Adıyaman’da Dünya Engelliler Günü etkinlikleri kapsamında kutlama programı yapıldı.

  0
  57

  İlk etkinlik Adıyaman Valiliği önünde yapıldı.

  Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Vekili Musa Şimşek, Atatürk büstüne çelenk bıraktı.

  Daha sonra Saygı duruşunda bulunuldu, akabinde İstiklal Marşı okundu. Ayrıca işitme engelli öğrenciler, İstiklal Marşını işaret diliyle okudular.

  Zihinsel Engelliler Dernek Başkanı Zeynal Alagöz, açılışta yaptığı konuşmada, engellilere hizmet vermenin zor olduğunu anlattı, dernek olarak yaptıkları çalışmaları paylaştı.

  Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Vekili Musa Şimşek ise “Hayatın insana ne getireceğini ve insandan ne götüreceğini önceden kestirmek mümkün değildir. Her insan doğuştan veya sonradan zihinsel veya fiziksel engelli olabilir. Maalesef dünyamızda hızla bozulan ekolojik denge, genetiği değiştirilmiş gıdalar, iş ve trafik kazaları ve artan çevre kirliliğinin doğal sonucu olarak her yıl engelli sayısı da hızla artmaktadır. Unutmayalım ki hepimiz potansiyel bir engelli adayıyız. Önemli olan toplum olarak bu durumu kabullenmek, Engellilerin yaşam koşullarını göz önünde bulundurarak onlara yönelik girişim ve çabaları ortaya koya bilmektir. Engellilerimizi anlamak, anlatmak, duygularına tercüman olmak sorunlarına çözüm bulmak, sosyal hayatımızla kaynaştırmak, duygusal ve sosyal gelişmelerine katkıda bulunmak, dayanışmalarını geliştirmek, günlük yaşamlarını kolaylaştırmak, hayatlarını anlamlı, hale getirmek hepimizin görevidir. Engellilerin etkin olarak hayatın içinde yer alması demek, sosyal, kültürel her türlü yaşamsal alanında paylaşılması demektir. Onlara engel olmadığımız zaman, önlerindeki engelleri kaldırdığımız zaman onlarda diğerleri gibi hayatın her alanında yer alacaklardır” dedi.

  Engellilere yapılan yardımlara da değinen Şimşek, şunları kaydetti:

  “2022 Sayılı Kanun kapsamında engelliler öd enen aylıklar %200 ila 300 oranlarında artırılarak anlamlı bir tutara ulaşm,ş1 2007 yılında evde bakım hizmeti başlatılmış olup, engellinin evinde, aile sinin yanında aile fertleri, akrabaları veya vasjj tarafından bakılması için her engelli bakıcısıyla aylık olarak asgari Ücret düzeyinde ödeme yapılmaktadır. 2015 yılı içinde EKİM ayı itibarI ile İlimiz de 6110 kişiye 48,620,774 TL ödeme yapılmıştır. Bakıma muhtaç olup, evinde bakacak kimsesi olmayan engellilerimizin ücretleri devlet tarafından karşılanarak kamuya ait veya özel bakım merkezlerinde bakımı sağlanmaktadır. 5378 Sayılı Engelliler Hakkında Kanununun 2. Maddesi kapsamında engellilerin toplumsal hayata katılımı önündeki engelleri kaldırmak üzere, kamuya açık her türlü yol, kaldırım, yaya geçidi, açık ve yeşil alanlar, spor alanları, benzeri sosyal ve kültürel alt yapı alanları ile binaların, engellilerin kullanımına uygun hale getirilmesi zorunluluğu getirilmiştir. İlimizde de bununla ilgili çalışmalar başlatılmış ve bu çalışmalar devam etmektedir. Yine 5378 sayılı Engelliler Hakkında Kanununun 3. Maddesi ile Büyükşehir Belediyeleri ile Belediyelerin sundukları ya da denetledikleri şehir içi toplu taşıma hizmetlerinin engellilerin kullanımına uygun hale getirilmesi zorunluluğu getirilmiştir. Özel eğitim ihtiyacı olan tüm engelli bireylerin özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerin den ücretsiz yararlanmaları sağlanmıştır. İşitme engellilerimiz için işaret dili sisteminin oluşturulmasına yönelik çalışmalar devam etmektedir. İlimizde de ipek yolu Kalkınma Ajansı tarafından finansmanı sağlanan Aile ve Sosyal politikalar l Müdürlüğü ve Gönül [içilen Derneği ile birlikte yapılan Proje kapsamında ilki 2014 yılında ikincisi 2015 yılında düzenlenen işaret dili ve rcümafl11ğı kursuna kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşları da il genelinde katılımı sağlanan ve başarılı olan yaklaşık 40 kişiye sertifika verilmiştir. 2013 yılında 6495 Sayılı Kanun ile 4736 Sayılı Kanunda yapılan değişiklik ile ücretsiz seyahat hakkının kapsamı genişletilmiştir”

  – KANUNLARDA ÖNEMLİ DEĞİŞİKLİKLER YAPILDI

  Kanunlardaki değişikliğe de dikkat çeken Şimşek, konuşmasını şöyle tamamladı:

  “Kanunda yapılan değişiklik ile engelli oranı %40 ve üzerinde olan engel bireylere ve ağır engelli olan bireylerin birlikte yolculuk ettikleri en fazla bir refakatçisine demiryolları ve denizyolları1 şehir içi ve şehirle arası hatlarında, belediyelere, belediyeler tarafından kurulan şirketlere, birlik, müessese ve işletmelere veya belediyeler tarafından Yetki verilen özel şahıs yada şirketlere ait şehir içi toplu taşıma hizmetlerinde yararlanma hakkı verilmiştir. Bunun için Aile ve sosyal Politikalar İl Müdürlüklerince engelli kimlik kartı verilmektedir. İlimizde de bu güne kadar yaklaşık 2500 kişiye engelli kimlik kartı verilmiştir. 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 53. Maddesinde 6111 sayılı kanunla yapılan değişiklik ile ilk defa devlet memuru olarak atanacak engelliler için ayrı ve merkezi bir sınav yapılması uygulaması getirilmiştir. Engelli kontenjanında memur olarak çalışan engelli sayısı 2002 yılında 5.777 iken bu rakam 2015 yılı Mayıs ayı itibarI ile 40.847 ye çıkmıştır. Kamu ve özel sektörde çalışan engelli işçi sayısı da 95 000 rakamını geçmiştir. Engellilerim ize burada saymadığım daha birçok haklar tanınmıştır. Unutmayalım ki sosyal hayatta engellilere sağlanan imkan ve kolaylıklar bir toplumun gelişmişlik düzeyi ve çağdaşlığının ölçütü olmakla beraber insana verilen değer ve önemin belirgin yansımalarıdır. Diğer bir ifadeyle engellilere gösterilen anlayış ve hoşgörü, uygar bir toplumun kimliği kazanmada etkin bir rol oynamaktadır. İnsanlar engeller yüzünde başarılı olamadıklarını düşünürler, oysaki yürünen bir yolda eğer engel yoksa yolun sonunda gerçek bir başarı da yoktur. Kendilerine inanıldığı ve fırsat verildiği takdirde, engel tanımadan ve herkes kadar başarılı ve üretken olabildiklerini “bizzat” kendilerini kanıtlayan engelliler, bu başarılarıyla da toplumun geneline örnek oldukları inancıdayım”

  Yapılan konuşmanın ardından engelli bir öğrenci éBen deli miyim” adlı şiiri okudu.

  PHA

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz