Çevre illere göre pahalı rakamlara ulaşan uçak biletlerine verilen ücretler cep yakarken, her konuda mağdur edilen Adıyamanlılar hava yolu şirketleri tarafından da kazıklanıyor.

Adıyaman havaalanı pistinin büyütülmesi ve kapasitesinin arttırılması göz kamaştırıyor ama havayolu bakımından Türkiye’nin en pahalı ili. Her geçen yıl yolcu sayısının arttığı Adıyaman havaalanında uçakla seyahati tercih eden Adıyamanlı vatandaşlar fahiş fiyat politikasına maruz mu kalıyor sorusunu akıllara getiriyor.

Gidiş-dönüşlü erken bilet kesimi indirimli ancak her yolcu değişken hayat koşulları nedeniyle erken bilet kesemezken gününde veya birkaç gün önceden bilet alan vatandaşlar pahalı rakamlarla uçuyor. Adıyaman halkı THY’ye ateş püskürerek fiyat uygulamasına tepki gösteriyor. İşin daha da düşündürücü olan kısmı ise çevre illerde bilet fiyatlarının ekonomik fiyatlarla satılması.

Duruş Gazetesi olarak Ulaştırma Bakanlığına çağrıda bulunuyoruz. Adıyaman’a hizmet veren Türk Hava Yolları ve Anadolu Jet firmaları zarar etmemeli ama kar amacı da gütmemeli. Devlet vatandaşına hizmet için vardır. Bilet fiyatları fahiş fiyattan satılmaya devam ederse geleceğini turizme bağlayan bu kente turist gelmez. Ekonomisi diken üstünde olan öte yandan bir turizm kendi olan dolayısıyla turizmin canlanabilmesi için ulaşımın cazip olması gerekirken THY’nin bu tutumu Adıyaman’a büyük zararlar veriyor. Vatandaşın indirimli biletten faydalanabilmesi için rekabet ortamının olması mı gerekiyor. Burada Adıyamanlı STK’lara iş düşüyor. Sivil toplum kuruluşları ve siyasi partiler bir araya gelerek konuşu gündemlerine almalı ve gerekli girişimi başlatmalılar.

KOMŞU İLLERDEN UÇUYORUZ

Adıyaman’da bilet fiyatlarının pahalılığı nedeniyle bazı vatandaşlar daha cazip olan Şanlıurfa ve Gaziantep havaalanlarını tercih ediyor. Gazetemiz haber merkezinin araştırmalarına göre gününde Şanlıurfa’dan İstanbul’a uçuş 316 TL iken Gaziantep-İstanbul bilet fiyatları 367, Adıyaman İstanbul bilet fiyatları ise 372 TL. Olaya sadece İstanbul açısından bakmamak gerek. Günde yüzlerce yolcunun Ankara’ya da uçtuğu varsayılırsa çıkar her kuruş vatandaşın cebinden çıkıyor. Komşu illere göre kıyaslandığında Adıyaman’daki fiyatlarla komşu illerin bilet fiyatları Adıyamanlının kazıklandığının kanıtıyken Duruş Gazetesi olarak Ulaştırma Bakanlığını, Adıyaman Valiliğini, milletvekillerimizi ve STK’larımızı bu konu üzerinde durmaya davet ediyoruz.

KİMSENİN UMRUNDA DEĞİL

Öte yandan uçak biletlerinin pahalılığı uzun süredir kamuoyunun gündeminde. Bunun nedeninin araştırılıp kamuoyunun aydınlatılması gerekirken kimse sorunu sahiplenip girişimde bulunmuyor. Sahipsiz memlekette tamamen ‘bananecilik’ hakimken birileri buna dur diyene kadar Adıyamanlı misliyle para vererek uçakla seyahat etmeye devam edecek.

Bu uygulamaya dur denilmesini bekleyen Adıyamanlılar; “Uçak seyahati şüphesiz hayatı kolaylaştırıyor ancak diğer ulaşım araçlarına göre masraflı. Hele ki birde Adıyaman gibi bir ilde yaşıyorsanız vay halinize. Adıyaman havaalanı gelişti, modern bir duruma getirildi, Bizler havaalanının büyümesiyle yolcu sayısının daha da artmasını bekliyorduk. Buna paralel olarak başka firmalar cazip saatlerde seferler düzenleyebilirdi. Bu şimdilik imkansız olarak gözüküyor. Çünkü bilet fiyatları inanılmaz pahalı. Böyle olunca yolcu sayısı da artmaz ve başka seferler de düzenlenmez. Biz çevre illerden çok mu zenginiz? Rota aynı, uçak aynı. Komşu illerimiz daha uygun fiyatlarla uçarken bizler neden bir İstanbul’a gitmek için 372 TL verelim. Havayolunda Türkiye’nin en pahalı iliyiz. Bu bir arz-talep meselesidir. Ama ne kadar çok talep edersek o kadar kazıklanıyoruz. Erken bilet almada indirim oluyor ancak ne zaman neyle karşılaşacağımızı nereden bilelim. Bazen plansız seyahatlerde olabiliyor. Böyle olduğu zamanlarda acil ulaşım gerektiğinde otobüs yerine uçak tercih ediliyor. Daha ucuza uçmak varken neden katmerli fiyat tarifesiyle uçalım. Ulaştırma Bakanlığı Türk Hava Yolları, milletvekillerimiz ve STK temsilcileri bu soruna el atıp çözümü için çaba göstermeli” dediler.

TEK TEPKİ KAHTALILAR FEDERASYONUNDAN GELDİ

Hatırlanacağı üzeren tek tepki Kâhtalılar Federasyonundan gelmişti. Sıla özlemi çeken Kahtalı vatandaşlar, hızlı bir ulaşım araca olan uçaktan istifade edemediklerini belirterek demokratik haklarını kullanıp havaalanında eylem yapmışlardı.

Türkiye’nin birçok kentinden Adıyaman’a gelen Kâhtalılar Federasyonu üyesi yaklaşık 100 kişilik kalabalık, uçak biletlerinin pahalı olmasına havaalanında basın açıklamasıyla tepki gösterdi.

Kahta-Adıyaman karayolunda bulunan havaalanı kavşağında toplanan Kahtalılar Federasyonu üyeleri, ellerinde pankartlarla slogan atıp havaalanına kadar yürüyerek diğer STK’lara örnek teşkil etmişti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz