7-13 Nisan Kalp Sağlığı Haftası

  0
  47

  Adıyaman Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mustafa Kutlu, 7-13 Nisan Kalp Sağlığı Haftası nedeniyle yaptığı açıklamada, kalbin insanın yaşamını sürdürebilmesi için gerekli en temel hayat organı olduğunu kaydetti.
  Adıyaman Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mustafa Kutlu, kalp sağlığının her zaman korunmasına özen gösterilmesi gerektiğini belirterek, aksi halde her yıl hayatını kalp ve damar hastalıkları nedeniyle kaybeden milyonlarca kişiden birisi olunabileceğini söyledi. Mustafa Kutlu, şöyle devam etti
  “Ölüm nedenleri arasında birinci sırada gösterilen kalp-damar hastalıkları her gün biraz daha artıyor. Obezite, alkol tüketimi, sigara kullanımı, şeker hastalığı, hipertansiyon, hareketsiz yaşam ve yanlış beslenme alışkanlıkları kalp ve damar hastalıklarının oluşmasında büyük rol oynuyor. Kalp sağlığımızı korumak kendi elimizde, beslenmemize dikkat ederek sağlıklı bir yaşam sürdürebiliriz. Kalp ve damar hastalıklarından korunmak için; spor yapmayı asla ihmal etmemeliyiz. Kalp damar hastalıklarından korunmak için günlük programınıza fiziksel aktiviteyi dâhil edin. 30 dakikalık bir fiziksel aktivite bile kalp krizi ve inmeyi önlemeye yardımcı olabilir, mümkünse işe bisikletle gidip gelin, merdivenleri kullanın, öğle tatillerinde egzersiz yapın veya yürüyüş yapın. Günlük yaşamınıza fiziksel aktiviteyi dahil edin. Sigara ve alkolden uzak durmalıyız. Sigara kullanımını bıraktığınızda koroner kalp hastalığı riskiniz bir yıl içinde yarıya inecek ve zaman geçtikçe normal düzeye geri dönecektir. Stresten uzak durmalıyız. Her ne kadar stres, kalp hastalıkları ve felç için direkt bir risk faktörü olarak gösterilmese de; kalp hastalıkları için risk faktörleri olan sigara kullanımı, aşırı alkol tüketimi ve sağlıksız beslenme ile ilişkilidir. Yağ tüketimini en az seviyeye indirmeliyiz. Kızartma türü yiyeceklerden mümkün olduğunca uzak durmalıyız. Şeker tüketimini mümkün olduğunca azaltmalıyız. Taze sebze, meyve, balık ve lifli gıdaları tercih etmeliyiz. Ceviz ve fındık gibi antidoksan özelliği yüksek olan, omega 3 içeren besinleri tüketmeliyiz.”
  Besin tüketiminde mümkün olduğu kadar doğal gıdalarla beslenmeye çalışılması gerektiğine dikkat çeken Dr. Kutlu, “”Sağlıklı vücut ağırlığınızı koruyun; kilo kaybı, özellikle de tuz alımının azaltılmasıyla birlikte, kan basıncının düşmesini sağlar; yüksek kan basıncı, inmenin birinci sıradaki risk faktörüdür ve tüm kalp hastalıkları ve inmelerin yaklaşık yarısının en önemli nedenidir. Genel riskinizi bilirseniz, kalp sağlığınızı iyileştirmek için özel bir eylem planı oluşturabilirsiniz. Kan basıncınızı, kolesterol ve şeker düzeyinizi, bel-kalça oranınızı ve vücut kitle indeksinizi ölçebilmek için aile hekiminizi ziyaret edin” dedi.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz