa toplum o kadar uygar ve kalkınmış demektir. İnsan yaşamının bir anlık dikkatsizlik sonucu yitirilmeyecek kadar değerli olduğunu herkes biliyor. Bu nedenle sorunların çözümüne yönelik tüm kesimlerin üzerine düşen görev ve sorumluluğu yerine getireceğine inanıyorum” şeklinde konuştu.
  Yapılan konuşmaların ardından ‘Karayolları Trafik Haftası’ nedeniyle ilk ve ortaöğretim kurumları arasında yapılan kompozisyon ve slogan yarışmasında derece giren öğrencilere ödülleri verilirken, trafiğin düzenlenmesinde ve denetlenmesinde üstün gayret sarf eden jandarma ve emniyet görevlilerine Vali Mahmut Demirtaş ve protokol üyeleri tarafından başarı belgeleri verildi.
  Törende ayrıca, yıl içersinde karayolu trafiğinde kurallara uyarak örnek sürücülük davranışından dolayı yılın sürücüsü seçilen Ali Lale çeyrek altınla ödüllendirildi.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz