9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü

  0
  169

  Adıyaman Halk Sağlığı Müdürü Mustafa Kutlu, 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü sebebiyle yaptığı açıklamada, “Sigarayı bırak, sen de özgür ol” dedi.
  Adıyaman Halk Sağlığı Müdürü Mustafa Kutlu, aktif ve pasif sigara içiciliği ölümlere, hastalıklara, sakatlıklara ve psikolojik sorunlara neden olarak kişi ve toplum sağlığını tehdit ettiğini kaydetti.
  Mustafa Kutlu, konuyla ilgili şu açıklamada bulundu:
  “Her yıl yaklaşık 100 bin vatandaşımızın sigara nedeniyle öldüğü, kapalı alanlarda sigara yasaklarının sigara tüketimini azalttığı, hiç bir havalandırma sisteminin sigara içinde kanser yapıcı tanecikleri arındırmadığı, sigara dumanına maruz kalanlarda kanser riski ve kalp krizi riskinin yüzde 25 arttığı gerçekleri yıllardan beri uluslararası sağlık otoriteleri tarafından kamuoyuna yansıtılmıştır.
  Unutmayalım ki bu yasa bir halk sağlığı yasasıdır. Sigara içmeyenlerin hiç içmemesi ve sağlıklı olanların da bir hastalık çıkmasından önce sigarayı bırakması sağlıklı geçirilecek yılları ve yaşamın kalitesini artıracaktır.
  Adıyaman halkının sağlığını korumak amacı ile 4207 sayılı kanun uygulamaları kapsamında; 2013 yılın da 20 bin 972 denetim gerçekleşmiş olup, bu denetimler esnasında 18 iş yerine ve 39 şahısa cezai işlem uygulanmıştır. 59 sağlık personeli 3 bin 434 kişi ve 2 bin 470 öğrenciye Tütün ve Tütün Ürünlerinin Kullanımı, Alkol ve Madde Bağımlılığı konularında vatandaşın bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi amacıyla eğitim verilmiştir.
  ‘Dumansız Hava Sahasına’ sahip çıkan halkımıza teşekkür ederken, yasaya uyumun artmasını diliyor, aynı zamanda sigara içen kişileri sigarayı bırakmaya davet ediyoruz.”

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz