PAYLAŞ

BAŞKAN ERDOĞAN’I DA KANDIRDILAR!.

AK Parti Genel Merkezi, 24 Haziran Cumhurbaşkanı Seçimi ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimindeki oy kaybının nedenlerini araştırırken, büyük bir oy kaybı yaşadığı Adıyaman’da da bu kaybın nedenini araştırdı.
Her seçimde AK Parti’nin en sağlam kalelerinden biri olan Adıyaman’da yaşanan oy kaybının faturası asıl suçlulara değil, suçluların üzerine oyunlar oynadığı Hüsrev Kutlu’ya kesildi. Milletvekillerinin yaptığı yanlışları görmeyen AK Parti Genel Merkezi, yüzde 14’lük kaybın faturası Hüsrev Kutlu’ya çıktı.
24 Haziran Genel seçimlerinde Ak Parti, Adıyaman İl genelinde oy kaybı yaşadı. Hüsrev Kutlu Adıyaman merkez Belediye başkanı iken, Besni, Kahta. Gölbaşı başta olmak üzere diğer ilçelerde yaşanan oy kaybının sorumlusu tutuldu.
AK Parti’ye 24 Haziran Milletvekili Genel Seçiminde yüzde 55,1 oy veren Adıyamanlılar, aynı seçimde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yüzde 67,4 vermişti. Bu farkı ‘Cumhur ittifakı’na bağlayan bazı partililer, güneşi balçıkla sıvamaya kalkmıştı. Ama unuttukları bir şey vardı ki AK Parti, her seçimde Erdoğan’ın hatırına Adıyaman’dan yüksek oy almıştı.
İl genelinde her türlü personel alımında, atamalarda, iş ve işleyişlerde tek söz sahibi olmak isteyen milletvekilleri, 2014 seçimlerinde dönemin belediye başkanı Necip Büyükaslan’a karşı Hüsrev Kutlu’ya aday olması için ısrar etmişler ve Kutlu’yu zorla aday yaptırmışlardı.
Kutlu’nun da üstünü kısa süre içerisinde çizilmesiyle başlayan süreç, AK Parti’nin 24 Haziran seçimlerinde Adıyaman’daki hezimeti ile fırsata dönüştü. Seçimlerde yaşanan oy kaybı sonrası Genel Merkeze rapor sunan Vekiller, TEK SORUMLUNUN Belediye Başkanı Kutlu olduğunu belirterek amaçlarına ulaştı.
YOL ARKADAŞLIĞINI BOZAN NEYDİ?
AK Parti’nin kurucu il başkanı olanHüsrev Kutlu’nun ilk yönetimde yer verdiği Ahmet Aydın’la başlayan yol arkadaşlığı, Kutlu’nun belediye başkanlığının 1. yılından sonra yol ayrılığına dönüştü.
Milletvekili Aydın ile Belediye Başkanı Kutlu’yu yol arkadaşlığından ayıran ve aralarına kara kedi girmesine neden olan neydi?
Hüsrev Kutlu ile Ahmet Aydın’ı yol ayrımına götüren sürecin en belirgin örneği Ahmet Aydın’a çok yakın olan talimatlarıyla hareket eden ve 2 dönemde Ak Parti İl Yönetim Kurulu üyesi yaptığı yerel bir gazetenin sahibinin 19 Şubat 2016 tarihinde gazetesinin sür manşetinde yaptığı haberde ‘’Adıyaman Belediyesinde Yapılan İhalelerden Belediye Encümenleri Rahatlar mı?’’,yine aynı gazete 20 Nisan 2016 tarihinde manşet haberde‘’Doğrudan Temin Yoluyla Kaç İhale Yapıldı? İhaleler Kimler Verildi? Diyerek Ak Parti Yönetim Kurulu Üyesi olan şahıs gazetesinde aynı partinin Belediye Başkanına aldığı talimatla savaş açmıştı.
Ahmet Aydın‘dan habersiz nefes alamayan Ak Parti İl Yönetim Kurulu üyesi sahipliğini yaptığı yerel bir gazete de bu manşetleri nasıl atıyordu?
Hüsrev Kutlu ile Ahmet Aydın arası iyi olsa aynı şahıs gazetesinde bu manşetleri atabilecekmıydı?
Bir dönem daha görev yapma arzusunu her platformda dile getiren Kutlu, 24 Haziran seçimlerinde yaşanan hezimetin tek suçlusu olarak yakın yol arkadaşları tarafından Genel Merkeze rapor edilince arzusunda uzaklaştı. AK Parti Genel Merkezi, oy kaybı yaşanan illeri büyüteç altına alarak belediye başkan adaylarını belirlemeyi tercih edince vekillerin A- B- C planları boşa çıktı.
Milletvekili seçimlerinde aday adayı olduğu dönemlerde temayül yoklamalarında etkili olan ancak belediye başkanlığında aday adaylığı başvurusunda bulunmayan Doktor Süleyman Kılıç ismini tercih eden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu kararı Adıyaman’da memnuniyetle karşılandı.
VATANDAŞ MİLLETVEKİLLERİNDEN VE ATADIĞI YETKİLİLERDEN ŞİKÂYETÇİ
Adıyaman’da yaşanan oy kaybının en önemli nedenlerinden başında siyasilerin şehirdeki yanlış atamaları olduğunu söyleyen vatandaşlar, “Yüzde 14 oy kaybının en büyük nedenlerinden birisi de yönetici atamalarındaki tercihlerde liyakatsiz, donanımsız ve beceriksiz isimlerin kritik kurumların başına atanmasındır. Tayyip Erdoğan’a oy kaybı konusunda da yanlış bilgi verilmiştir.” dedi.
AK Parti’ye oy vermemelerinin altında “davayla” alakasız kişilere verilen makamlar olduğunu belirten Adıyamanlı seçmenler, “Oy vermememizin en büyük sebebi bazı siyasilerin atadığı, davaya karşı sadakatsiz olan ve koltuğu dolduramayan yöneticilerdir. Bu kişilerin etkin noktalara getirilerek kurumlarda vatandaşlara uyguladıkları keyfi davranış şekli tepkilere yol açtı. Siyasiler, kendi koyunlarını teslim etmeyecekleri bazı isimleri başımıza yönetici olarak getirilmesi kabul edilir gibi değil. Yazık bu memlekete. Reis artık Adıyaman’da yaşananları görmeli ve gereğini yapmalı. Vatandaş olarak 24 Haziran’da mesajımızı net bir şekilde verdik” ama hala aynı uygulamalar devem ediyor.” ifadelerini kullandı.
Yaklaşan yerel seçimlerde Adıyaman’da en az tepki görecek 2-3 isimden birisi olan AK Parti Adıyaman Belediye Başkan Adayı Süleyman Kılıç’ın yaşanacak oy kaybını ne kadar engelleyeceği merakla beklenirken unutulmamalı ki halka rağmen siyaset yapanlar hiçbir zaman başarılı olamayacaktır!.