Acemi Birlik Nerde Kaldı!

  0
  568

  Geçtiğimiz Ağustos ayı içerisinde halkı büyük bir mutluluğa iten ‘Acemi Birlik’ müjdesini veren AK Parti milletvekillerinin bu sözlerini yerine getirilmesi bekleniyor.

  Geçtiğimiz Ağustos ayı içerisinde; Milli Savunma Bakanlığı’nın büyükşehirlerdeki Acemi Birlikleri, Anadolu’ya taşımak için başlattığı çalışmalar çerçevesinde bir açıklama yapan ve Adıyaman kamuoyunu oldukça heyecanlandıran ‘Acemi Birlik’ ile ilgili Adıyaman milletvekillerinin açıklamaları aradan geçen 4 ayda gerçeğe dönüşmedi.

  O dönem bir açıklama yapan ve Acemi Birliğin kurulacağı iller arasına Adıyaman’ın da alınması için Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ile görüştüklerini dile getiren Adıyaman milletvekili Murtaza Yetiş’in o tairhte kamuoyuna yaptığı açıklaması büyük bir heyecana neden olmuştu.

  Genel Kurmay ‘okey’i vermişti

  Aradan geçen süre zarfında hiçbir hareketliliğin yaşanmadığı acemi birlik ile ilgili o dönem Genelkurmay Başkanlığı, acemi birliklerin götürüleceği illeri belirlemiş ve içerisine Adıyaman’ı aldıklarını da açıklamıştı. Ancak aradan geçen sürede tarafların sessiz kalması, “Acaba gelmeyecek mi?” sorularının sorulmasına neden oldu.

  5-15 bin saker kapasiteli olacak

  Milli Savunma Bakanlığı’nca koordineli şekilde yürütülen çalışmada, 5-15 bin asker kapasiteli acemi birliklerin Adıyaman başta olmak üzere; Gümüşhane, Bayburt, Yozgat, Kırşehir, Nevşehir, Çankırı, Karabük, Kars, Muş gibi 17 ile nakledilmesi kararlaştırılmıştı.

  Halk heyecanlanmıştı

  Konu ile ilgili görüşlerini dile getiren vatandaşlar, Adıyaman’a acemi birliğin kurulacağı haberlerini duyduklarında çok heyecanlandıklarını ancak aradan geçen sürede herhangi bir açıklamanın yapılmamasının kendilerini endişelendirdiğini dile getirerek, “Haberi ilk okuduğumuzda çok mutlu olmuştuk. İlimizin böyle bir girişime çok ihtiyacı vardı. Irgatkent adını alan Adıyaman için acemi birlik çok önemli. Tek korkumuz bununda demiryolu gibi hayalden öteye gitmeyecek olmasıydı ve şimdilik de öyle olacak gibi görünüyor. Çinkü hiç kimseden bu konu ile ilgili herhangi bir açıklama yapılmıyor. İnşallah bundan sonra işler daha da hızlanır ve Adıyaman bir an önce acemi birliğe kavuşur” diye konuştular.

  Şimdi herkes yetkililerden bu konu ile ilgili yapılacak açıklamayı bekliyor.acemi birlik

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz