Adıyaman’da Muhtarlar Günü Kutlandı

  0
  148

  Adıyaman’da 19 Ekim muhtarlar günü nedeniyle Atatürk Büstüne çelenk sunumu gerçekleşti.

   

  Adıyaman’da 19 Ekim muhtarlar günü nedeniyle Atatürk Büstüne çelenk sunumu gerçekleşti.

   

  Valilik bahçesinde bulunan Atatürk büstü önünde bir araya gelen köy muhtarları bir dakikalık Saygı duruşu ve İstiklal marşını okudular.

   

  Daha sonra Adıyaman Köy ve Mahalle Muhtarları Mesleki Dayanışma Derneği Başkanı Abdulkadir Geylani Taş, Atatürk büstüne çelenk sundu.

   

  19 Ekim Muhtarlar günü ile ilgili açıklama yapan Adıyaman Köy ve Mahalle Muhtarları Mesleki Dayanışma Derneği Başkanı Abdulkadir Geylani Taş,  “19 muhtarlar günü 1 ocak 2015 tarihinde Türkiye muhtarlar konfederasyon yönetim kurulunun almış olduğu kararla muhtarlar günü olarak kutlanmıştır. Bu yıl ikincisini kutlayacağımız günümüz özellikle konfederasyon olarak Cumhurbaşkanımıza ve gazi meclisimizin bütün üyelerine emeği geçen herkese teşekkür etmek istiyorum buradan. Bizim en büyük sorunumuz yeni köy ve mahalle yasasının biran önce çıkartılmasıdır. Muhtarlık her ne kadar gönüllülük esasına tabise de herhangi bir suç işlendiği esnada 650’ye tabi olarak ağır cezada yargılanmaktadır. Bizim tek istediğimiz meclisten çıkacak olan yeni köy ve mahalle yasasında muhtarlarımıza özlük haklarının resmiyete kavuşturulması sağlık güvencesinin devlet tarafından yapılması ve en az iki dönem sonra askerliği yaptıktan sonra emniyet güçleri ile birlikte bütün operasyona katılan muhtarlarımızın silah ve ruhsat alması için çalışmalarımız bulunmamaktadır.   Bizim için öncelikli hedef ise muhtarlarımızın yeşil kartlarının artık iptal edilip bağkur veya  sigortalı olabilmesi için gerekli çalışmalar meclise genel başkanımız tarafından sunulmaktadır” dedi.

   

  Yavuz selim Mahalle Muhtarı Mehmet Dağhan ise “Türkiye’deki muhtarların muhtarlar günü olarak bugün itibariyle tüm Türkiye’mizde kutlanmaktadır. Sayın muhtarların bulunduğu mahallesinde ve köyünde devleti temsi etmektedir. Devlet ile halk arasında köprü görevi yürütmekte olan bir devlet birimidir. Muhtarlık kuruluşunun 19 ekim 1829 da kurulmasından ötürü bugünü meclisimiz 19 ekim 2016 tarihinde bugünü uygun görmüşlerdir. Tüm Türkiye’mize hayırlı olsun diyorum. Türkiye’mizde 53 bin 405 muhtardan 390’i kadınlardan mevcuttur. Bu vesile ile ulu önder Gazi Mustafa Kemal Paşa Türkiye’de seçme ve seçilme hakkını aldıktan sonra Türkiye’de ilk seçilen kadın muhtar gülesin hanım kardeşimiz Aydın ilinde seçilmiştir. Bugünü muhtarlar günü olarak kutlanmasını bize uygun gören Meclisimize ve tüm muhtarlar adına teşekkür ediyorum” diye konuştu.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz