Adıyaman’da 30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlaması

  0
  77

  stiklal Savaşının en önemli muharebelerinden olan Başkomutanlık Meydan Muharebesinin 93. Yıl dönümü “30 Ağustos Zafer Bayramı” tüm yurtta olduğu gibi Adıyaman’da da düzenlenen törenle kutlandı.

  Valilik önünde Atatürk anıtına çelenk konulması, bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan 30 Ağustos Zafer Bayramı etkinlikleri, Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş’ın Valilik Makamında tebrik atları kabulü ile devam edildi.

  Bulvarındaki törene geçildi. Bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasından sonra Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, İl Jandarma ve Garnizon Komutanı ve Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu askeri tören aracıyla askerleri ve halkı selamlayarak bayramını kutladı.

  Törende ayrıca, bir öğrenci tarafından günün anlam ve önemini belirten şiirlerin okumasının ardından Halk eğitim Merkezi halk oyunları ekipleri folklor gösterisi sundu.

  30 Ağustos Zafer Bayramı töreninde günün anlam ve önemine ilişkin bir konuşma yapan Jandarma Yarbay Gürbet Keskin, “Türkiye Cumhuriyetinin kurulmasına temel teşkil eden 30 Ağustos 1922’de kazandığımız büyük zaferin 93. yılını ulusça kutlamanın haklı gurur ve heyecanını yaşıyoruz. 1900’lü yılların başlarında büyük devletlerarasında meydana gelen çıkar çatışmaları, dünyada gelişen fikir akımları, sanayileşme gibi gelişmeler sonucunda birinci dünya savaşında müttefiklerin aldığı ağır yenilgi sonucu Mondros Mütarekesi imzalanmış, imzalanan anlaşma ile bin yıldır üzerinde kan dökerek ve can vererek yurt edindiğimiz Anadolu toprakları o dönemin büyük devletleri tarafından işgal edilmiş ve ayrıca, tarihimize kara bir leke olarak geçen Sevr Antlaşması da ulusumuza dayatılmıştır. İşte böylesine umutsuz görünen üzerimizde kara bulutların dolaştığı bir ortamda ebedi Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşları bağımsızlık meşalesini yakarak, “Ya İstiklal Ya Ölüm” parolasıyla aydınlığa giden yolu aramışlardır” dedi.

  30 Ağustos Zafer Bayramı ile ilgili basın mensuplarına bir açıklama yapan Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş Aziz milletimizin yeniden doğuşunu müjdeleyen ve Cumhuriyetimize hayat veren büyük destanın 93. yıldönümünü kutlamanın heyecanı, gururu ve sevinci içerisindeyiz.

  Kahraman milletimizin bağımsızlığını savaş meydanında dünyaya tescil ettirdiği 30 Ağustos Zaferi; tarihi şan, şeref ve üstün başarılarla dolu bir milletin en zor şartlarda bile esaret altına alınmayacağının tarihsel bir ispatıdır. Tarihimizin en önemli dönüm noktası ve milletimizin hürriyet ve bağımsızlık fikrinin ölmez bir abidesi olarak tarihteki yerini alan 30 Ağustos Zafer Bayramı, aynı zamanda bağımsız yaşamak isteyen birçok ulusa da yol göstermiştir. Milletimizin makûs kaderini değiştirmiş olan bu zafer ile Türk milleti, hiçbir şekilde vatanın bütünlüğünden, bağımsızlık ve hürriyetinden ödün vermeyeceğini,  milli birlik ve beraberlik şuuru içinde, sonsuza kadar hür, bağımsız ve onurlu bir şekilde yaşayacağını bütün dünyaya ispat etmiştir.

  Bu inanç ve coşkuyla, bu büyük zaferi bize armağan eden Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, İstiklal Savaşının tüm kahramanlarını, kanlarıyla canlarıyla bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi, gazilerimizi saygı ve minnetle anıyor, Türk Silahlı Kuvvetleri Mensuplarının ve Adıyamanlı vatandaşlarımızın Zafer Bayramını kutluyor, saygı ve sevgilerimi sunuyorum dedi.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz