Adıyaman Belediyesi’nden Modern Şehirciliğe Destek

  0
  167

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından sürdürülebilir, güvenli, çevreye duyarlı, yaşanabilir ve kimlikli yaşam çevrelerinin oluşturulması amacıyla başlatılan çalışmalar kapsamında Ankara’da düzenlenen ‘Kentsel Tasarım Rehberlerinin Hazırlanması Projesi’ne Adıyaman Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Vechi Yüksek de katıldı.

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi arasında imzalanan protokol çerçevesinde başlayan ‘Kentsel Tasarım Rehberlerinin Hazırlanması Projesi’ kapsamında geliştirilen model ışığında, uygulama ve mevzuata dair önerilerin yer aldığı çalışmalar Ankara’da gerçekleştirilen Arama Konferansı ile başladı.

  Adıyaman adına Adıyaman Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Vechi Yüksek’in katıldığı Arama Konferansında, Türkiye’de kentsel tasarım sürecinin her ölçekteki planlama ile ilişkisi, ilgili mevzuatta yer alma biçimi, meslek adamlarının yanı sıra, kurum ve kuruluşlarca karşılaşılan sorunlar irdelendi. Ayrıca kentsel tasarım rehberlerinin yönetim boyutu, mesleki formasyonlar, uygulama ve denetim süreçleri ile modelin ülkemizde uygulanabilmesi ve yaygınlaştırılabilmesi amacıyla yapılması gereken düzenleme önerileri tanıtıldı.

  Programın açılış konuşmasını yapan Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan, Türkiye’de Kentsel Tasarım Rehberi’nin kurumsallaşması adına önemli bir açılım sağlayacak olan projenin mevzuat için altlık oluşturacağını dile getirerek, “Türkiye’de kentlerin mimari, doku ve mekânsal özellikleri ile kent kimliğinin tespit edilmesi, hem dünya standartlarına uygun hem de özgün mimari ve mekânsal zenginliklerin korunarak kent kimliklerinin geliştirilmesi için kentsel tasarım rehberleri ve tasarım standartlarının belirlenmesi büyük önem taşımaktadır. Bakanlığımızca, nitelikli kentsel yaşam çevrelerinin oluşturulabilmesi için kentsel tasarım rehberlerine yönelik çerçevenin elde edilmesi, katılımcı proje geliştirme süreçleri gibi mekanizmaların uygulanması, bu amaçla merkezi ve yerel yönetimlerin, meslek odaları, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşları ile işbirliği yaparak araştırma geliştirme çalışmaları yürütülmektedir. Bu kapsamda dünya örnekleri de gözetilerek ülkemizde kentsel tasarım rehberlerinin hazırlanması ve uygulanmasına dair önerilerin geliştirilmesi için gerekli altyapının sağlanarak, ilgili idarelere tasarım rehberi hazırlama yönteminin öğretilmesi amaçlanan ‘Kentsel Tasarım Rehberlerinin Hazırlanması Projesi’ne ilişkin çalışmalara başlanmıştır” diye konuştu.

  Açılış konuşmasının ardından Proje Koordinatörü Prof. Dr. Güzin Konuk ‘Tematik Açıklama: Kentsel Tasarım Rehberleri İçerik Aşaması’, Prof. Dr. Mehmet Çubuk ise ‘Kentsel Tasarım Deneyimi’ konusunda deneyimlerini katılımcılarla paylaştılar. Soru ve cevap kısmında sonra sona eren konferans ile ilgili bir değerlendirmede bulunan Adıyaman Belediyesi Başkan Yardımcısı Vechi Yüksek, konferansın oldukça verimli geçtiğini dile getirerek, “Konferansta yerel idareler olarak düşüncelerimizi ifade ettik. Adıyaman Belediyesi olarak kentsel dönüşüm yapacağımız yerlerde bu kentsel tasarım projelerini uygulamayı zaten planlamıştık. Bundan dolayı bu program bizim açımızdan faydalı oldu. Bu çalışmanın yasalaşması ülkemiz açısından faydalı olacaktır. Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz