20181128_211600

İL ÖZEL İDARESİ’NDE BÜYÜK YOLSUZLUK İDDİASI!.
Adıyaman İl Özel İdaresi’nce Göksu Çayı mevkiinde üretilen kilitli parke taşlarının, kilitli parke döşeme işini “malzemeli alan” firmaya götürülmesi kafaları karıştırdı. Oysa Merkez Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından 10 Ekim’de yapılan ihalede, “malzemenin yüklenici tarafından karşılanması” şart koşulmasına rağmen Özel İdaresi’ne ait üretim tesisinden yüklenen taşlar “malzemeli taş döşenmesi’’ gereken Pınaryayla Köyüne indirildi.
Adıyaman ve ilçelere bağlı köylerin kilitli parke taşı ihtiyaçlarını karşılamak için 21Eylül 2017’de Göksu Çayı mevkide 1 Milyon 481 bin Lira maliyetle günlük 800 m2 parke taşı üretimi tesisi kuruldu.
10 Ekim 2018’de, Merkez Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından köylere kilitli parke yapım işi için malzemeli ve malzemesiz 2 farklı ihale yapıldı.
Malzemeli olarak yapılan “Adıyaman Merkez Çemberlitaş, Kemerkaya, Pınaryayla, Terman ve Kızılcapınar Köylerinin Kilitli Parke Yapım İşi” ihalesinin şartnamesinde, kilitli parke taşı malzemesi ve işçiliğinin yüklenici firma tarafından karşılanacağı açık açık belirtiliyor.
Malzemesiz yapılan “Adıyaman Merkez Rezip, Büklüm, Esence, Atakent, Hasancık, Uludam Akyurt Mezrası, Uludam Yenice Mezrası, Yeni Güven, Işıklı, Kalburcu, Palanlı, Bozatlı, Batalhöyük Köylerinin Bordür ve Kilitli Parke Döşenmesi İşi” ihalesinin şartnamesinde ise kilitli parke taşının İl Özel İdare tarafından Göksu’da mevkiinde üretilen taşlarından karşılanacağı, yüklenici firmadan da sadece işçilik alınacağı kaydediliyor.
Yukarıda adı geçen her iki işin ihale bilgileri, usul ve esasları Adıyaman Valiliğin web sitesinin 1 Ekim 2018’de Merkez Köylere Hizmet Götürme Birliği İhale İlanları duyuruları bölümünde yayınlandı.
Merkez Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından aynı tarihte yapılan her iki ihalede aynı firmanın uhdesinde kaldı.
- İHALE ŞARTNAMESİ Mİ KARIŞTIRILDI? !
Merkez Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından yapılan “Adıyaman Merkez Çemberlitaş, Kemerkaya, Pınaryayla, Terman ve Kızılcapınar Köylerinin Kilitli Parke Yapım İşi”nin kilitli parke taşı malzemesi yüklenici firmaya ait olduğu halde, Göksu Çayında bulunan İl Özel İdareye ait Kilitli Parke Taş Üretim Tesisinden verildiği gazetemize ihbar edildi.
İhbarın doğruluğu için yapılan araştırmada, “Adıyaman Merkez Çemberlitaş, Kemerkaya, Pınaryayla, Terman ve Kızılcapınar Köylerinin Kilitli Parke Yapım İşi”nin kilitli parke malzemesi yüklenici firmaya ait olmasına rağmen, bu işte için kullanılan kilitli parkenin İl Özel İdaresine ait Kilitli Parke Taş Üretim Tesisinden Pınaryayla Köyüne getirildiği video kayıtlarıyla tespit edildi.
- KAMERA KAYITLARI USULSÜZLÜĞÜ ORTAYA ÇIKARTTI!
Video kayıtlarında, 26 Kasım 2018’de İl Özel İdaresine ait Kilitli Parke Taş Üretim Tesisinden, kilitli parke taşı yüklü yüksek tır, Gölbaşı-Adıyaman istikametinden, Kâhta karayolu üzerinden geçerek Kömür yol ayrımından Pınaryayla Köyüne gittiği, kilitli parke taşlarının köyde bulunan kepçeyle araçtan indirildiği tespit edildi.

- ÖZEL İDARESİ’NE SATIŞ YETKİSİ Mİ VERİLDİ?
Peki, malzemesi yükleniciye ait olmasına rağmen, “Adıyaman Merkez Çemberlitaş, Kemerkaya, Pınaryayla, Terman ve Kızılcapınar Köylerinin Kilitli Parke Yapım İşi”nin kilitli parke malzemesinin İl Özel İdaresi’ne ait Kilitli Parke Taş Üretim Tesisinden karşılanması ne anlama geliyor?
Söz konusu kilitli parke taşları yüklenici firmaya parayla mı satılıyor? Kar amacı olmayan İl Özel İdaresi, şahıs veya yüklenici firmalara ücreti mukabilinde bile olsa kilitli parke taşı satabilir mi? İl Özel İdaresine ait Kilitli Parke Taş Üretim Tesis, kilitli parke taşı satmak için mi kuruldu? Eğer söz konusu kilitli parke taşları ücreti karşılığında satılıyorsa, İl Özel İdaresi Saymanlığı, söz konusu taşlara ait tahsilâtı kayıtlarına almış mı?
Özel İdare’deki şaibeli uygulamalara cevap aranırken, Kilitli Parke Taşı İhaleleri akıllarda yeni soru işaretleri oluşturdu.
Göksu Çayı’ndaki Üretim Tesisinde yaklaşık 40 BİN m2’ye yakın in stok varken Merkez Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından neden malzemeli (malzemesi yükleniciye ait) ihale yapıldı? Yapılan ihalede, yüklenici firmaya ait kilitli parke taşı malzemesi neden İl Özel İdaresine ait Kilitli Parke Taşı Üretim Tesisinden verildi? İl Özel İdaresine ait Kilitli Parke Taşı Üretim Tesisinde üretilen taşlar kullanılacaksa neden bu işler malzemeli olarak ihaleye çıkıldı? Yada kilitli parke taşı malzemesi yükleniciye ait ise, İl Özel İdaresi Kilitli Parke Taşı Üretim Tesisinde üretilen taşlarının Pınaryayla Köyünde ne işi var?
- BAŞKA KÖYLER DE VAR MI?
Bir başka iddia ise bu yıl içerisinde İl Özel İdaresi ve Merkez Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından malzemeli olarak ihale edilen birçok köyün kilitli parke taşı döşeme işinin bu şekilde yapıldığı. Yani İl Özel İdaresine ait Üretim Tesisinde üretilen kilitli parke taşlarıyla başka işlerin “MALZEMELİ” yapıldığı.
Diğer bir iddiaya göre de “Adıyaman Merkez Çemberlitaş, Kemerkaya, Pınaryayla, Terman ve Kızılcapınar Köylerinin Kilitli Parke Yapım İşi”nde kullanılan bütün taşların İl Özel İdaresine ait Üretim Tesisinde üretildiği.
Bu konuda NOTER ve MÜHENDİSLER ODASI yetkililerince alınacak örneklerde yapılacak teknik inceleme ve analiz sonucunda taşın kalıbı ile basıncı dikkate alınarak söz konu taşların nerede üretildiği ortaya çıkacaktır.
Konunun ilgili makamlar tarafından tüm detaylarıyla araştırılması, kurulan bu çirkin tezgâha son verilmesi, varsa şaibeli işlere, yolsuzluklara el konulması gerekiyor.
İl Özel İdaresini yanlış yöneterek kurumun kamuoyunun gözünde değer kaybetmesine sebep olan, hatta bu güzide kurumu prestijsiz hale getiren, yasa ve mevzuatlarını ayakaltına alan, kurumun ilke ve prensiplerini yok sayan, kurumun asli görevi olan mahalli müşterek hizmet anlayışından kopmuş, kurum dışında her kesimden memnuniyetsizliğe yol açtığı gibi kurum içerisinde de tüm personel arasında büyük huzursuzluğa sebep olmuş liyakatsiz ve basiretsizliğini kamufle etmek için sürekli personelin yerini değiştiren bu avam yönetici anlayışından idarenin derhal kurtarılması, kamu hukuku ve kamu vicdanı adına önem taşıdığı tüm kamuoyunca bilinmektedir.