Adıyaman’da Gıda Denetim Gerçekleştirildi

  0
  134

  Adıyaman’da gıda denetimi gerçekleştirildi.

  İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Gıda ve Yem Şube Müdürlüğünce Gıda Kontrol ve denetim hizmetleri titizlikle yürütülüyor.

  İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “Gıda Kontrol hizmetleri Bakanlığımızın oldukça önem verdiği konuların başında gelmektedir. Çiftlikten çatala kadar tüm gıdaların en sağlıklı şekilde halkımıza arz edilmesi için hassasiyetle çalışılmaktadır. İlimizde 24.10.2016 itibariyle 676 adet gıda üretim işletmesi, 2247 adet satış ve toplu tüketimle ilgili gıda işletmesi bulunmaktadır. Bu gıda işletmeleri risk durumlarına göre belirli aralıklarla denetlenmektedir. Rutin denetimlerimiz dışında Bakanlığımızın uyguladığı yıllık gıda numunesi alma programları çerçevesinde farklı ürün gruplarından gıda numuneleri alınmaktadır. Bu numuneler soğuk zincir içeri numune taşıma araçlarımızla ilgili laboratuvarlara nakledilmektedir. Ayrıca Alo 174 Gıda Hattımız bulunmakta olup vatandaşlarımız bu hattımıza 7 gün 24 saat ihbar ve şikâyetlerini iletmektedirler. Alo 174 şikâyetleri ile ilgili olarak il ve ilçe müdürlüklerimizde bulunan resmi gıda kontrol görevlileri en hızlı şekilde denetim yapmakta, şikayetler yerinde değerlendirilmekte, konu olan ürünlerden numune alınmaktadır. Hijyen olarak uygun olmayan işyerlerine 5996 Sayılı Kanun gereği idari yaptırımlar uygulanmaktadır (idari para cezası, faaliyeti durdurma, savcılığa suç duyurusu vb.)” denildi.

   

  Açıklamanın devamında ise “Denetimlerimizin daha etkili olabilmesi için vatandaşlarımızın Alo 174 Gıda İhbar Hattını aramaları, açıkta satılan gıdaları almamaları, alışveriş yaparken gıdaların üzerindeki ürün etiketlerini dikkatle gözden geçirmeleri, ürün etiketlerinde Bakanlığımızın işletme, onay ve kayıt numarası olup olmadığına bakmaları, son tüketim tarihinin geçmiş olmaması, ambalajı bozulmuş, bombaj yapmış, yırtılmış ürünleri almamaları konusunda dikkatli olmaları gerekmektedir” ifadelerine yer verildi.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz