Adıyaman’da 58 kişilik kadroya 12 bin 960 kişi başvurdu

0
331

CHP Adıyaman milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere, İŞKUR’a kayıtlı işsiz sayısında tüm zamanların rekorunun kırıldığını belirterek “Adıyaman’da İş-Kur üzerinden açılan 58 kişilik temizlik işçisi kadrosuna 12 bin 960 kişinin başvuru yapması Adıyaman’da işsizlik tablosunun ne kadar içler acısı bir halde olduğunu gözler önüne sermektedir” dedi.

ADIYAMAN BUNU HAK ETMİYOR!

İş-Kur’un temizlik işçisi ilanına rekor düzeyde başvuru yapılmasını değerlendiren Tutdere “Sağlık Bakanlığının İŞKUR üzerinden Adıyaman’da açtığı 58 kişilik temizlik işçisi kadrosuna 12 bin 960 kişi başvurmuştur. Bu çok yüksek bir sayıdır. Bu sayı ilimizdeki işsizlik tablosunun ne kadar içler acısı bir vaziyette olduğunun da göstergesidir. Üzülerek belirtiyorum ki Adıyaman’da İş-Kur’a kayıtlı işsiz sayısı 50-55 bin gibi sayılarla ifade edilmektedir. Kayıtlı olmayan işsizleri de hesaba kattığımız zaman bu sayı maalesef giderek artmaktadır. Türkiye’de ilk defa belki de Adıyaman’da İşsizler Derneği açılmıştır. Adıyaman’da yaşayan hiçbir yurttaşımız bu tabloyu hak etmemektedir. Bunun yanı sıra koronavirüs salgını nedeniyle işyerlerini kapatmak zorunda olan ve işe gidemeyen yurttaşlarımızı da hesaba kattığımızda durumun vahameti daha da artmaktadır. Devletin bir an evvel Adıyaman’a yardım eli uzatması gerekmektedir. Buna ilişkin önlemlerin alınması, atılacak somut adımların bir an evvel atılması zaruriyet arz etmektedir. Adıyaman halkı hükümetten bu konuda ivedi olarak çalışma yapılmasını ve istihdam sorununun çözüme kavuşturularak salgın nedeniyle mağdur olanların mağduriyetlerinin giderilmesini beklemektedir” dedi.

TÜM ZAMANLARIN İŞSİZLİK REKORU

Türkiye’de ki genel işsizlik tablosundan örnekler veren milletvekili TUTDERE “2003 yılında İŞKUR’a başvuru yapan toplam işsiz sayısı 587 bin 479. 2019 yılı Ağustos döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre 980 bin kişi artarak 4 milyon 650 bin kişi oldu. İşsizlik oranı 2,9 puanlık artış ile %14,0 seviyesine ulaştı. Adıyaman açısından da tabloya bakıldığında, Adıyaman’da işsizlik Türkiye ortalamasının üstünde. Adıyaman’da iş yerleri hızla kapanırken bir konuda yeni iş yerleri açılıyor, o da kıraathaneler. Adıyaman’ın her tarafına gittiğinizde kahveler ağzına kadar dolu; gençler, üniversite mezunları hepsi oralarda sabahtan akşama kadar. Hükümetin acilen işsizliğe çare bulması lazım. Şunu hep birlikte aklımızdan çıkarmamalıyız: Türkiye’de birliği, beraberliği, kardeşliği korumanın yolu işsizliği bitirmekten geçiyor” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz