İL ÖZEL İDARESİNDE USULSÜZLÜKLER DİZ BOYU! BU SESSİZLİK NEDEN?

IMG-20181111-WA0031

Adıyaman İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Sami Işık’ın akıl almaz uygulamaları gündemde ki tazeliğini korurken onlarca iddia ve usulsüz işlerin olduğu öne sürülen kurumla ilgili şimdiye kadar bir inceleme başlatılmamasını hayretle takip ediyoruz.

Yetkililerin bu konudaki “ölüm sessizliği” ister istemez akıllara şehirde “oligarşik yapı mı var?” sorusunu getiriyor. Kelime anlamı; küçük ve ayrıcalıklı bir grubun iktidarda olduğu yönetim şekli olan oligarşi, genellikle bir grubun bencilce ve görevini kötüye kullanarak gerçekleştirdiği, eylemlerdir.

Dünya üzerinde en meşhur olanı ise Rus oligarklardır. Her ne kadar Vladamir Putin’in iktidarı ile oligarkların nüfuzu azalmış olsa da Rusya’da halen emarelerine rastlamak mümkün. Bunun Türkiye’de ki karşılığı ise “bürokratik vesayet” olarak ortaya çıkmıştır.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bulunduğu her platformda vatandaşın mağduriyetine neden olan bürokrasiye karşı başlattığı mücadele kısmen minimize edilmeye çalışılsa da zaman zaman mahalli idarelerde yeniden peydahlandığı aşikardır.

İşte bu noktada AK Parti lideri Erdoğan’ın başlattığı bu mücadeleye destek veren gazetemiz Duruş’un, Adıyaman İl Özel İdaresi Genel Sekreteri’nin bugüne kadar uyguladığı haksızlıkları gündeme getirmesi gazeteciliğin etik değerleri ve ilkesel duruşu açısından son derece önemli.

Gündeme getirdiğimiz konulara her ne kadar ‘üç maymun’u oynasalar da yine gazeteciliğin olmazsa olmazlarından olan ‘fikri takip’ çerçevesinde yılmadan, boyun eğmeden gündeme getirmeye devam edeceğiz. Bu kapsamda gündeme getirdiğimiz ve kamuoyunda şok etkisi yaratan konu, Adıyaman İl Özel İdaresi Genel Sekreteri’nin kurum içerisindeki yanlış politikaları ve yanlışı yine yanlışla düzeltme çabası içerisine girmesidir.

Bir yönüyle de ihbar niteliğinde olan haberlerimizle ilgili şimdiye kadar yetkili mercilerin sus-pus kalması, yukarıda bahsettiğimiz ‘oligarşi’ ifadesinin söz konusu Genel Sekreterliğe sirayet edip etmediği tartışma konusu oldu.

Gazetemizin 17.09.2018 tarihli sayısında “DEVLET TASARRUFTA O İSRAFTA” ve “GÜNDÜZ AYRI GECE AYRI MAKAM ARACI ” şeklinde ki manşet haberimizde, Adıyaman İl Özel İdaresi Plan Proje Yatırım ve İnşaat Müdürlüğünce 05.12.2017 tarihinde yapılan Adıyaman Samsat İlçesi Yeni Samsat Mahallesi 12 Derslik Lise Binası ve Merkez 200 kişilik Pansiyon Yapımı İşinin ihale şartnamesinin, Diğer Hususlar başlıklı 46’ıncı maddesinde, “1 adet en fazla 3 yaşında klimalı binek aracın kontrol elemanlarını kurum ile şantiye arasında kullanımına tahsisi edilmesi” hükmü gereği yüklenici firma tarafından Plan Proje Yatırım ve İnşaat Müdürlüğüne 34 BL 9657 plakalı Renault Fluence gri renkli araç tahsis edilmesini konu almıştı. Öte yandan yine aynı haber içerisinde İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Işık’ın , kurumdaki statüsünü kötüye kullanarak söz konusu aracı ilgili birimden aldırtarak evinin önüne kadar koydurmuş ve özel işlerinde bizzat kurumun arabasını kendi kullandığı resimlerle ve videolarla tespit edildiğine yer verilmiş İlgili aracın yakıtı da yine idare tarafından karşılandığı için hem kamu kaynaklarını zarara uğratmış, hem de Valilik Makamını temsil eden Işık’ın , kurum amiri olarak görevini kötüye kullandığı bilgisine yer vererek devletin nasıl zarara uğratıldığını okurlarımızla paylaşmıştık.

23.10.2018 tarihli sayımızda ise “BU İDDİALARI KİM ARAŞTIRACAK?” ve “YETKİLİLER NEDEN SUSKUN” haberimizde ise özellikle söz konusu iddialarla ilgili kamuoyunda oluşan rahatsızlığı ve serzenişi gündeme getirerek Genel Sekreter Sami Işık ile ilgili çarpıcı başka iddiaları da gündeme taşımıştık. Bu iddialardan biri de Işık’ın , bazı birim müdürlerini sindirerek başka kurumlara gitmesine yol açtığını, bazılarını haksız yere ilçelere atadığını ve bazılarının da birimler arasındaki yerlerini değiştirerek personeller üzerinde baskılar oluşturduğu iddialarıydı. Bir başka çarpıcı iddia ise; bazı birimlerin başına şartları haiz olmayan vekil müdürler atayarak kendi hegemonyasını oluşturduğu ve vasıfsız yöneticiler yüzünden başta Destek Hizmetleri Müdürlüğü olmak üzere çoğu birimlerde işler, ihale yerine doğrudan teminle yapıldığı ayrıca Genel Sekreter Işık’ın , kendine yakın işçilere usulsüz bir şekilde fazla mesai, performans ikramiyesi, görevde yükselme şartlarına haiz olmayanları müdür vekili olarak atayıp, verilmemesi gereken vekâlet ücreti ve kurumda geçici olarak görev yapan personele yasal olarak verilmemesi gereken Sosyal Denge Tazminatı verdiği, bundan dolayı her personele maaş bordroları dağıtılmayarak, konu diğer personellerden gizlediği gibi kamuoyunu oldukça rahatsız eden konuları gündeme getirmemize rağmen adeta siyaset üstü bir niteliğe sahipmiş gibi gerek iktidar milletvekillerinin gerekse ilin yetkili mercilerinin Genel Sekreter Işık ve kurumla ilgili şuana kadar bir inceleme ve soruşturma başlatmaması oldukça düşündürüyor.

Yasadışı faaliyetlerin diz boyu olduğu iddia edilen İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği ile ilgili Adıyaman Cumhuriyet Başsavcılığı’na ihbarda bulunarak 2018/390 sayıl dosya ile soruşturma başlatıldı.Ayrıca Adıyaman’a yeni atanan valimiz Aykut Pekmez’in göreve başlamasıyla gazetemizin elindeki bilgi ve belgeleri valilik makamına teslim ettiğimiz buradan kamuoyuna duyuruyoruz.

Öte yandan yine bilgi ve belgeler, internet ortamından CİMER kanalıyla hem Cumhurbaşkanlığı ile hem de İçişleri Bakanlığı ile paylaşılarak söz konusu kurumla ilgili inceleme yapılması talep edilmiştir.