Adıyaman Kendi Mermerini Kendi İşliyor

  0
  89

  MÜSİAD üyesi 32 İşadamının bir araya gelerek kurduğu Adıyaman Mermer (ADIMER) tesislerinde mermerler işlenmeye başladı.
  Dünya mermer rezervinin yüzde 4’üne sahip olan Adıyaman’dan çıkartılan mermerler işlenmeye başladı. Çıkartılan mermerler tırlarla yurt dışına ihraç edilerek işleniyordu. MÜSİAD Üyesi 32 işadamı bir araya gelerek mermer işleme tesisi kurdu. MÜSİAD Başkanı Şerif Yıldırım’ın da aralarında bulunduğu 32 işadamının birlikte kurmayı başardığı fabrika Adıyaman ekonomisine önemli katkı sağlayacak.
  ADIMER Yönetim Kurulu Başkanı Osman Yıldırım, Adıyaman bir çok önemli yeraltı kaynağına sahip olduğunu, yeraltı kaynaklarından en önemlisi ve Adıyaman ekonomisinin göz bebeği olan mermerin işlenmesi için başka ülkelere ihraç edildiğini belirtti.
  Adıyaman mermerinin Adıyaman da işlenmesi için yapılan çalışmalar neticesinde kurulan ADIMER’in, son sistem teknolojiler kullanılarak sağlam ve dayanıklı Adıyaman Mermeri “Emperador’ işlenerek Türkiye’ye ve Dünyaya satışı yapılmaya başlandığını söyledi.
  Yıldırım, kurulan tesiste ilk etapta 60 kişilik istihdam ile üretime başlandığını, Adıyaman ekonomisine katkı sağlamayı ve istihdam olanağı sağlamayı amaçladıklarını ifade etti.
  MÜSİAD Adıyaman Şube Başkanı Şerif Yıldırım, fabrikanın üretime başlaması ile ilgili yaptığı açıklamada, “Dünya rezervinin yüzde 4’üne sahip olduğumuz mermerimizi artık Adıyaman da kurulmuş olan ADIMER tesislerinde işlenecek. Fabrikamızın üretime başlayarak Türkiye’ye ve Dünyaya satışlarımızın başlaması verilen emeğin boşa olmadığını gösterdi. Mermer özellikle Adıyaman da çıkarılan kaliteli mermeri işleyemiyor, kütleler halinde satıyorduk. Bu da Adıyaman’ın mermer ile anılmasının önünde büyük bir engeldi. Adıyaman da 50’ye yakın mermer ocağı var. Çıkarılan mermerin burada işlenmeye başlanmış olması, ilimizin ekonomisine büyük katkı sağlayacak. Fabrikamızda işlenen mermer ile hem ekonomimiz canlanacak hem de istihdam olanaklarımız genişleyecek” dedi.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz