Adıyaman Üniversitesi Besyo Sporcu Özgeçmişi İle Öğrenci Alacak

  0
  59

  Adıyaman Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Bölümü (BESYO) bu yıl öğrencileri Sporcu Özgeçmişi Sınav sistemiyle alacak. 
  Beden Eğitimi ve Spor Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Aykut Dündar, sporcu özgeçmişi ile Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokullarına öğrenci alımının çok faydalı olduğunu belirterek, yeni sınav sistemi ile insan etkisine imkan vermeyen, elektronik sistemlerle ölçülebilen değerlendirme sistemleri tercih edildiğini söyledi.
  Kişisel değerlendirmelerden doğacak tüm hataların ortadan kalkacağını aktaran Aykut Dündar, “Sporcu özgeçmiş sınav sistemi ile daha önceki yaşantısında spor yapmış, derece almış ve aktif spor yapan bireylerin yani sporcuların beden eğitimi ve spor yüksekokullarına yerleşmelerine olanak sağlar. Sporcu özgeçmişi sınav sistemi ile Spor Liselerinde okuyan öğrencilerin daha avantajlı olarak beden eğitimi ve spor yüksekokullarına yerleşmelerine olanak sağlar. Sporcu özgeçmiş sınav sistemi, yıllarca birçok şaibelere sebep olan özel yetenek sınavlarındaki insan etkisini minimuma indirecek ve ortadan kaldıracaktır.
  Tüm Dünyada spora başlama yaşı 8-11 yaş olarak kabul edilmektedir. Spora başlama yaşında herhangi bir spor branşı alt yapısı almamış, müsabık olmamış ve spor eğitimi almamış bireylerin 18 yaşından sonra herhangi bir spor branşında başarılı olması ya da spor branşını öğrenmesi fizyolojik olarak ve bilimsel açıdan oldukça zordur. İşte bu sınav sistemi ile spor alt yapısı olan bireyler yani sporcular beden eğitimi öğretmeni olabilecek ve yüksekokullarda öğretmeyi öğretecek eğitimler alabileceklerdir.
  Adıyaman Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunun 2014-2015 eğitim öğretim yılında yapacağı sınav sisteminde, Adıyaman’a elit düzeyde ve kaliteli sporcuların geleceği beklenmekte ve bu vesile ile alt yapıdan gelen sporculara birer örnek ve model olma yolunda Adıyaman’da spora ve spor geleceğine katkı ve ivme kazandıracağı olgusu kaçınılmaz bir sonuç olarak karşımıza çıkacaktır.
  Bu sınav sisteminin getirilmesinde, sürecin en başından sonuna kadar bizden destek ve yardımlarını esirgemeyen sayın Rektörümüz Prof. Dr. M. Talha Gönüllü’ye ve emeği geçen tüm idari ve akademik personele katkılarından dolayı teşekkür ederiz” dedi.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz