PAYLAŞ

O Adıyaman’a 60 Yılını Verdi, Biz İsmini Bir Yere Veremedik

Merhum duayen gazeteci Fadıl Binzet’in isminin bir yerde yaşatılması için kamuoyu adına gazetemizde dile getirmemize rağmen yetkilerden bir cevap gelmedi.

 

Yaptığı haberlerle Adıyaman’ın yüzlerce sorununu çözüme kavuşturan, toplumun sevip saydığı bu değerimizin adını yaşatılması için yaptığımız haber ve verilen dilekçenin üzerinden 1,5 yıl geçmesine rağmen Adıyaman Belediyesinden ses çıkmadı.

 

Önümüzdeki günlerde son meclis toplantısını yapacak olan Adıyaman Belediyesi meclisi Adıyaman’a ömrünü adamış duayen gazeteci meslektaşımız Fadıl Binzet’in adını yaşatmak adına bir adım atmasını kamuoyu olarak bekliyoruz.

 

Uzun yıllar çeşitli hastalıklar nedeniyle tedavi gördüğü Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi yoğun bakım bölümünde Mart ayında hayatını kaybeden Fadıl Binzet için Adıyaman Belediyesi’nden veya Adıyaman İl Milli Eğitim Müdürlüğünden talepte bulunan kamuoyu, duayen gazetecinin isminin bir sokağa yada okula verilmesini istedi.

 

Fadıl Binzet isminin Adıyaman Basını ile özdeşleştiğini, Adıyaman’ın tarihinin bugünlere ulaşmasında Fadıl Binzet’in çok önemli emekleri olduğunu dile getiren vatandaşlar, Fadıl Binzet’in hatırasına sadık kalmak için bu talebin olumlu bir şekilde cevap görmesini dilediklerini belirttiler.

Muhabirlik hayatına 1957 yılında ilk olarak Hürvatan Gazetesinde başlayan Fadıl Binzet sırasıyla, Cumhuriyet Gazetesi, Hürriyet Haber Ajansı, TRT, Doğan Haber Ajansı’nda muhabirlik ve Adıyaman’da Bugün Gazetesinin yazarlığı ile yayın kurulu üyeliğini yapmıştı. Gazetecilik yanında çeşitli sivil toplum kuruluşlarında görev alan Fadıl Binzet’in ‘Dünden Bugüne Adıyaman’ isimli de bir kitap yayınlayarak Adıyaman tarihini yeni nesille ulaştırmıştı.