PAYLAŞ

 

Samsat ilçemizde meydana gelen 5.8 şiddetindeki depremin yaraları hala sarılmaya çalışılırken, İstanbul Kartal’da bir binanın çökmesi sonrasında 21 vatandaşımızın ölmesi kentsel dönüşümün önemini bir kez daha ortaya koydu.

 

Adıyaman’ın deprem kuşağı üzerinde olması ve kentteki yapıların yapı ömrünü tamamladığı göz önüne alınarak Adıyaman’da 31 Mart sonrasında göreve gelecek başkanın ilk icraatı kentsel dönüşüm olmalı.

 

Adıyaman Belediyesi’nin vizyon projeleri arasında yer alan Mara ve Musalla mahalleleri için yürütülen kentsel dönüşüm projesinde ‘Hantallık’ hüküm sürerken şehirde yaşanan deprem ve ömrünü tamamlamış yapılarda oluşan felaket sonrasındaki acı tabloya dikkatleri çekti.

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Bakanlar Kurulundan çıkan karar sonrasında projede bir arpa boyu yol alınamaması ve daha bir mülk sahibiyle masaya oturulmaması projenin yavaş ilerlediğinin en büyük kanıtı.

Proje çalışmalarına2015 yılının Mart ayında başlanılan, Eylül ayında Cumhurbaşkanı imzasıyla Bakanlar Kurulundan yetki alınan Musalla ve Mara mahallelerinde toplam 41 hektarlık alanda yapılması planlanan ‘Kentsel Dönüşüm’ projesinde somut gelişme olmaması vatandaşları deprem felaketi ve İstanbul’da çöken bina sonrasında daha da kaygılandırdı. Olası bir depremde yerle bir olma tehlikesiyle karşı karşıya olan bu iki mahallenin sakinleri haliyle tedirgin.

1.derece deprem bölgesi olan birşehirde kentsel dönüşüm çalışmaları hayati önem arz ediyor. Bu durumun ne kadar süreceği bilinmezken, yetkililerin açıklamaları da kamuoyunu tatmin etmiyor. Adıyaman’ın yüzde 70’inde bu çalışmaların yürütülmesi gerekirken belediyenin sadece 2 mahallede bu işi yapamaması akıllarda soru işareti bırakıyor.

Kentsel dönüşüm projelerinin önemine değinen vatandaşlar, yaşanan deprem felaketi sonrası Kentsel Dönüşümün Adıyaman için gerekli olduğunu dile getirdiler. Vatandaşlar; “Bakanlar kurulundan çıkan bir kararın icrası kesindir. Bundan iki yıl önce mahallemizin Kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamına alındığı haberini almıştık. Bu iki mahalle Adıyaman’ın en eski mahallelerinden. Haliyle alanda yer alan yapıların çoğunluğu 1-2 katlıdır. Kalitesiz, niteliksiz ve sağlıksız olmaları nedeniyle tehdit oluşturuyor. 2 yıl önce başlatılacağı müjdesi verilen Kentsel dönüşümde şu ana kadar bir adım atılmadı. Öyle ki Bakanlar Kurulu ve Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla onaylanan Kentsel Dönüşümde tabiri caizse bir arpa boyu yol alınamadı. Çalışmalar kapsamında kimse gelip bizimle konuşmadı. Adıyaman’da deprem kuşağında, Bizim bulunduğumuz alan riskli bölge olarak yer alıyor. Allah korusun herhangi bir deprem meydana geldiğinde buralar yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya kalacak. Seçilecek olan Belediye Başkanı acilen bu iki mahallede ilk işi olarak projeye hız vermeli. Olası bir deprem felaketinde bu evler yerle bir olursa bunun hesabını yetkililer versin” dediler.

Çevre illerdeki Kentsel dönüşüm projelerinden örnekler veren vatandaşlar; “Ancak görüyoruz ki her zaman gıpta ile baktığımız komşu illerimizde işler böyle yürümüyor. Bakacak olursak Gaziantep’te Kuzey şehir adıyla başlatılan proje hızla devam ediyor.

Adıyaman’da kentsel dönüşüm iki yıldır söyleniyor ama daha bir çivi bile çakılmadı. 2015 yılının Ocak ayında Adıyaman’a gelen dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce Eskisaray, Ulucami ve Mara mahallelerini gezerek yerinde incelemede bulunmuştu. O tarihten bu yana kaydedilen aşama ortada”