Adıyaman’da Salçalık Biber Telaşı Başladı

  0
  62

  Adıyaman’da, bayram bitiminde havaların serinlemeye başlamasıyla vatandaşlar salçalık biber alarak salçalarını yapmaya başladılar.

   

  Yaz aylarının sonunagelinmesiyle beraber Adıyaman, Gölbaşı,Besni,Tut,Kahta,Gerger,Sincik,Samsat ve diğer ilçelerde bulunan vatandaşları salçalık biber telaşı sardı.

  Vatandaşlar bayram bitiminde havaların da sıcak olmasını fırsat bilerek salçalık biber alarak salçalarını yapmaya başladılar.

   

  Yüksek sıcaklık nedeniyle evlerin teras katında naylon muşambalar içine serilen salçalar, 3-4 gün içerisinde kuruyarak kullanılabilecek duruma geliyor.

  Salçalık biber satıcıları, yaptıkları açıklamada, “Salçalık biberin kilosu bayram öncesinde 80 kuruştu, bayram sonunda talep artınca tarla sahipleri fiyatı yukarı çekti. Bizler de zam yapmak zorundan kaldık. Şu an en kaliteli biberimiz 1.25 TL. Vatandaşlar şikayetçi ama yapacak bir şey yok, biber bize yüksek fiyattan geldiği için bu fiyattan vermek zorunda kalıyoruz. Buna rağmen işlerimiz iyi. Salça, her gün yemeklerde kullanılan bir malzeme. Vatandaşlar daha sağlıklı olduğu için kendi salçalarını kendi imkânlarıyla yapıyorlar. Bu nedenle ürünlerimiz elde kalmıyor çok şükür” şeklinde konuştular.

  İşlerinin bu yıl biraz daha iyi olduğunu söyleyen Murat Yıldırım, “Vatandaşlar bu yeni biber çekme makinesini keşfettikten sonra işler iyice yoğunlaştı. Hamdolsun Allah’a rızkımız çıkıyor. Buradan sizin vesilenizle biber çekmek isteyen vatandaşlara seslenmek istiyorum, hem zaman kazanmak hem de maddi olarak daha uygun fiyata salça yapmak istiyorsanız, yeni makinelere sahip olan dükkanları tercih edin” diye konuştu.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz