Adıyaman’da Muhtarlar Günü Kutlandı

  0
  128

  Adıyaman’da sabah saatlerinde Adıyaman Valiliği önünde toplanan muhtarlar, 19 Ekim Muhtarlar Günü”nü ilk defa kutladılar.

  Saygı duruşu ile başlayan program İstiklal Marşının okunmasının ardından Atatürk büstüne çelenk bırakıldı.

  Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı Abdulkadir Geylani Taş, yaptığı açıklamada, “Türkiye Muhtarlar Federasyonu Genel Başkanı Sayın Hüseyin Akdeniz ve Dr. Mehmet Güneş hocamız ile birlikte Osmanlı arşivlerinde yapmış olduğu araştırmalar sonucunda tüm belgeler ve bilgiler ışığında 186 yıl önce 19 Ekim 1829 yılında Padişah 2. Mahmut’un fermanıyla Fatih, Galata ve Eyüp kadılıklarında kurulduğu görülmektedir” dedi.

  İlk muhtarların seçimleri değil tayinle görevlerinin başında olduğunu hatırlatan Taş, şunları kaydetti:

  “1933’de İstanbul dışında Kastamonu-Taş köprüde ilk taşra muhtarlık teşkilatı kuruldu. Zamanla muhtarlık imparatorluğun her tarafa yayıldı. Muhtar seçimlerinin ilk yapıldığı yer ise Bolu’dur.19 Ekim Gününün Muhtarlar Konferedesyonu olarak vermiş olduğumuz 02 Mart 2015 tarihli dilekçede ve İç İşleri Bakanlığının 14 Mayıs 2015 tarihli ve 10735 sayılı başkanlığa yazdığı “olur” yazısına göre bundan sonra her yıl 19 Ekim Muhtarlar Günü olarak kutlanacaktır. Dolayısıyla bütün muhtar arkadaşlarımızın muhtarlar gününü kutluyor hepinize saygılar sunuyorum”

  PHA

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz