PAYLAŞ

Türkiye Cumhuriyeti’nin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk ebediyete intikalinin 80. yılında tüm yurtta olduğu gibi Adıyaman’da da törenlerle anıldı.
Atatürk’ü anma programı Hükümet Konağı önündeki Atatürk anıtına çelenk koyma töreni ile başladı.
Törene Adıyaman Valisi Aykut Pekmez, Belediye Başkanı F. Hüsrev Kutlu, Garnizon Komutanı Albay Hüseyin Gürfidan, Cumhuriyet Başsavcısı Bozan Çevik, Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Talha Gönüllü, Vali Yardımcıları, İl Jandarma Komutanı Albay Ercan Atasoy, İl Emniyet Müdür Vekili Sezai Duruk, Kamu Kurum ve Kuruluşların Amirleri, Siyasi Parti Başkanları, Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileri, Askeri Erkan, Şehit Aileleri, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Başkan ve Üyeleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.
10 Kasım Atatürk’ü anma programı, çelenklerin anıta sunulması, 2 dakikalık saygı duruşu, sirenlerin çalması ve İstiklal Marşının okunması ile başladı.
Adıyaman Hükümet Konağı önündeki çelenk töreni sonrası 10 Kasım Atatürk’ü anma programı, Adıyaman Üniversitesindeki program ile devam etti.
Adıyaman Üniversitesindeki programda Adıyaman Üniversitesi Tarih Bölüm Başkanı Doç. Dr. Nevzat Artuç ve Doç. Dr. Murat Gökhan Dalyan tarafından Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Askeri Dehası”adlı birer konuşma yapıldı.
Konuşmaların ardından Adıyaman Üniversitesi Konservatuar öğrencileri tarafından hazırlanan oratoryo sunumu yapılarak, Atatürk’ün sevdiği şarkılar seslendirildi.
Program sonunda Vali Aykut Pekmez ve protokol üyeleri 10 Kasım Atatürk’ü anma programı kapsamında birer konuşma yapan Adıyaman Üniversitesi hocalarına Teşekkür Belgelerini verdi.