Adıyaman’da Camiler Haftası Kutlaması

  0
  87

  Adıyaman İl Müftüsü Mehmet Ali Öztürkçü, Camiler Haftası nedeniyle Hz. Safvan Bin Muattal türbesini ziyaret etti.

  Cami inşaatındaki incelemenin ardından gazetecilere açıklama yapan Öztürkçü, camilere sadece namaz kılınan bir mekan olarak bakılmaması gerektiğini söyledi.

   

  Yyeri geldiğinde camilerde okuma gibi eğitimlerin de verilebilmesi gerektiğinin altını çizen Öztürkçü, İnsanlara camilerin önemini anlatmak adına etkinlikler düzenlediklerini hatırlattı.

   

  Diyanet İşleri Başkanlığınca her yıl 1-7 ekim tarihleri arasında camiler haftası olarak kutlandığını anımsatan Öztürkçü, şunları söyledi:

   

  “Camiler haftasının kutlanmasındaki ana gaye esas mahsat camilerin bakımını onların temizliğini yapmak camilere dikkat çekmek. Esas itibariyle camiler. Kabeyi muazamanın bir kutbesi gibidir. Beytullah diyoruz Allahın evi. Camilerde beytullahın, kabenin bir şubesi olduğuna göre ayn zamanda camilerde allahın evi olarak telaki ediliyor. Bizim için önemli yerler. Camiler de ibadet edilir. Ama camiler sadece aslında ibadet yeri değil. Camilerimiz aynı zamanda bir okuma mekanıdır. Bir eğitim mekanıdır. Bir temizlik mekanıdır. Öğrenme yeridir. Camiler haftası munasebetiyle toplumun halka müslümanlara daha iyi anlatmak kabul ettirme çocuklarımızı engelleri toplumun bütün katmanlarını camiye getirme adına ne gerekiyorsa biz onu yapmaya gayret ediyoruz”

   

  Yapılan açıklamanın ardından Adıyaman İl Müftüsü Mehmet Ali Öztürkçü, beraberindeki heyetle birlikte Hz. Safvan Bin Muattal türbesinde incelemede bulundu.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz