hoş geldin

Hoş Geldiniz Sayın Valim!
Sahipsizliği ve bir türlü çözülemeyen sorunlarıyla kan ağlayan Adıyaman’a hoş geldiniz Sayın Valim! Adıyaman, son 2 yılda 3 valinin atanması ile dikkat çekerken sorunlarıyla kan ağlayan şehrimiz tarihine isminizi altın harflerle yazacağınıza inanıyoruz.
Son 2 yılda yaşanan vali atamalarıyla yarım kalan projeler ve yatırımların çözümü konusunda tüm şehir size sonsuz inanıyor ve güveniyor.
Duruş Gazetesi olarak Adıyaman sorunları ile ilgili size biraz bilgi vermek istedik.
Çünkü hoş geldin ziyaretlerinden başını kaldıramayacağı görülen Sayın Valimiz için sorunlarla boğuşan ve son 2 yıldır ciddi manada yatırım anlamında hiçbir adım atılmayan Adıyaman hakkında kısa bir bilgi derledik.
Sayın Valimiz Aykut Pekmez’e tavsiyemiz; dedikodu ve gammazlığın kendine meslek edinenler var şehrimizde, size söylenen her konuda mutlaka araştırma yapın ve en az iki kişiden dinleyin. Böylelikle telafisi mümkün olmayacak sıkıntıları da ortada kaldırdığınız gibi bunu meslek edinenlerde artık bu işlerden prim yapasına engel olursunuz.
Çünkü daha önce sayısız örneğini gördüğümüz, art niyetli kişilerin yanlış yönlendirmeleriyle kaybeden hep Adıyaman oluyor.
Tarihi, doğası ve kültürüyle ülkemizin önde gelen kentlerinden biri olan Adıyaman, devletine bağlı, teröre bulaşmayan ve prim vermeyen bir şehir olmasına rağmen hep geride kalması beceriksizliğimizin, basiretsiz yöneticilerimizin ve talihsizliğimizin bir kanıtıdır.
Bu konuda oldukça dertli olan Adıyaman halkı, her zaman tepkilerini içinde yaşamıştır ve yaşamaya devam etmektedir.
Görüştüğümüz bazı hemşerilerimiz, Adıyaman’ın söz konusu devlet olduğunda yaptıklarıyla hizmetin en iyisini hakettiğini belirterek, şu ifadeleri dile getirdiler:

“İşsizlikten dolayı 50 bin civarında mevsimlik işçinin bulunduğu ilimizde, işsizliğin son asgari düzeye inmesi için kalıcı çözümler bekliyoruz. Son teşvik ve avantajlarıyla törpülenen 5084 sayılı yasa ile Adıyaman Organize Sanayi Bölgesindeki fabrikalara kilit vuruldu. Bazı işletme sahipleri de yatırımlarını başka illere götürdü, bu da işsizliğin daha da artmasına neden oldu. Ülkemizde inanç ve kültür turizm pastasından ciddi anlamda pay alması beklenen şehrimiz, ne yazık ki bu alanda da sınıfta kalmış durumda.”

AK Parti iktidarının 16 yıllık süresinde Adıyaman’a gelen hizmetlerin yetersiz olduğunu da savunan vatandaşlar, en azından komşu şehirlerimiz için hazırlanan projelerin bir kısmının Adıyaman’a da aktarılmasını istedi.
İşte Adıyaman’ın başlıca sorunlarını şunlar:
TÜTÜN: Tarımsal sulamanın bir türlü getirilmemesinden dolayı ilin tek geçim kaynağı olan tütünün ortadan kalkmasıyla ile girecek az bir miktar sıcak para da artık olmayacak. Hükümetimizden tütünü ortadan kaldırsa bile, getireceği sulama sistemleri ile diğer tarımsal ürünlerin yetiştirilmesine olanak sağlanmasını istiyoruz.
GAP Projesi: Adıyaman’ın bir ilçesinin ve onlarca köyünün sular altında kalmasına neden olan GAP Projesinden Adıyaman yeterince faydalandırılmıyor. Bu durum da ilimizin gerek sanayi, gerekse tarımsal ekonomide her geçen yıl daha da geriye gitmesine sebep oluyor. Biz, Atatürk Barajına 70’e yakın yerleşim birimini feda ettiği halde devletten umduğu desteği bulamayan Adıyaman’ın yaşadığı mağduriyetin artık son bulmasını istiyoruz. Eğer bu sağlanabilirse, öncelikle sulanabilir arazilerimiz suya kavuşacak, daha sonra da işsizlik ve ırgatlık son bulacak.
TEŞVİK: 2009 yılında çıkarılan teşvik yasasında Adıyaman’a ciddi bir haksızlık yapıldı ve halen yapılmaya da devam ediyor. Maalesef ilimiz bu teşvikte ciddi bir bedel ödedi. Özellikle istihdamdaki sigorta fiyatlarının yüksek olması, Adıyaman’da sanayiyi bitirme noktasına geldi. 5084 sayılı teşvik yasanın iptal edilmesi ile 170 TL olan stopaj vergisi Adıyaman ve onun gibi bölgelerde yaklaşık üç katına çıkmıştır. Yeni yatırımcılarla mevcut yatırımcıların rekabet ortamı sıfıra düşürülmüştür. Bunların yanında; Dünyadaki mermer rezervinin yüzde 4’ü, Türkiye’deki mermer rezervinin ise yüzde 10’u bizim ilimizde. Malatya’ya kadar olan dağlarımızın altı mermer dolu, hem de çok kaliteli bir mermer ve biz bunu da yeterince değerlendiremiyoruz. Günde 100 tıra yakın mermeri uzak doğu ülkelerine gönderiyoruz fakat bu bize yetmiyor. Bu mermeri burada işlememiz ve mamul hale getirmemiz lazım.
ULAŞIM: Adıyaman’ın komşu illere ve ilçelerine olan bağlantı yollarının bir türlü tamamlanamaması ve yine il içerisinde bulunan turistik değerlere giden yolların yapılmaması. Var olan yolların ise bakımsız ve güvensiz olması ilin gelişimini engellemektedir.
SAĞLIK: AK Parti iktidarının ilk dönemlerinde büyük ilerleme sağlanan sağlık sistemi ilimizde yeniden 90’lı yılların sağlık sistemine dönmüş durumdadır. Gece yarısı kuyruğa girerek doktor bekleyen, yoğun bakımın yetersiz olmasından dolayı yoğun bakım hastasının tedavisi tamamlanmadan çıkarılıp yerine gelen daha acil hastanın yatırılması gibi çok vahim durumlardan Adıyamanlıların bir an önce kurtarılması gerekiyor. İlde eksik olan başta Kadın Doğum Uzmanı olmak üzere diğer branşlardaki uzman doktor sıkıntısı acilen giderilmeli.
TURİZM: İlimizdeki turizm değerlerinden yeteri kadar faydalanmamamızı Malatya tarafından Nemrut Dağı’na çıkan turist sayısıyla birlikte Malatya’yı ziyaret eden yerli ve yabancı turist sayısına baktığımızda açıkça fark edilebilir. Nemrut Dağı’na giden yolun sağlıklı olmaması, güzergah üzerinde bulunan işletmelerin yeteri kadar iyi hizmet vermemesi nedeniyle ciddi sıkıntılar yaşanmakta. Ayrıca daha önce hazırlanan ancak bir türlü hayata geçirilemeyen raylı sisteminde bir an önce hayata geçirilmesi gerekmektedir. Yapılırsa dünyada ilk olacak bu sisteme göre Nemrut Dağı eteklerindeki tesislerden, heykellere kadar olan bölüme raylı bir sistemden kral yolu yapılacaktı ve bu raylı sistem üzerindeki vagonlar, yük taşımacılığında kullanılan hayvanlar tarafından yukarıya doğru çekilecekti ama milletvekillerimizin yıllar önce verdikleri bu söz unutuldu. Ayrıca, Cendere Köprüsü, Eski Kahta Kalesi, Arsemia Tümülüs’ünü de içine alacak şekilde bir teleferik projesi hayat geçirilebilir. Böylelikle yalnız yazın değil kışında turistler gelerek, kış turizmine katkı sağlayacaktır.
Adıyaman Valisi Aykut Pekmez’in tecrübesiyle bu sorunların başından geleceğini ümit eden vatandaşlar, tecrübeli ismin Adıyaman’a vali olmasından mutlu oldu.