Adıyaman Tarım Fakültesi İstiyor

  0
  86

  Adıyaman’da tarım ve hayvancılık alanında faaliyet gösteren Sivil Toplum Kuruluşlarının Başkanlarından oluşan heyet,  Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha GÖNÜLLÜ’yü makamında ziyaret etti.

  Ziyarette, Tarım İl Müdürü Adil ALAN, Ziraat Odası Başkanı Kemal ŞAHİN, Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Türker YENER, Veteriner Hekimler Odası Başkanı Seydi Vakkas DEMİR, Arıcılar Birliği Başkanı Mehmet ÖZTÜRK, Kırmızı Et Birliği Başkanı Nuri ANAÇ, Süt Üreticileri Birliği adına Hicri GÜRSOY, Koyun-Keçi Birliği Başkanı Abuzer ALICI ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Sırrı ÖZTÜRK hazır Bulundu.

  Ziyarette, Adıyaman’ın başlıca geçim kaynağının tarım ve hayvancılık olduğunu belirterek tarım ve hayvancılık potansiyelinde gerçekleşen büyümenin Tarım Fakültesi’nin açılmasını bir zorunluluk haline getirdiğini ifade eden STK’lar: “Adıyaman Üniversitesi bünyesinde kurulacak bir Tarım Fakültesi’nin Adıyaman tarımına katkısı göz ardı edilemez. Kurulacak bir Tarım Fakültesi Adıyaman Üniversitesi’nin vizyonuna da önemli katkı sağlayacaktır. GAP’ın tamamlanması ile Adıyaman ovasında sulama problemi aşılacaktır. Tarım teknolojisindeki ilerlemeler, alternatif tarım kanallarının güçlendirilmesi ile birlikte Tarım Mühendislerinin istihdamı da artacaktır. İlimizde Tarım Fakültesinin açılması için her türlü katkıyı sunmayı ve toplumun bütün kesimleriyle el ele vererek bunun takipçisi olmayı görev biliyoruz. Bu bakımdan Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Talha GÖNÜLLÜ’ye verdiği destekler için şükranlarımızı sunuyoruz.” şeklinde konuştular.

  Kamu ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti belirten Rektörümüz Prof. Dr. GÖNÜLLÜ ise, şöyle konuştu: “Tarım ülkelerin önemli ekonomik sektörleri arasında ve aynı zamanda olmazsa olmaz yaşamsal sektörleri arasında yer almaktadır. İnsanlık var oldukça ve toplumun gıda ve giyim gereksinimi devam ettikçe, tarım vazgeçilmez sektörlerinden birisi olacaktır. Tarım ya da Ziraat Fakülteleri, toplumun temel gereksinimlerini karşılayan gerek devlet ve gerekse özel olmak üzere ilgili sektörlere mühendis yetiştiren okullardır. Bu Okullardan mezun olacak öğrenciler; toprak, bitki, hayvan ve gıda ile ilişkili alanlarda kendilerine iş bulabilmektedirler. Adıyaman’ımızda bu potansiyel oluşmuş durumda ve toplumumuzun beklentileri de bu yöndedir.  Adıyaman Üniversitesi bünyesinde Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi kurmak amacıyla Senatomuzda gerekli kararı aldık ve bu kararın uygulanması için Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığı’na gerekli başvuruyu yaptık.”

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz