6 Mayıs Dünya Astım Günü

  0
  54

  Adıyaman Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mustafa Kutlu, astımın solunum yolu hastalığı olduğunu, nöbetler halinde gelen nefes darlığı, kuru öksürük tarzı şikâyetlerle kendini gösterdiğini ifade etti.
  Adıyaman Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mustafa Kutlu, 6 Mayıs Dünya Astım günü ile ilgili açıklamada bulundu. Her yaşta ortaya çıkabilen bu hastalık çocukluk döneminde daha sık olduğuna dikkat çeken Mustafa Kutlu, Dünyada ve Ülkemizde bu hastalığın tedavisi ile ilgili gereken her türlü ilaç ve tedavinin bulunduğunun altını çizdi.
  Astımın kesin sebebinin belli olmadığını kaydeden Kutlu, “Genel kabule göre, doğuştan soluk boruları duyarlı bireylerde çevresel koşulların etkisi ile astım oluşmaktadır. İç ve dış ortam hava kirliliği, alerjenler ve meslekler (boyacılık, marangozluk, kuaförlük) en sık risk faktörleridir. Astımın tipik özelliği bronşların ödem nedeni ile daralmasından dolayı ortaya çıkan aralıklı nefes darlığıdır. Bu durum, kalıtsal olabilir, fakat enfeksiyon, alerji ve duygusal faktörler de rol oynayabilir” dedi.
  Astımlıların yüzde 80’i günlük hayatının bu hastalıktan olumsuz etkilendiğini, ancak yüzde 40 – 45 gibi yüksek oranlı bir kısmının da iyimser bir düşünceyle hastalığının kontrolde olduğunu düşünüldüğünü kaydeden Kutlu, “Söz konusu hastalarda tekrarlayan ataklar halinde gece veya sabah hırıltılı solunum, göğüste sıkıntı hissi, öksürük ve nefes darlığı semptomları oluşmaktadır. Astımda en önemli husus erken teşhistir. Tanıda en önemli olan ise hastalığın kişisel öyküsüdür. Belirtilere kendiliğinden veya tedaviyle düzelen hava yolu tıkanıklığı da eşlik etmektedir. Halbuki uygun tedaviyle hastalık kontrol altına alınabilmektedir” diye konuştu.
  Kutlu şöyle devam etti:
  “Astım tedavisinde amaç; hastanın şikayetini kontrol altına alarak normal günlük hayatına dönmesini sağlamak, solunum fonksiyon testlerini mümkün olduğu kadar normale yakın düzeyde tutmak, atakları önlemek, ilaçların yan etkilerini önlemek, tetikleyici faktörlerle mücadele etmesi konusunda hastaya gerekli eğitimi vermek ve mortaliteyi engellemektir.
  Sigara da astımı ortaya çıkaran bir etkendir. Hastanın sigara dumanı ile teması önlenmelidir. Soba, fırın yakıtları, kızarmış yağlar, oda spreyleri, boya ve ciladan kaynaklanan gazlardan, iyi havalandırma sağlanarak kaçınılmalıdır. Ev ortamında tahriş edici maddelerle temizlik yapılmamalıdır.
  Sonuç olarak astım hastalarının tedavilerini düzenli almaları ve sigara başta olmak üzere risk faktörlerinden kaçınmaları gerekmektedir.”

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz