PAYLAŞ

Adıyaman halkına sevdayla, aşkla hizmet Etti
EĞİTİMDE TEKLİ DÖNEME GEÇİŞİN MİMARI
Adıyaman’da görev yaptığı 4 yılda halkın gönlünde taht kuran Adıyaman eski Valisi Mahmut Demirtaş, yaptıkları icraatlarla Adıyaman’ın unutulmazları arasında yer alarak Adıyaman tarihine adını altın harflerle yazdıran Valilerden oldu.
22 Ağustos 2012 tarihinde Mülkiye Başmüfettişliği görevinden Adıyaman Valiliğine atanan Vali Mahmut Demirtaş, çalışkanlığıyla ve yaptığı icraatlarla gönüllere girmeyi başarmıştı. Görev süresinde çiçeği burnunda bir Vali olarak Adıyaman’da Suriyeli sığınmacıların barındığı Çadır kenti kuran Vali Demirtaş, direkt halka dokunan işler yaptı.
EĞİTİMDE BÜYÜK ATAK BAŞLATMIŞTI
Adıyaman’ın eğitimini olumsuz etkileyen çiftli eğitime son vererek derslik açığının kapanması için büyük çaba harcayan Demirtaş’ın çalışmaları meyve verdi. Adıyaman eski valisi Mahmut Demirtaş’ın görev yaptığı sürede kentteki en büyük sıkıntılardan bir tanesi derslik sayısının yetersizliğiydi. Derslik açığı nedeniyle öğrenciler çiftli öğretim görerek sabahın erken saatlerinde okula hazırlığa başlayarak akşam geç saatte evlerine dönüyorlardı. İlin siyasileri, atanmış ve seçilmişleriyle uyumlu bir şekilde çalışan Vali Demirtaş’ın çabalarıyla tekli öğretimde başarı sağlandı. 2018-2019 eğitim ve öğretim sezonunda ise Adıyaman’da tekli öğretime geçiliyor. Adıyaman halkı Vali Demirtaş’ın kalıcı hizmetlerini unutmayacak.
HİZMET İÇİ EĞİTİM MERKEZİ
Karadağ eteklerinde yer alan Hizmet İçi Eğitim Merkezi de Vali Demirtaş’ın Adıyaman’a kazandırdığı tesislerden. Hizmet içi eğitim merkezi 260 yataklı beş yıldızlı bir otel konseptinde tasarlanmış. İçerisinde konferans salonu, lokantası, saunası, havuzu ve daha birçok sosyal alanı olacak.
ÇÖLÜ MESİRE ALANI YAPTI
Vali Demirtaş’ın hafızalara kazınan en önemli icraatlarından birisi ise Abuzer GaffarımevkiindeBeşpınar mesire alanı yapılması konusunda çok büyük çaba harcayan Vali Demirtaş, makam odasını neredeyse buraya taşımıştı. Bin 300 dönümlük uygulama alanı ile Adıyaman’ın en büyük projesi olan Beşpınar Projesinde Abuzer Gaffarı çayını ıslah ederek Beşpınarismiyle halkın istifadesine sunan Demirtaş, bu yönüyle de halkın takdirini kazandı. Beşpınar mesire alanına giden Adıyamanlılar Vali Demirtaş’a teşekkürlerini dile getirmekte.
YENİ HÜKÜMET KONAĞI
İnşaatı devam eden yeni Hükümet binası Vali Mahmut Demirtaş’ın eserleri arasında. Bütün kurumları bir arada toplayacak olan Yeni Hükümet Konağı’nın yapımı devam etmekte. Hükümet Konağı Osmanlı ve Selçuklu mimarisine uygun bir şekilde tasarlanmış olup, şehrimizin kimliğine, mimarı yapısına uygun, örnek bir bina olarak inşa edilmekte. Yeni Hükümet Konağı bünyesinde bulunan 400 araçlık kapalı otopark, 400 kişilik konferans salonu, toplantı salonları, fuaye ve tören alanı ve birçok sosyal donatısıyla vatandaşlarımızın rahat bir hizmet almasına yönelik tasarlandı.
MERMER İHTİSAS ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ

Adıyaman’ın önemli ihracat kalemlerinden mermerin kente daha fazla katma değer sağlaması için kolları sıvayan Vali Mahmut Demirtaş, kente gelen bakanlara bu konuda ısrarcı olarak Mermer İhtisas OSB’nin kurulması için çok büyük çaba sarf etti. Mermerin Adıyaman’da işlenmesi için önemli olan Mermer İhtisas OSB’yi dönemin Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’a kentin atanmış ve seçilmişleriyle ileten Vali Demirtaş, bu çabaların meyvesini de Mermer İhtisas Organize Sanayi Bölgesinin kurulmasıyla aldı. Bunun gibi devasa hizmetlerin kazandırılmasında öncü rol olan kıymetli devlet adamı ve Adana Valisi Mahmut Demirtaş’a Adıyamanlılar minnettar.