37 STK PKK’nın Silah Bırakmasını İstedi

  0
  128
  37 STK PKK’nın Silah Bırakmasını İstedi
  37 STK PKK’nın Silah Bırakmasını İstedi

  Adıyaman’da, toplanan 37 STK ile siyasi parti temsilcileri PKK’nın silah bırakmasını istediler.

  Demokrasi Parkında İHD ve MAZLUMDER öncülüğünde toplanan 37 STK temsilcisi ile bazı siyasi parti temsilcileri ve aralarında kanaat önderlerinde bulunduğu grup, basın açıklaması yaptı.

  Toplanan kalabalık adına açıklamada bulunan İHD Adıyaman Şube Başkanı Osman Süzen, her zaman inadına barış, inadına kardeşlikten vazgeçmeyeceklerini söyledi.

  İkinci Dünya Savaşı’nın başladığı gün olan 1 Eylül 1939’un üzerinden tam 76 yıl geçtiğini anımsatan Süzen, emperyalist güçler arası bu bölüşüm savaşının ardından 50 milyondan fazla hayat ve bir o kadar da sakat insan kaldığını hatırlattı.

  Bunca yıkıma ve göz yaşına rağmen yine savaşlar ve çatışmaların dünyanın her yerinde tüm vahşeti ile devam ettiğini aktaran Süzen, şunları kaydetti:

  “Kendilerine iyi diyen emperyalistler, Küresel sermayenin ihtiyaçlarına uygun ekonomik ve siyasi projelerini hayata geçirmek için her yolu denemekten geri durmuyorlar. Amaçlarına ulaşmak için farklı milliyetlerden, etnik kimlik ve mezheplerden halkları birbirine düşman etmeye, dünyayı kana bulayan katliamlara imza atmaya devam ediyor. Bölgesel bölüşüm savaşlarına ve ardında bıraktığı acılara her gün bir yenisi ekleniyor. Savaş tehdidi, emperyalist işgal politikaları, milliyetçi-şoven-mezhepsel saldırganlık tüm dünyada ve Ortadoğu’da öncelikli gündem haline gelmiş bulunuyor. Hemen yanı başımızdaki Suriye, Irak, Filistin, başta olmak üzere tüm Ortadoğu coğrafyası adeta emperyalizmin adı konulmamış “yeni paylaşım savaş” alanına çevrilmiş durumda”

  -SURUÇ SALDIRISI İLE ÇÖZÜM SÜRECİ BİTTİ

  Suruç saldırısı ile şiddet olaylarının tekrar başladığına dikkat çeken Süzen, “Ülkemiz de ise Kürt Meselesi’nde son 30 yıllık çatışmalı süreci sonlandırma umudunu içinde barındıran Çözüm Süreci, Hükümet ve HDP temsilcileri arasındaki görüşmede açıklanan “Dolmabahçe Mutabakatı” ile önemli bir eşiğe ulaşmış, sorunun çözümü adına ümitleri arttırmıştı. Kısa bir süre sonra gerçekleşen 7 Haziran Genel Seçimleri, ülke tarihinin en geniş kapsamlı temsiliyetini meclise taşırken 20 Temmuz’da gerçekleşen Suruç Katliamı ve arkasından Ceylanpınar’da iki polis memurunun evlerinde öldürülmeleri üzerine 90’lı yılları aratmayan yeniden bir şiddet sarmalı etrafımızı sarmıştır” diye konuştu.

  -ÇATIŞMA DİLİ AYRIŞTIRIYOR

  Çatışma dilinin ayrıştırdığını belirten Süzen, şöyle konuştu:

  “Temmuz ayıyla beraber başlayan çatışmalarla birlikte; muhalif siyasetçilere karşı gözaltı ve tutuklamaların yeniden başladığı, askeri jetlerin PKK hedeflerine bombalar yağdırdığı, sivil araçların ateşe verildiği, çatışmaların sivil yaşam alanlarına taşındığı, mahallelere hendeklerin kazıldığı, güvenlik bölgesi ismiyle OHAL’in geri geldiği, milletvekillerinin seçim bölgelerine alınmadığı, sivillerin yaşam alanlarını terk ettiği ve yaşamlarını yitirdiği, güvenlik görevlilerinin ve PKK mensuplarının ailelerinin evlerine yeniden ateşlerin düşürüldüğü, çatışma dilinin ve savaş koşullarının toplumu önü alınamaz şekilde ayrıştırmakta olduğu zorlu bir süreci yaşamaya başlamış bulunmaktayız”

  -ÇÖZÜM SÜRECİNDEN GERİ DÖNÜLDÜ

  Yaklaşık 2 yıl süren çözüm sürecinde kat edilen bütün mesafelerden geri dönüldüğünü aktaran Süzen, “Çatışmaların eski şiddetinden daha yoğun olarak sürdüğü bu manzaranın bir gün kurulacağı kesin olan barış ortamında taraflar arasındaki uçurumu büyütmekten, toplumsal bütünlüğümüzü zedelemekten başka bir işe yaramayacaktır. Geleceğimizin el birliği ile tehlikeye atılması endişesi ve tarihsel sorumluluğumuzun gereği olarak savaşın yükseltilmesinin ülkemizde ve bölgemizde yer alan hiçbir kesime kimseye bir şey kazandırmayacağını tüm taraflara yeniden hatırlatmayı gerekli görüyoruz” ifadelerini kullandı.

  -PKK’NIN SİLAH BIRAKMASI LAZIM

  Adıyaman Barış insiyatifi olarak PKK tarafına ateşkes ilan etme ve silahlı eylemleri sonlandırmaya ve alıkoyduğu sivilleri serbest bırakma çağrısında bulunan Süzen, şöyle devam etti:

  “Devlet yetkililerini de, açıklanan bu ateşkese eş zamanlı bir biçimde olumlu cevap vererek askeri ve adli tüm operasyonları sonlandırmaya çağırıyoruz. Ayrıca Çatışmalarda hukuk dışına çıkan, meskun mahalde PKK mensubu-sivil ayrımı yapmadan ve hedef gözetmeden, ağır silahlarla yapılan müdahalelerde sivil ölüm ve yaralanmalarla ilgi etkin ve kapsamlı bir soruşturma yürütmek devletin hukuki sorumluluğundadır. Devlet yetkililerinin çatışmasızlık ortamının tesisi için sorumluluk almaları gerekliliğinin altını bir kez daha çiziyoruz. Savaş ortamının yerini barış ve müzakerelere bırakabilmesi için İmralı’da mahpus bulunan PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın müzakere edebilecek koşullara kavuşturulmasının acil ve hayati bir gereklilik olduğunu belirtiyoruz. Ayrıca taraflara, ülke içindeki dinamiklerden oluşan bir “izleme heyeti” ya da “üçüncü göz”ün kurulmasının müzakere sürecinin sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi için büyük önem taşıdığını yeniden hatırlatıyoruz”

  -SİLAH DEMOKRATİK ORTAMA ZARAR VERİYOR

  Silahın, sivil siyaset üzerinde vesayet oluşturma teşebbüslerinin demokratik ortama zarar verdiğini anlatan Süzen, konuşmasını şöyle tamamladı:

  “Sivil siyaset üzerinde vesayet oluşturma teşebbüslerine karşı çıktığımızı ve buna rıza gösterilmemesi gerektiğini vurguluyoruz. Her iki taraftaki karar alıcıları sorumluluk alarak toplumun barış istemine uygun davranmaya davet ediyor, çatışmalarda ortaya çıkmış bütün hak ihlallerini kınıyor ve hayatını kaybeden tüm tarafların ailelerine başsağlığı diliyoruz. Devlet yetkililerini de, açıklanan bu ateşkese eş zamanlı bir biçimde olumlu cevap vererek askeri ve adli tüm operasyonları sonlandırmaya çağırıyoruz. Yapılan açıklamanın ardından toplanan grup bir süre slogan atarak daha sonra olaysız bir şekilde dağıldılar”

  PHA

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz