Akçatepe ve Yalankoz köylerine Ne Zaman Su Gelecek?

sonr dakika

Özel İdare Genel Sekreterliği Su ve Kanal Hizmetleri Müdürlüğü’nce projesi hazırlanan ve ödenek aktarılarak 31 Mart 2017’de ihalesi yapılan Gürlevik kaynak suyunda Akçatepe ve Yalankoz köylerine içme suyu ihalesi bir türlü bittirilmedi.

Tut Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafında 31 Mart 2017’de yapılan Akçatepe- Yalankoz Köyü İçme Suyu İnşaatı Yapım İşinin şartnamesine göre proje çizimi, kontrol ve teknik elemanı Özel İdare tarafından karşılanıyor.

Gürlevik kaynak suyunun, Adıyaman Belediyesi ve çevre köylere tahsisli olmasına rağmen ne Adıyaman Belediyesine ne de başka biryere sorulmadan yapılan ihalede, su borusu ödeme işi tersten başlatılmıştı.
Adiyaman Valiligi,Tut Kaymakamligi,Adıyaman Belediyesi,Özel idare Genel sekreterliği bu kurumlarin hiçbirinde bu projeyle ilgili olumlu bir görüş belirtilmemesine rağmen neden oldu bitti ile ihaleye çikti.
Adıyaman Belediyesi, tersten kaynağa döşenen borulardan işin sonuna doğru haberdar olmuş ve haklı olarak suyun verilemeyeceğini açıklamasıyla söz konusu iş durdurulmuştu.

-Olumsuz görüşe rağmen 12 KM çelik boru israf edildi

Adıyaman Belediyesi 27 Haziran 2018 tarih ve 6916 sayılı yazı ile Gürlevik kaynak suyunda Akçatepe ve Yalankoz köylerine içme suyu ihalesi ile ilgili köylere su tahsisi olmayacağı bildirilmişti.

Koskoca Özel İdarenin bu kadar büyük bir projeyi oldubittiye getirmeye çalışması, kurumun ne kadar “sağlıklı” bir yönetim içinde olduğunun en belirgin göstergesi olarak karşımıza çıkıyor!

Adıyaman Belediyesinin olumsuz görüşüne rağmen 12 KM çelik boru neden döşendi? Proje usule uygunsa neden bitirilmedi? Madem bitmedi, iş feshedilmesi için ne bekleniyor?

Milletvekillerine hoş görünmek adına uygun olmayan bir şekilde tahsisli suyu başka köylere vermek devlet adına görev yapan Özel İdare Genel Sekreterinin skandal uygulamalarından sadece biri olarak kayıtlara geçti. Resmi kurumların projelerini sağlam temeller üzerine oturtmaları gerekir.

Adıyaman Valisi Aykut Pekmez’in bu skandaldan sorumlu olanlar hakkında soruşturma açtırmasını bekleniyor.