“75. Yıl Toplum Merkezi Müdürlüğü niçin kapanıyor?”

  0
  792

  Bahçelievler Mahallesi sınırları içerisinde 500’e yakın kişiye hizmet veren ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne bağlı olan 75. Yıl Toplum Merkezi Müdürlüğü’nün kapatılacağını duyan mahalle sakinleri imza kampanyası başlattı.

  Bahçelievler Mahallesi sınırları içerisinde 500’e yakın kişiye hizmet veren ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne bağlı olan 75. Yıl Toplum Merkezi Müdürlüğü’nün kapatılacağını duyan mahalle sakinleri imza kampanyası başlattı.
  Adıyaman’ın hizmetten en mahrum kalmış mahallerinden bir tanesi olan Bahçelievler Mahallesi’nde halka ücretsiz hizmet vererek, toplum yararına çok faydalı işlerde bulunan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı 75. Yıl Toplum Merkezi’nin kapatılacağını duyana mahalle sakinleri kazan kaldırdı.

  Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından kapatılacağı iddia edilen kursta dikiş-nakış eğitimi alarak ailelerine katkı sunan ev hanımları ile evlilik hazırlığı yağan genç kızlar, Toplum Merkezinin anasınıfından faydalanan minikler ve mahalle sakinlerinin şiddetle karşı çıktığı kapama olayıyla ilgili imza kampanyası başlatan mahalle seslerini yöneticilere duyurtmaya çalışıyor. Çoluk çocuk, yaşlı genç demeden herkesin tek yumruk olarak başlattığı imza kampanyasından sonra toplanan imzalar Vali Mahmut Demirtaş’a ve AK Parti il başkanlığına teslim edilecek.75. Yıl Tepki (2)

  -Toplum Merkezinden eğitim aldı, şimdi iş yeri sahibi oldu

  Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne bağlı olan 75. Yıl Toplum Merkezi Müdürlüğü’nde eğitim gördükten sonra kendi işyerini kuran Hatice Alagöz, toplum merkezinin kapatılma kararına şu sözlerle tepki gösterdi; “12 yıldır Bahçelievler mahallesinde oturmaktayım. Bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine 75. Yıl Toplum Merkezi Müdürlüğü’yle tanıştım. Kursa 2 yıla yakın bir süre katıldıktan sonra hocalarımdan aldığım eğitimle, mikro krediden destek aldıktan sonra kendi işyerimi açtım. 5 çocuğum var ve bütün çocuklarım okuyorlar. Günümüz şartlarında öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılamak öyle kolay değil. Devlet öğrencilere sadece kitap veriyor. Okul kitaplarının yanında yardımcı kitaplar, giysiler, ayakkabılar çocuklarımızın bir diğer giderleri arasında yer almakta. Eşim çalışmadığı için maddi sıkıntılarımız vardı. Kendi çapımda bir iş yerim olunca, en azından eşimden para istemek gibi bir durumum söz konusu olmuyor. İşyerim sayesinde kazandığım parayla çocuklarımın giderlerini karşılıyorum.”
  Kursların faydalarının sadece bir kişinin eğitimiyle alakalı olmadığına dikkat çeken Hatice Alagöz, şöyle dedi; “75. Yıl Toplum Merkezi Müdürlüğü sayesinde çocuklarımız kütüphaneden ve anaokulundan faydalanıyorlar. Çocuğum “Oku Düşün Paylaş Projesi” sayesinde hayal edemediği yerleri gördü. Herhangi bir kişi çocuğuma, “Seni İstanbul’a götüreceğim” deseydi inanmazdı. Ancak çocuğum 75. Yıl Toplum Merkezi Müdürlüğü sayesinde bu imkanı yakaladı ve bu tür etkinlikler sayesinde hem sosyalleşti, hem de farklı illeri görme fırsatını elde etti. Ayrıca kursa gitmeden önce içine kapanık bir yapıya sahipken, kurslara katıldıktan sonra daha fazla sosyalleştim, aileme bakış açım değişti. Eşimle aramızdaki sorunlar çözüldü. Bu saydıklarımın hepsi 75. Yıl Toplum Merkezi Müdürlüğü sayesinde gerçekleşti. Toplum merkezindeki hocalarımız çocuklarımıza eğitim verdikleri gibi annelere ergenlik çağındaki çocuklara nasıl davranılması gerektiği yönünde kurs veriyorlar. Toplum merkezinde resim, bilgisayar ve daha sayamadığım birçok kurs var.

  Hatta il dışından gelerek kızımın resmini çektiler ve bir dergide yayınladılar.”75. Yıl Tepki (1)

  -İmzaları Adıyaman Valiliği’ne ile AK Parti il başkanlığına teslim edeceğiz

  75. Yıl Toplum Merkezi Müdürlüğü sayesinde çocuklarını lisede ve üniversite okuttuğunu belirten Hatice Alagöz, şunları kaydetti; “5 çocuğum var. Eşim çalışmadığı için ciddi sıkıntılar yaşıyoruz. Toplum merkezinin kapatılacağını duyunca inanamadım. Böyle bir durum karşısında toplum merkezinin kapatılmaması için imza kampanyası başlattım. İmza kampanyasını başlattığımı duyan mahalle halkı imza kampanyama destek verdi. Mahalle halkı olarak toplum merkezinin kapatılmasına karşıyız. Bunun yanı sıra mahalle halkı toplum merkezinin kapanacağını duyunca bayağı sitem etti. Şuanda öğrencilerden, kursiyerden imza topluyorum. Toplamış olduğum imzaları Adıyaman Valiliği’ne ile AK Parti il başkanlığına teslim edeceğim. Devletimiz yüz binlerce Suriyeliye yardımcı oluyor da, insanların faydalandığı bir yeri neden kapatıyor, anlamış değilim. Kadın sığınma evlerine giden insanların birçoğu maddi imkansızlıktan dolayı sıkıntı yaşayan insanlardan oluşmakta. Maddi imkanları kötü olan birçok ailenin boşanmayı tercih ettiğini biliyoruz. Kadın sığınma evlerinin önünün kesilmesi için devletin toplum merkezlerine sahip çıkması gerekiyor. Birçok arkadaşım eşleriyle çok ciddi sorunlar yaşamaktaydı. Bu arkadaşlarım kurslara katıldıktan sonra eşleriyle yaşamış oldukları sorunları atlattılar. Toplum merkezine gelen aileler sıcak bir ortamla karşılaştıklarından sonra kendi işyerini kuruyorlar. Bu tür kişilerin sayısı oldukça fazla.”
  “Yetkililer sesimize kulak versin”
  Yetkililere seslenen Alagöz, “Yetkililerimiz toplum merkezimizi kapatmasınlar. Çünkü toplum merkezine başvuran her bayan kendi işyerini kurmakta. Bugün ben KOSGEB’e başvurmayı düşünüyorum. İşyerime gelip iş arayan birçok bayan var. Bu insanları bir işe kavuşturmak için işyerimi büyütmeyi düşünüyorum. KOSGEB’ten gerekli olan desteği alabilirsem işyerimi büyüteceğim. Toplum merkezi sayesinde benim gibi iş sahibi olan birçok insan var. Bu sayı yüzleri bulur. Öte yandan çocuklarımızın ödevleri olduğunda ne gibi sitelere gireceğini bilmediğimiz için internet salonlarının yerine gönül rahatlığıyla toplum merkezine gönderiyoruz. Ayrıca çocuklarımız toplum merkezi sayesinde ödevlerini hocaları nezaretinde gerçekleştiriyorlar. Bu durumdan ötürü çocuklarımızı gönül rahatlığıyla toplum merkezine gönderiyoruz. Bundan ötürü yetkililer sesimize kulak versinler” şeklinde konuştu.

  -Toplum Merkezi’nden 500’e yakın kişi faydalanıyor

  75. Yıl Toplum Merkezi Müdürlüğü’nün kapatılmasına karşı olduğunu belirten Bahçelievler Mahalle Muhtarı Hanifi Şaşmaz, “Gençlerimiz, çocuklarımız ve bayanlarımız toplum merkezinden faydalandığı için bu yerin kapatılmaması gerekiyor. Eğer toplum merkezimiz kapanırsa mahallemizde yaşayan insanlar mağdur olacaklar. Zaten Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, “Bu gibi toplum merkezleri kapatılsın” demiyor. İsim değişikliği adı altında bu gibi yerlerin devam edebileceğini ifade ediyor. Bundan ötürü toplum merkezinin kapatılmaması için imza kampanyası başlattık. Ayrıca toplum merkezinin kapatılmaması için yetkililerden yardım bekliyoruz. İnşallah toplum merkezimiz kapatılmaz. Çünkü toplum merkezinden faydalanan çeşitli yaşlarda ve meslek gruplarında 500’e yakın kişi var. Özellikle çocuklar ve bayanlar birçok kurslardan ve eğitimlerden faydalanıyorlar. Toplum merkezinin yetkilileri ise mahalle halkına faydalı olan eğitimciler” ifadelerini kullandı.
  75. Yıl Toplum Merkezi Müdürlüğü’nün birden fazla mahalleye hizmet ettiğini ileri süren Bahçelievler Mahalle Muhtarı Hanifi Şaşmaz, “Toplum merkezimiz birkaç mahallenin bağlantı olduğu bir alanda hizmet vermekte. Toplum merkezinin ulaşım konusunda da bir sıkıntı yok. Bundan dolayı aileler çocuklarını gönül rahatlığıyla toplum merkezlerine götürmekteler. Toplum merkezinin kapatılması halinde vatandaşlarımız sıkıntı yaşacaklar. Yani 500 kişi toplum merkezinin hizmetlerinden mahrum kalacak. Bu tür kuruluşlar halkımızın faydalanması için hizmete açılmış olan kuruluşlardır. Bu tür yerlerden insanlarımız faydalanıyorsa kapatılmaması gerekir. 75. Yıl Toplum Merkezi Müdürlüğü’nün kapatılması halinde imza kampanyamızı yoğunlaştıracağız” şeklinde konuştu.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz