Adıyaman’da Hava Kirliliği Uyarası

  0
  89

  Adıyaman’da kış aylarının gelmesiyle birlikte başlayan hava kirliliği etkili olmaya başladı.

  Adıyaman’ın  en büyük sorunlarından bir tanesi olan hava kirliliğinin önüne bir türlü geçilemezken, kış aylarının gelmesiyle birlikte bu sorun yine gündeme geldi.
  Kış aylarının gelmesi ve havaların soğumasıyla birlikte artan hava kirliliği Adıyaman’da özellikle akşam saatlerinde hayatı olumsuz etkilemeye başladı.

  Önceki yıllarda hava kirliliği bakımından Türkiye’de birinci derece kirli iller arasında yer alan Adıyaman’da bu yıl da manzaranın değişmeyeceği gözleniyor.
  Adıyaman’ın önemli bir çevre sorunu haline gelen ve her kış yaşanan hava kirliliği soba ve kalorifer kullanımının başlamasıyla birlikte yine gün yüzüne çıktı.

  Havaların soğumasıyla birlikte yakılan kalorifer ve soba dumanları vatandaşların dışarı çıkmasına imkân tanımayarak eve hapsediyor.

  Özellikle akşam 17.00’den sonra meydana gelen hava kirliliği is ve duman kokusuyla iyiden iyiye hissettiriyor.

  Yaklaşık 10 yıldan beri her kış mevsiminde meydana gelen hava kirliliğinin önüne ancak çevreci ve doğa dostu bir yakıt olan doğalgazla geçileceğini tahmin eden yetkililerin, doğalgaz kullanımı da hava kirliliğinin azalmasına ilaç olmadı.
  Özellikle yakılan kalorifer ve sobaların dumanlarından en fazla hasta ve yaşlıların etkileneceği belirten uzmanlar, akşam saatlerinde dışarı çıkılmaması konusunda vatandaşları uyardılar.

  Son yıllarda yoğun konutlaşmanın yaşandığı Adıyaman’da birçok site, konut ve meskenin doğalgaza geçtiği görülüyor.

  Herhangi bir termik santral veya demir çelik fabrikasının bulunmadığı Adıyaman’da yaşanan hava kirliliğinin önüne geçilmesini isteyen vatandaşlar, denetim mekanizmalarına dikkat çektiler.
  Hava kalitesinin düşük olduğunu ifade eden vatandaşlar; “Son 10 yıldır Adıyaman’da her kış mevsiminde hava kirliliği yaşanıyor. Bunun önüne bir türlü geçilemedi. Akşamları dışarı çıkamıyoruz. Çıktığımızda ise kıyafetimize kadar is ve duman kokusu siniyor. Bu insan sağlığı açısından kabul edilemez bir durum. Adıyaman doğalgazı yeni kullanan bir il. Birçok site ve konut yerleşkeleri kaloriferden doğalgaza geçti ancak hava kirliliğinde azalma meydana gelmedi. Belki Adıyaman’ın tamamı doğalgaza geçmedi ancak büyük bir kısmı doğalgazı kullanıyor. Yetkililer bunu izah etmeli. Bunun yanında kalitesiz yakıtlarda hava kirliliğini tetikliyor. Kış ayları öncesinde şehre getirilen kömürler yetkililerce denetlenmeli. Hava ölçüm istasyonlarından elde edilen veriler kamuoyuyla paylaşılmal,ı vatandaş bilinçlendirilmeli” dediler.
  Öte yandan önümüzdeki günlerde artan hava kirliliği nedeniyle göğüs hastalıklarının ve buna bağlı olarak solunum yoluyla bulaşan hastalıkların sayısında artış olacağı tahmin ediliyor.
  Kent merkezinde yoğunlaşan hava kirliliği yaşlı ve çocukların dışarı çıkmamaları için uyarıda bulunan Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıları Uzmanı Ramazan Çelik, artan hava kirliliğine dikkat çekerek, astım, kalp hastaları, kronik bronşit hastalarının ve çocukların mecbur kalınmadıkça akşam saatlerinde dışarı çıkmamalarını önerdi.

  Astım, kalp, kronik bronşit gibi hastalıklara karşı alınacak önlemlere de değinen Çelik, şunları kaydetti:

  “Sigara, solunum yolu enfeksiyonları, hava kirliliği, toz ve kokular (boya, parfüm vb.), şeklinde sıralanabilir. Astımlı hastanın aktif ve pasif sigara içiciliğinden kesinlikle kaçınması gerekmektedir. Astım hastasına mümkünse sigarasız, kokusuz ve duman olmayan bir ortamda çalışması önerilmektedir. Ayrıca gereken önlemlerin alınmadığı takdirde Astım, Kalp Hastaların ve Kronik Bronşit Hastaların oranlarında artış sağlanacağını belirten Çelik, Kış aylarında özellikle saat 17.00 ile 24. 00 arasında yoğun bir hava kirliliği yaşanıyor. Kaçak kömür kullanımı ve kömür yakma teknikleri uygulanmadığı için bununla birlikte çok vatandaşımız lastik ve benzeri kimyasal maddeler yakmaktadır. Buda hava kirliğinin önüne geçinilmez bir hal aldı”

  PHA

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz